Kazimierskie kiermasze

zobacz więcej (8)

Kiermasze kazimierskich twórców ludowych na rynku w Kazimierzu stały się już tradycją. Przyzwyczailiśmy się, że można tu kupić serwety, haftowane obrusy, chodniki, ceramikę, wyroby z wosku i inne ręcznie robione artykuły dekoracyjne. Tak było i w ostatni weekend. Kiedy kolejne kiermasze?
Na kazimierskim rynku regularnie pojawiają się stoiska z rękodziełem członków Kazimierskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Znajdziemy na nich wyroby z filcu, wosku, ceramikę, zabawki, chodniki czy artykuły dekoracyjne. Czasami – także regularnie – dołączają do nich członkowie Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień. W ich ofercie znajdziemy nie tylko ludowe rękodzieło z szeroko pojętych okolic Miasteczka, ale także domowe wędliny, przetwory czy wina.
Jeden z takich kiermaszy – kolejny w tym roku – odbył się na rynku w miniony weekend. Skupił 11 wystawców zrzeszonych w LGD Zielony Pierścień. Wśród nich byli także kazimierscy twórcy ludowi. Rękodzieło z Kazimierza kontynuuje tradycje regionu, ale i kreuje nowe trendy. Najlepszym tego przykładem są chodniki Małgorzaty Urban prezes Stowarzyszenia Kazimierskich Twórców Ludowych. Jej pasiaki wykonywane są i jak dawniej z resztek tkanin, i z włóczki.
- Są to nowe odpady krawieckie – zaznacza Małgorzata Urban.
Wzornictwo dyktuje nie tylko tradycja, ale także serce.
- Kolorystyka chodników zależy od tego, jakiego koloru mam materiał, ale także od tego, jaki danego dnia mam nastrój. Tak też powstają nowe wzory – nie tylko paseczki, jak dawniej robiły nasze babcie, ale i nowoczesne, które z powodzeniem pasują do wnętrz naszych mieszkań. Nadają się nie tylko jako chodnik na podłogę, ale i jako bieżnik na stół: pięknie wyglądają i na kwadratowym i na okrągłym – taki element starego w nowym – mówi Małgorzata Urban.
Obok chodników prężą się włóczkowe koty i dumnie siedzą kokoszki z tkaniny. To rękodzieło Mirosławy Kluziak.
- Materiałom daję drugie życie – śmieje się Mirosława Kluziak. – Najpierw były piękne swetry, teraz są… koty! Są bardzo praktyczne: można sobie je podłożyć pod głowę, pod nogi w zimie, pod plecy, a nawet położyć na oknie – żeby nie wiało.
Kurki i koguty – akcent kazimierski – wykonywane są nie tylko ze zwykłych tkanin, bardziej lub mniej kolorowych, ale także z… haftowanych obrusów.
- To były obrusy haftowane krzyżykami także przez moją mamę – mówi Mirosława Kluziak. – Szkoda? Nie szkoda. Takich obrusów już się nie używa. Ja je pięknie wybieliłam, uprałam i… powstała kurka!
Takie i inne wyroby znajdą Państwo na kolejnych kiermaszach. Najbliższy – kiermasz Stowarzyszenia Kazimierskich Twórców Ludowych – już w niedzielę 18 kwietnia. (ODWOŁANE) Kolejne – w każdą trzecią niedzielę miesiąca: 16 maja, 20 czerwca, 18 lipca, 15 sierpnia, 19 września, 17 października, 21 listopada i 19 grudnia.  
Kiermasze organizowane w Kazimierzu przez LGD Zielony Pierścień zaplanowano na: 9 maja, 6 czerwca, 4 lipca, 8 sierpnia, 5 września, 3 października, 13 listopada i 12 grudnia.  

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę