Zmarł Tadeusz Pałka

W Wielkanoc odszedł Tadeusz Pałka reżyser, producent, nauczyciel akademicki - wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT. Miał 79 lat.
Tadeusz Pałka urodził się w Kazimierzu Dolnym 10 lutego 1942 r. W 1969 roku ukończył Wydział Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później Wydział Reżyserii na PWSFTViT w Łodzi.
Zrealizował kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animacji. Wiele z nich przyniosło Tadeuszowi Pałce nagrody i wyróżnienia.
W swoich filmach podejmował tematy społeczne czy ekologiczne. W filmach Z życia pomników, Słodka gorzko, Okrągły stół. Polska ewolucja 1989. pokazywał przemiany polityczne zachodzące w Polsce. Wiatr jest silniejszy, Piękny widok na niebie, Dom między snami – to filmy o człowieku, chorobie i starości.
Filmowo wracał także do miasta swego urodzenia. Kazimierza dotyczyły: Anielski orszak, Chwile przemijania, Album Kazimierski. Opowiada historie ludzi i Miasteczka, w którym czas na pozór się zatrzymał, a jednak wciąż nieubłagalnie płynie.
W Miasteczku angażował się w różne przedsięwzięcia, m.in. obchody 400. lecia kamienic Przybyłowskich, które przerodziły się potem w coroczne prelekcje wokół kamienic, spotkania z widzami w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
- Tadeusz uwielbiał też książki. Jego pasja do ciągłego zgłębiania rozmaitych idei nie wygasła do samego końca. Jeszcze kiedy leżał w szpitalu podczas bardzo uciążliwego leczenia przynosiłam mu siatki książek. Część od razu odrzucał, inne czytał wnikliwie i recenzował mi podczas kolejnego spotkania - mówi Joanna Stafańska. - Dlatego powstał pomysł, by stworzyć w Bibliotece w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym półkę Jemu dedykowaną. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do przyniesienia dowolnej książki na pogrzeb lub w późniejszym czasie do biblioteki. Być może książki z myślą o Tadeuszu, z dedykacją dla Tadeusza… Na półce znajdą się również filmy Tadeusza. Przy każdej możliwej okazji Tadeusz podkreślał z dumą, że jest absolwentem kazimierskiej szkoły. Kazimierz płynął w jego żyłach, a on ten Kazimierz współtworzył.
Tadeusz Pałka zmarł po długiej chorobie 4 kwietnia o godzinie 8.13 w wieku 79 lat. Pogrzeb odbędzie się w piątek 16 kwietnia o godzinie 14:00.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę