Miłość w Muzeum Nadwiślańskim. Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez te osiem lat w muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art, czyli ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

27 kwietnia poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego przy kazimierskim Rynku 19 w sobotę 27 kwietnia o godz. 12:00 do wspólnego odkrywania wątków miłosnych na wystawie "Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki". Wstęp wolny!

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj

Mapa

Muzea

Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego ul. Rynek 19


Pokaż stopkę