Budżet Obywatelski'21: 5 projektów do wyboru

Rozpoczęło się głosowanie na jeden z 5 projektów złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Głosowanie odbywa się osobiście w Urzędzie Miasta.
Trwa głosowanie na projekt inwestycji, która zostanie w tym roku zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Do wydania jest podobnie jak rok temu 40 tys. zł. Mieszkańcy Kazimierza wybierać mogą spośród 5 projektów o różnej wartości finansowej. Niewykluczone więc, że w ramach tegorocznego budżetu – w zależności od tego, co wybiorą – uda się zrealizować więcej niż jedną inwestycję.
Jedną z najtańszych ze złożonych w tym roku do urzędu inwestycji jest zabezpieczenie Głęboczyzny przed rozjeżdżaniem przez auta terenowe. Często są to całe kawalkady aut off-roadowych. Głęboczyzna to malowniczy wąwóz rozdzielający cmentarz św. Jana spięty przez most arkadowy według projektu Karola Sicińskiego. Prowadzi tędy pieszy szlak turystyczny. Zabezpieczenie wyceniono na 2300 zł. Ma polegać na zamknięciu przejazdu od góry wąwozu (od strony ul. Dębowe Góry) poprzez ustawienie słupków granitowych bądź głazów narzutowych
- Off-road przeszkadza odwiedzającym ten wąwóz turystom i mieszkańcom, a w ogólności jest po prostu wstydem do miasta – piszą pomysłodawcy. – Zrealizowanie projektu sprawi, że wąwóz położony blisko centrum miasta będzie miejscem przyjemnych spacerów, wolnym od rajdów terenowych.
Innym projektem, który dotyczy wykonania inwestycji na terenie miasta, jest urządzenie zakątka rekreacyjnego dla dzieci i dorosłych na terenie nadwiślańskim między wałem a restauracją Austeria, obok skweru im. Staufen. Według projektu pojawiłyby się tam stół do gry w tenisa stołowego, stolik do gry w szachy oraz zestaw do zabaw dla dzieci: zjeżdżalnia, huśtawka, ścianka wspinaczkowa. Projekt wyceniono na 31 tys. zł.
- W wybranym miejscu – nad Wisłą, w cieniu drzew, na trawie – brakuje małej architektury, która mogłaby stworzyć warunki do aktywnego odpoczynku dla dorosłych i dzieci. Miejsce to jest często odwiedzane przez matki z dziećmi, a także dorosłych – piszą pomysłodawcy. – W przestrzeni miasteczka brakuje takich obiektów.
Kolejny projekt o charakterze inwestycyjnym dotyczy zakupu dekoracji świątecznych na kazimierskie latarnie. Miasteczko w porównaniu z innymi miastami w tym czasie wygląda dość smutno. Tylko dwie ulice i rynek posiadają takie dekoracje. Autorzy projektu chcą, by także inne ulice, przynajmniej te wychodzące z rynku – Lubelska, Nadrzeczna, Górna Puławska – zyskały na okres świat oprawę świetlną. Projekt wyceniono na blisko 40 tys. zł.
Pozostałe dwa projekty dotyczą sfinansowania imprez dla dzieci i dorosłych: Dnia Dziecka i Święta Sąsiada.
3DwKD, czyli Dziadowski Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym to wydarzenie, które ma już za sobą kilka edycji w Miasteczku. W tegorocznym programie pojawiłyby się jak zwykle występy muzyczne, koncert Dziadów Kazimierskich, dmuchany zamek, bitwa na kolory, loterie fantowe, poczęstunek i moc innych atrakcji dla dzieci. Imprezę wyceniono na 15 tys. zł.
- Kazimierz Dolny potrzebuje integracji. Szczególnie teraz, po tak długiej izolacji – piszą pomysłodawcy. – Chcielibyśmy mieć możliwość zorganizowania tej imprezy i zapłacenia dotychczasowym sponsorom za ich wkład w Dzień Dziecka. Wydarzenie w dalszym ciągu, oparte będzie na pracy wolontariuszy, co daje poczucie sprawczości i okazję do integracji mieszkańcom.
Kazimierskie Święto Sąsiada 2021 zaplanowano na wrzesień tego roku na Małym Rynku. W planach jest spotkanie mieszkańców Kazimierza, wspólna biesiada przy muzyce retro w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Pojawią się girlandy energooszczędnych żarówek, które pozostaną w tej przestrzeni na stałe, oraz ozdoby czasowe. A mieszkańcy pojawią się na imprezie… w przebraniach!
Impreza bierze swój początek z odbywającego się już co roku Święta Sąsiada na Dołach.
- Tradycja cyklicznego spotkania, które może być nową kazimierską tradycją rozpocznie nowy etap w historii naszej lokalnej społeczności – piszą pomysłodawcy. –  Kazimierski Dzień Sąsiada będzie przykładem dla okolicznych miasteczek i na nowo opisze naszą małą ojczyznę jako miejsce dbające o wspólne relacje i szeroko rozumiane współistnienie.
Dziś pierwszy dzień głosowania na jeden z pięciu projektów złożonych w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Głosować można jedynie osobiście w Urzędzie Miasta na ul. Senatorskiej na specjalnych kartach do głosowania. Głosowanie trwa do 12 kwietnia.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę