Bezpieczna jazda jest najważniejsza - jak przygotować się do długiej podróży?

Bezpieczeństwo za kółkiem to najważniejsza kwestia związana z prowadzeniem samochodu. Szczególnie ważne jest to podczas dłuższych podróży, które - ze względu na przedłużony czas spędzony w pojeździe - mogą wiązać się z mniejszymi lub większymi problemami po drodze. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym możliwe jest uniknięcie kłopotów w późniejszym czasie. Oto najważniejsze z nich! Artykuł sponsorowany przy współpracy reklamowej z WartaPL.

Zaplanuj całą podróż i zadbaj o siebie

Przygotowania do wyruszenia w trasę powinny rozpocząć się na długo przed zajęciem miejsca w fotelu kierowcy. Działania te obejmują dokładne zaplanowanie całej drogi, spakowanie niezbędnych przedmiotów osobistych oraz zadbanie o własne samopoczucie i komfort.
Wyznaczenie trasy pozwala mentalnie przygotować się do napotkanych warunków na drodze, co ma znaczenie przy chęci omijania autostrad lub wybraniu krótszej trasy. Również sam bagaż może okazać się kłopotliwy, dlatego przed wakacjami warto wcześniej umieścić w samochodzie mniej potrzebne walizki i torby – na przykład w wieczór poprzedzający poranny wyjazd.
fot. AdobeStock, CC0
Moment uruchomienia silnika wiąże się najczęściej z natłokiem myśli związanych z obawą o sprawy techniczne lub ważnością najistotniejszych dokumentów, takich jak przegląd lub ubezpieczenie samochodu – warto zweryfikować te kwestie wcześniej.
Z poziomem własnego komfortu związana jest także odpowiednia ilość wypoczynku przed trasą. Warto zadbać o zjedzenie pełnowartościowego śniadania i zabranie ze sobą podręcznej butelki na wodę. Pamiętając o każdym z wymienionych elementów, można uzyskać spokój, że cała droga przebiegnie spokojnie i bez niepotrzebnego stresu.

Zwróć uwagę na stan techniczny pojazdu

Ważność przeglądu i ubezpieczenia to istotne aspekty, o których warto pamiętać przed długimi trasami, jednak przed wyjazdem należy również dokonać szczegółowych oględzin stanu technicznego samochodu. Pozwoli to odpowiednio wcześnie wychwycić drobne usterki, które często pozostają niezauważone podczas codziennego użytkowania pojazdu.
fot. AdobeStock, CC0
Przepalona żarówka kierunkowskazu, brak płynu do spryskiwaczy lub wszelkie niecodzienne dźwięki wydobywające się z silnika z reguły nie powinny stanowić powodu do obaw, jednak podczas pokonywania dłuższych tras mogą szybko przerodzić się w duży problem. Regularne przeglądy pozwalają najczęściej wyeliminować każdą nieprawidłowość odpowiednio wcześniej, jednak perspektywa kilkuset kilometrów spędzonych w samochodzie powinna wiązać się z myślą o dokładniejszym przyjrzeniu się stanowi technicznemu całego pojazdu.

Pomyśl o niezbędnych sprawach

Cykliczne zmiany w prawie sprawiły, że kierowcy są zwolnieni z konieczności posiadania przy sobie ważnych dokumentów. Patrole policyjne w przypadku zatrzymania pojazdu na kontrolę nie wymagają od podróżnych okazywania dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia ważności polisy ubezpieczeniowej. Należy jednak pamiętać o tym, że kierowcy wciąż są zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość, takiego jak na przykład dowód osobisty – zarówno ten w formie fizycznej, jak i elektronicznej.
Z kolei planując wyjazd za granicę, warto zabrać ze sobą komplet wszystkich niezbędnych poświadczeń. Przepisy prawa drogowego mogą nieznacznie różnić się w zależności od danego kraju, dlatego fizyczne wersje dokumentów mogą rozwiązać problemy i pozbyć się stresu z nimi związanego.
fot. AdobeStock, CC0
Kierowcy są zobligowani do wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego, dzięki któremu w wielu sytuacjach można uniknąć dodatkowych kosztów. Wysokość opłaty różni się w zależności od wieku kierowcy oraz stanu technicznego pojazdu, jednak na ratunek w takiej sytuacji przychodzą strony, z pomocą których można w łatwy sposób obliczyć składkę ubezpieczenia OC – Warta.pl jest jedną z nich. Podczas załatwiania podstawowych formalności warto wybrać odpowiednią i najbardziej korzystną finansowo opcję, a także zapisać w łatwo dostępnym miejscu dokładną datę wygaśnięcia ważności dokumentu.

Zachowaj spokój

Ostatnim elementem przygotowań do podróży samochodem powinno być znalezienie w sobie pokładów opanowania i spokoju – nawet jeśli perspektywa konieczności pokonania trasy jest stresująca. Tworzenie w głowie czarnych scenariuszy i rozważanie konsekwencji poszczególnych problemów z reguły działa deprymująco na kierowcę. Mniejsze lub większe kłopoty mogą zdarzyć się w każdej chwili, jednak posiadając odpowiednie ubezpieczenie, zachowując rozsądek na drodze i stosując się do przepisów ruchu drogowego, można znacząco podnieść prawdopodobieństwo tego, że sama podróż będzie nie tylko komfortowa, ale też i pozbawiona przykrych niespodzianek.
fot. AdobeStock, CC0
Artykuł sponsorowany przy współpracy reklamowej z WartaPL
Zdjęcie główne: fot. AdobeStock

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę