Jakiż to chłopiec piękny i młody?

zobacz więcej (11)

Może to nie jest pogoda na wyjazd do Kazimierza. Może to nie jest pogoda na spacer. Może… Wiem jedno. To jest pogoda na chandrę. A najlepszym na chandrę lekiem jest ruszyć się z domu. Przewietrzyć płuca i głowę. Przewietrzyć serce. Na trasie, którą polecamy, można spotkać przystojnego mężczyznę zaklętego w drzewo. Może nawet uda się go odczarować?
Wydawałoby się, że Mickiewiczowskie historie rodem ze Świtezianki to takie ludowe bajanie, ślady słowiańskiej mitologii z dalekiej Litwy. Wędrówki wokół Kazimierza mówią jednak zupełnie coś innego.
W Bochotnicy przy wąwozie Na Kogutka spotkamy postać mężczyzny zaklętego w drzewo. Niczym mickiewiczowski strzelec ze Świtezianki. Nie wiadomo, czy to drzewo to modrzew jak w balladzie. Po jego dawnej historii pozostał tylko suchy pień bez korony, zajęty przez podkorowych mieszkańców i obdarty z kory przez dzięcioły. Mężczyzna wyłania się z drzewa, ale wyjść z niego nie może. Czyżby dotknęło go jakieś kolejne tysiącletnie zaklęcie? Cóż zrobił, że taka spotkała go kara? Czy zdąży ją odbyć, zanim wraz z więzieniem rozsypie się w proch? „Jakiż to chłopiec piękny i młody?” – pytamy za Mickiewiczem. Poeta na swoje pytanie w balladzie znajduje odpowiedź. My zostajemy z niewiadomym…
W balladzie Mickiewicza strzelcowi towarzyszyła urokliwa panna. I ją znajdziemy w trakcie naszej wędrówki. Trasa bowiem doprowadzi nas do zamku Esterki, której uroda podobno zauroczyła samego króla Kazimierza. Wystawił jej zamek i – jak pisze Jan Długosz – stał się ojcem czwórki jej dzieci. Tak głosi legenda. Historia jednak opowiada o innej mieszkającej w tym miejscu kobiecie, będącej całkowitym zaprzeczeniem delikatnej Esterki. Katarzyna Zbąska mogłaby być z powodzeniem pierwowzorem rozbójniczki z baśni Andersena. Za jej czasów zamek podobno był siedzibą rabusiów okradających kupców i okoliczne dwory. Przewodziła im Katarzyna ze Zbąskich Oleśnicka, którą – jak podają źródła historyczne – oskarżono o rozbój.
Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Bochotnicy. Sprawdźmy, czy znajdziemy w Kazimierzu odpowiedzi na Mickiewiczowskie pytania: "Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jakaż to obok dziewica?"

Dystans: 5,7 km
Opis trasy: Początek przy remizie OSP w Bochotnicy. Idziemy chodnikiem w kierunku Kazimierza. Przy charakterystycznym szarym domu na ulicy Kazimierskiej skręcamy w wąwóz Na Kogutka pomiędzy domami i idziemy pod górę. Mijamy dawną posesję reżysera Zanussiego, za którą odbijamy w lewo, żeby odnaleźć płaskorzeźbę mężczyzny na martwym drzewie. Wracamy na szlak. Polnymi drogami dochodzimy do krzyża w Bochotnicy. Zielonym i niebieskim szlakiem dochodzimy do zamku Esterki w Bochotnicy, po drodze mijając pomnik ofiar krwawej środy. Prz wejściu na zamek warto zwrócić uwagę na element ludzkiej postaci w górnej części ruin. Znawcy tematu twierdzą, że oznacza on wejście do zamku. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się piękny widok na Bochotnicę. Wracamy tą samą drogą do krzyża. Skręcamy w lewo i polnymi drogami - zielonym szlakiem PTTK - dochodzimy do korzeniowego wąwozu Brzeziny. Na dole, gdy droga się rozwidla, skręcamy w lewo i drogą najpierw polną, a potem wyłożoną kostką dochodzimy do studni w Bochotnicy i remizy OSP.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę