79. rocznica likwidacji społeczności żydowskiej

Po raz kolejny kazimierzacy uczcili pamięć swoich żydowskich sąsiadów w 79. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej. Z powodu pandemii uroczystości miały symboliczny charakter.
Bukietami żółtych kwiatów upamiętniono 79. rocznicę zagłady kazimierskich Żydów. W końcu marca 1942 r.  Niemcy zniszczyli Kazimierz, który jeszcze w 1939 r. liczył 4641 mieszkańców, w tym około 2,5 tysiąca Żydów.
- 25 marca część Żydów została popędzona pieszo do Opola Lubelskiego i następnie do obozu pracy w Poniatowej (większość z nich rozstrzelano na kirkucie w Kraśniku), 30 marca pozostałych przetransportowano do obozu zagłady w Bełżcu i na Majdanek – pisze w Brulionie Kazimierskim nr 2/ 2001 Paweł Sygowski, który w rozmowie sugeruje także, że niewykluczone jest, że kazimierscy Żydzi zginęli w obozie w Sobiborze, ale by to potwierdzić, potrzebne są dalsze badania.
- Dzieje gminy żydowskiej w Kazimierzu Dolnym wymagają szerszych rozważań. Kwerenda dosyć rozproszonych materiałów archiwalnych powoduje odnajdywanie nowych informacji, które w połączeniu z dotychczasowymi publikacjami poszerzają naszą dotychczasową wiedzę – uważa Paweł Sygowski w Brulionie Kazimierskim nr 16/2020. – Badania nad historią tej społeczności powinny być kontynuowane, gdyż gmina kazimierska była jedną z najciekawszych gmin żydowskich w Polsce.
W tym roku uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 79 lat miały charakter symboliczny. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Organizacyjnego złożyli wiązanki żółtych kwiatów pod ścianą płaczu na kirkucie w Czerniawach i na schodach przed synagogą na ulicy Lubelskiej.  Za dusze zmarłych odmówiono krótką modlitwę w języku hebrajskim i polskim.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę