Budżet Obywatelski’21: tylko osobiście

Do 12 kwietnia można głosować na jeden z 5 projektów zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Kazimierzu. Głosować można niestety tylko osobiście w Urzędzie Miasta.
Mimo trudnej sytuacji pandemicznej głosowanie do tegorocznego budżetu obywatelskiego odbywa się tylko osobiście w budynku Urzędu Miasta na ulicy Senatorskiej 5. Urzędnicy twierdzą, że tylko w ten sposób są w stanie zadbać o przestrzeganie procedur: weryfikację, czy dana osoba jest upoważniona do głosowania, które ma być tajne i jednokrotne.
Mieszkańcy nie są z tej formy zadowoleni.
- Dlaczego w trzeciej fazie pandemii nie można oddać głosu online? Proszę Urząd Miasta o wyjaśnienie – pyta w komentarzach na naszym portalu jedna z czytelniczek. – Jeśli jest przeszkoda techniczna, można odłożyć głosowanie.
Jak się okazuje, to nie przyczyny techniczne są przyczyną takiego stanu rzeczy.
- Dla takiego miasta jak Kazimierz Dolny przygotowanie, zakup i wdrożenie takiego systemu teleinformatycznego jest w tej chwili nieopłacalne, chociaż nie odżegnujemy się od tego pomysłu na przyszłość – mówi burmistrz Artur Pomianowski – Z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią nie możemy sobie w tym roku pozwolić na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy zł po to, by taki system wdrożyć w urzędzie dla jednego głosowania w roku.
Przyczyna tkwi nie tylko w sytuacji finansowej miasta nadwyrężonej z powodu pandemii, ale także w stosunkowo niewielkim zainteresowaniu budżetem obywatelskim.
- Pamiętam budżet obywatelski, w którym oddane było 50 – 60 głosów, a gdy wybierano projekt gabinetu rehabilitacji, głosowało mniej niż 30 osób – mówi burmistrz.
Mimo pandemii miasto zachęca kazimierzaków do aktywności obywatelskiej w postaci głosowania na budżet obywatelski. Warto, bo wśród tegorocznych projektów są te, które chronią okoliczne wąwozy, i te, które zakładają świąteczne oświetlenie ulic, i te, które projektują urządzenie miejsca rekreacji dla rodzin nad Wisłą, a także dbają o integrację mieszkańców w czasie imprez z okazji Dnia Dziecka czy Święta Sąsiada. Więcej w artykule „Budżet Obywatelski'21: 5 projektów do wyboru”.
Urzędnicy starają się ułatwić głosowanie. W urzędzie na ul. Senatorskiej 5 zainstalowany jest domofon, przez który mieszkańcy komunikują się z sekretariatem. Gdy wyrazimy wolę udziału w głosowaniu na budżet obywatelski, urzędnik z odpowiednimi dokumentami zejdzie na dół, gdzie zostaną dopełnione wszelkie formalności.
- Nie trzeba poruszać się po urzędzie ani mieć kontakt z większą liczbą osób poza osobą bezpośrednio obsługującą – deklaruje burmistrz.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę