Budżet Obywatelski’21: tylko osobiście

Do 12 kwietnia można głosować na jeden z 5 projektów zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Kazimierzu. Głosować można niestety tylko osobiście w Urzędzie Miasta.
Mimo trudnej sytuacji pandemicznej głosowanie do tegorocznego budżetu obywatelskiego odbywa się tylko osobiście w budynku Urzędu Miasta na ulicy Senatorskiej 5. Urzędnicy twierdzą, że tylko w ten sposób są w stanie zadbać o przestrzeganie procedur: weryfikację, czy dana osoba jest upoważniona do głosowania, które ma być tajne i jednokrotne.
Mieszkańcy nie są z tej formy zadowoleni.
- Dlaczego w trzeciej fazie pandemii nie można oddać głosu online? Proszę Urząd Miasta o wyjaśnienie – pyta w komentarzach na naszym portalu jedna z czytelniczek. – Jeśli jest przeszkoda techniczna, można odłożyć głosowanie.
Jak się okazuje, to nie przyczyny techniczne są przyczyną takiego stanu rzeczy.
- Dla takiego miasta jak Kazimierz Dolny przygotowanie, zakup i wdrożenie takiego systemu teleinformatycznego jest w tej chwili nieopłacalne, chociaż nie odżegnujemy się od tego pomysłu na przyszłość – mówi burmistrz Artur Pomianowski – Z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią nie możemy sobie w tym roku pozwolić na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy zł po to, by taki system wdrożyć w urzędzie dla jednego głosowania w roku.
Przyczyna tkwi nie tylko w sytuacji finansowej miasta nadwyrężonej z powodu pandemii, ale także w stosunkowo niewielkim zainteresowaniu budżetem obywatelskim.
- Pamiętam budżet obywatelski, w którym oddane było 50 – 60 głosów, a gdy wybierano projekt gabinetu rehabilitacji, głosowało mniej niż 30 osób – mówi burmistrz.
Mimo pandemii miasto zachęca kazimierzaków do aktywności obywatelskiej w postaci głosowania na budżet obywatelski. Warto, bo wśród tegorocznych projektów są te, które chronią okoliczne wąwozy, i te, które zakładają świąteczne oświetlenie ulic, i te, które projektują urządzenie miejsca rekreacji dla rodzin nad Wisłą, a także dbają o integrację mieszkańców w czasie imprez z okazji Dnia Dziecka czy Święta Sąsiada. Więcej w artykule „Budżet Obywatelski'21: 5 projektów do wyboru”.
Urzędnicy starają się ułatwić głosowanie. W urzędzie na ul. Senatorskiej 5 zainstalowany jest domofon, przez który mieszkańcy komunikują się z sekretariatem. Gdy wyrazimy wolę udziału w głosowaniu na budżet obywatelski, urzędnik z odpowiednimi dokumentami zejdzie na dół, gdzie zostaną dopełnione wszelkie formalności.
- Nie trzeba poruszać się po urzędzie ani mieć kontakt z większą liczbą osób poza osobą bezpośrednio obsługującą – deklaruje burmistrz.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę