Sprzedać - nie sprzedać?

Radni na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej debatowali nad kwestią sprzedaży działki gminnej w Bochotnicy jednemu z kazimierskich przedsiębiorców. Tylko jedna komisja poparła projekt uchwały. Jaką decyzję podejmą radni na sesji?
Bochotnica. Teren pomiędzy oczyszczalnią ścieków a zakładem mechaniki pojazdowej przecięty na pół drogą dojazdową do wału. O wykup prawej części parceli wystąpił jeden z kazimierskich przedsiębiorców. Wywołało to dyskusję o zasadności wyprzedaży gminnego mienia.
- Sprzedaż nieruchomości gminnych jest właściwie nieodwracalna. Majątek naszej gminy, a szczególnie nieruchomości to już tylko szkielet tego, co było. Teraz sprzedaż jakiejkolwiek działki jest już fizycznym podcinaniem skrzydeł przyszłym planom rozwojowym – pisał do radnych nieobecny podczas posiedzenia komisji radny Krzysztof Nieradka. – Sprzedaż spowodowana brakiem pomysłu (teraz) na nieruchomość i wsypanie pozyskanych pieniędzy do dziurawego budżetu jest zwykłym marnotrawstwem. Twierdzenie, że wał, który obecnie dzieli działki na pół, jest przeszkodą w wykorzystaniu jednej z nich przez gminę, jest co najmniej kuriozalne. Technicznie mogę to wyłożyć, ale to dłuższa i trudniejsza materia. Twierdzenie to połączone z wiedzą o konieczności rozbudowy oczyszczalni, o braku miejsca na ogrodzonej działce oczyszczalni na taką rozbudowę, o konieczności budowy i zagospodarowania zaplecza dla boiska Orłów Kazimierz, o wiedzę, że działka jest w pełni uzbrojona (media w działce lub w granicy) i bezpośrednio przylega do drogi powiatowej, a końcowo świadomość, że ewentualna zmiana przeznaczenia wykorzystania działki gminnej leży w mocy i interesie Rady Gminy, łącznie wszystkie te elementy pokazują kuriozalność planu jej sprzedaży.
Radni podczas wizji lokalnej w Bochotnicy a potem w sali obrad Rady Miejskiej w Gminnym Zespole Szkół zastanawiali się nad ewentualnym wykorzystaniem działki na potrzeby gminy. Rozważano kwestie budowy zbiornika buforowego dla oczyszczalni, zaplecza dla klubu sportowego czy parkingów, 
- Mój wniosek jest taki, by w przyszłości raczej przesunąć drogę techniczną, a nie myśleć o sprzedaży – przekonywał radny Leszek Dołęga. – Powinniśmy dysponować całą tą działką i wtedy moglibyśmy myśleć o jej sensownym zagospodarowaniu.
Parcela została przygotowana do sprzedaży w trybie bezprzetargowym jako nieruchomość, która może poprawić zagospodarowanie działki przyległej.
– Ta działka jest w procedowanym planie zagospodarowania przeznaczona na tereny usług sportu i rekreacji. Nie wyobrażam sobie, żeby na tej samej działce miały być zlokalizowane zbiorniki buforowe dla oczyszczalni, szatnie i inne obiekty dla Orłów. Jeżeli chodzi o zaplecze sportowe z parkingiem, to ta część przy oczyszczalni w zupełności wystarczy – mówił burmistrz Artur Pomianowski. –  Ta działka od co najmniej 30 lat była niezagospodarowana. Rosły tam krzaki, chaszcze i nikt się tym specjalnie nie interesował. Została uporządkowana przy okazji budowy wałodrogi. Przedsiębiorca wnioskujący o jej nabycie też się angażował, by miała odpowiedni wygląd. Czy jesteśmy w stanie tam coś wybudować? Oczywiście. Tylko jakim kosztem? – pytał burmistrz Artur Pomianowski.
W dyskusji pojawiły się też argumenty wspierania lokalnych przedsiębiorców.
- Jeśli ktoś chce rozwijać działalność gospodarczą, odprowadzać podatki do naszej gminy, jest przedsiębiorcą, który od 30 lat działa na tym terenie, wielu z nas korzysta z jego usług i wiemy, że on dobrze spożytkuje tę działkę, to w ramach popierania działalności naszych przedsiębiorców powinniśmy mu to umożliwić, sprzedając tę działkę – przekonywała radna Ewa Wolna.
Podczas głosowania tylko  radni z jednej komisji - Zdrowia, Spraw Socjalnych, Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa – pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. Pozostali albo zagłosowali przeciw, albo wstrzymali się od głosu. Jak zagłosują podczas sesji, okaże się już w poniedziałek 24 sierpnia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę