Zmarł Tadeusz Pałka

W Wielkanoc odszedł Tadeusz Pałka reżyser, producent, nauczyciel akademicki - wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT. Miał 79 lat.
Tadeusz Pałka urodził się w Kazimierzu Dolnym 10 lutego 1942 r. W 1969 roku ukończył Wydział Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później Wydział Reżyserii na PWSFTViT w Łodzi.
Zrealizował kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animacji. Wiele z nich przyniosło Tadeuszowi Pałce nagrody i wyróżnienia.
W swoich filmach podejmował tematy społeczne czy ekologiczne. W filmach Z życia pomników, Słodka gorzko, Okrągły stół. Polska ewolucja 1989. pokazywał przemiany polityczne zachodzące w Polsce. Wiatr jest silniejszy, Piękny widok na niebie, Dom między snami – to filmy o człowieku, chorobie i starości.
Filmowo wracał także do miasta swego urodzenia. Kazimierza dotyczyły: Anielski orszak, Chwile przemijania, Album Kazimierski. Opowiada historie ludzi i Miasteczka, w którym czas na pozór się zatrzymał, a jednak wciąż nieubłagalnie płynie.
W Miasteczku angażował się w różne przedsięwzięcia, m.in. obchody 400. lecia kamienic Przybyłowskich, które przerodziły się potem w coroczne prelekcje wokół kamienic, spotkania z widzami w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
- Tadeusz uwielbiał też książki. Jego pasja do ciągłego zgłębiania rozmaitych idei nie wygasła do samego końca. Jeszcze kiedy leżał w szpitalu podczas bardzo uciążliwego leczenia przynosiłam mu siatki książek. Część od razu odrzucał, inne czytał wnikliwie i recenzował mi podczas kolejnego spotkania - mówi Joanna Stafańska. - Dlatego powstał pomysł, by stworzyć w Bibliotece w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym półkę Jemu dedykowaną. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do przyniesienia dowolnej książki na pogrzeb lub w późniejszym czasie do biblioteki. Być może książki z myślą o Tadeuszu, z dedykacją dla Tadeusza… Na półce znajdą się również filmy Tadeusza. Przy każdej możliwej okazji Tadeusz podkreślał z dumą, że jest absolwentem kazimierskiej szkoły. Kazimierz płynął w jego żyłach, a on ten Kazimierz współtworzył.
Tadeusz Pałka zmarł po długiej chorobie 4 kwietnia o godzinie 8.13 w wieku 79 lat. Pogrzeb odbędzie się w piątek 16 kwietnia o godzinie 14:00.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę