Święto Jerzego Kuncewicza 2021

W niedzielę mija 37 rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza polskiego literata, prawnika, polityka i działacza społecznego. Z tej okazji Dom Kuncewiczów zaprasza dzień wcześniej – w sobotę 13 marca – na święto Jerzego Kuncewicza. Co przygotowali muzealnicy z tej okazji?
Jerzy Kuncewicz pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o silnych tradycjach patriotycznych. Nic więc dziwnego, że już jako nastolatek działał w Organizacji Młodzieży Niepodległościowej – OMN i Związku Młodzieży Polskiej „Przyszłość” – PET. Jako uczeń lubelskiej szkoły handlowej (obecnie Vetterów) uczestniczył w roku 1905 w strajku szkolnym. Teksty społeczno – polityczne publikował w prasie od 1911 r. Rok później z powodu grożącego mu aresztowania wyjechał do Liège, na studia przyrodnicze. Tamtejszy uniwersytet był jednym z aktywniejszych ośrodków polskiego życia politycznego.
Po niemieckim ataku na Belgię w roku 1914 został internowany jako ochotnik do Legionów Polskich. PO dwóch latach powrócił do Lublina zajętego przez Austriaków i rozpoczął pracę jako nauczyciel przyrody, fizyki i chemii w lubelskich szkołach. Kontynuował działalność polityczną jako działacz ruchu ludowego.
- Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kuncewicz podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ten okres przerwała wojna polsko-bolszewicka, w której Kuncewicz walczył jako kawalerzysta. Po zakończeniu wojny, Kuncewicz osiadł w Warszawie. Był adwokatem, a także pracował w Ministerstwie Opieki Społecznej jako kierownik Wydziału Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą. Był cenionym i czynnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego – opowiada Monika Januszek Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.
Ożenił się w wieku 28 lat z dobrze zapowiadającą się śpiewaczką i tłumaczką w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marią Szczepańską, z którą zamieszkali w Warszawie.
- W drugiej połowie lat 20. XX wieku Kuncewiczowie przyjechali do Kazimierza Dolnego na wakacje. Miasteczko i panująca w nim atmosfera, stworzona przez studentów warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych pod wodzą prof. Tadeusza Pruszkowskiego zauroczyły ich na tyle, że w roku 1928 kupili działkę ze starą chatą. W roku 1936, na sąsiedniej działce została zbudowana willa „Pod Wiewiórką” – opowiada Monika Januszek Surdacka.
Wybuch II wojny światowej zastał Kuncewiczów właśnie w Kazimierzu i zmusił rodzinę do emigracji. W Paryżu pracował w Wydziale Łączności z Krajem przy Ministerstwie Informacji i Propagandy Rządu RP na Obczyźnie. Później w Anglii publikował eseje popularyzując ideę „Republiki Globu” – unii państw europejskich, zrzeszonych swoistym paktem o nieagresji.
Po zakończeniu II wojny światowej pozostał wraz żoną na emigracji w USA, ale od 1962 r. zaczął regularnie przyjeżdżać do Polski. Ostatecznie osiedli wraz żoną w Kazimierzu.
- Zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu w Kazimierzu Dolnym. Miejsce i projekt skromnego nagrobka wybrał osobiście opowiada Monika Januszek - Surdacka.
14 marca mija 37 rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. Z tej okazji oddział Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza miłośników Kuncewiczówki 13 marca o godzinie 11:00 na spacer tematyczny lub w razie brzydkiej pogody na oprowadzanie kuratorskie z panem Jerzym "pod rękę"). Start na tarasie willi "Pod Wiewiórką". Wstęp 10 zł/os.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę