Spacerkiem po Kazimierzu: Norowym Dołem do kwitnących sadów

zobacz więcej (24)

Majówka nie rozpocznie w tym roku sezonu w Kazimierzu.
Majówka nie rozpocznie w tym roku sezonu w Kazimierzu. Pandemia rządzi się swoimi prawami i powrót do normalności po poluzowaniu obostrzeń rozpocznie się dopiero od 8 maja, kiedy otworzą się hotele i kwatery. Dopiero od 15 maja będzie można wypić kawę w ogródku kawiarnianym na rynku. Zanim to jednak nastąpi, warto wybrać się do Kazimierza chociażby na spacer. Tutejsze drogi, bezdroża i wąwozy czekają, by odkryć je na nowo.
Proponujemy Państwu spacer Norowym Dołem do ulicy Szkolnej i ciut dalej. W sumie do przejścia około 10 km. Trasa niezbyt wymagająca wiedzie i utwardzoną nawierzchnią ulic i chodników, ale i polnymi drogami wśród lasów i pól oraz wąwozami.
W słoneczny dzień warto pomyśleć o doborowym towarzystwie i wyruszyć w plener. Rynek przekaże nas Wiśle, a ta odprowadzi nas aż do drzwi osamotnionego spichlerza Bliźniaka, obok którego jest wejście do Norowego Dołu. Wąwóz ten zawdzięcza swoją nazwę rodzinie Nurów vel Norów wzmiankowanej już w pierwszej księdze miejskiej kazimierskiej prowadzonej od połowy XVI w. W czasach PRL poprowadzono tędy utwardzoną drogę, która jednak spłynęła z ulewnym deszczem w latach 80. minonego stulecia. Ile z niej zostało, zobaczycie Państwo na trasie. Trzeba uważać pod nogi.
Wąwóz wychodzi na Górach przed krzyżem przydrożnym, gdzie skręcamy w lewo, a po kilkudziesięciu metrach w polną drogę Na Liszewskiego - w prawo. Polami dochodzimy do niewielkiego lasku, który ścieżką sprowadzi nas ku Szkolnej. Tu skręcamy w lewo ku ulicy Doły.
Za osławionym Korzeniowym Dołem i nie mniej słynną Klubojadalnią Przystanek Korzeniowa na parkingu skręcamy w prawo i wchodzimy w głębocznicę Na Borowskiego. Ta droga z korzeniową dekoracją nie mniej piękną niż w Korzeniowym Dole wyprowadzi nas na sady – najpiękniejsze wiosną, kiedy toną w chmurach białoróżowego kwiecia. Ku ulicy Doły wracamy Drogą Jaśminową. Ulica Doły odprowadzi nas ku Szkolnej, która najbardziej zachowała klimat przedwojennego Kazimierza. A potem Lubelską wrócimy na rynek. 


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę