Batalia o przekaźnik w Witoszynie

Jeszcze w czwartek rosły tu krzaki porzeczek. Dziś jest wyrwa w ziemi przygotowana pod inwestycję. W Witoszynie powstaje maszt telefonii komórkowej. Co niepokoi mieszkańców?
W Witoszynie powstaje maszt telefonii komórkowej. Mieszkańcy są pełni obaw.
- Do momentu rozpoczęcia budowy nie mieliśmy na ten żadnej informacji, żadnej wiedzy. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym – mówi Kamil Seroka, radny Rady Miejskiej w Kazimierzu, który od budowanej wieży telekomunikacyjnej mieszka niewiele ponad 200 m. – Boimy się głównie o swoje zdrowie. Czy dostaniemy zapewnienie od operatora, że oddziaływanie wieży nie będzie wpływało negatywnie na zdrowie naszych rodzin? Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu i przyszłości sygnał może być zwiększony. Jaką mamy gwarancję, że nie będzie powikłań zdrowotnych z tego powodu?
Przedstawiciel operatora zapewnia, że stacja bazowa w Witoszynie to standardowa inwestycja, jakich wiele.
- Inwestycje, które realizujemy w całej Polsce, w tym także w Witoszynie, powstają w oparciu o uzyskane zgody i decyzje wymagane obowiązującymi przepisami prawa i oparta jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W związku z tym nie wymagają żadnych dodatkowych procedur ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowalny. Wybór miejsca inwestycji poprzedził szczegółowy proces analizy, uwzględniający wiele czynników, m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do już istniejącej siatki stacji bazowych – pisze Jan Pilewski senior public affairs manager Play P4, załączając materiały, w których zapewnia o bezpieczeństwie.
- Stacje bazowe instalowane są w taki sposób, aby ekspozycja na promieniowanie fal radiowych była zwykle setki, a czasem tysiące razy mniejsza niż przewidują wyznaczone limity bezpieczeństwa – czytamy w jednym z nadesłanych materiałów „Stacje bazowe a zdrowie - L1” publikowanym na portalu EMF Explained 2.0 - W odniesieniu do promieniowania fal radiowych i technologii bezprzewodowych oraz zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia sformułowała następujące stanowisko ogólne: “Mimo szeroko zakrojonych badań, dotychczas nie znaleziono dowodów na to, iż ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne o niskim poziomie ma jakikolwiek szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.”
Dlaczego więc inwestycja owiana była dotąd tajemnicą?   
- Jako mieszkańcy jesteśmy za tym, żeby wszyscy mieli dostęp do szybkiego Internetu, do dobrego zasięgu, ale to nie powinno być robione w ten sposób. Jeżeli operator ma chęć wybudować przekaźnik, powinien się zgłosić do gminy, a gmina do mieszkańców, by wspólnie wybrać najbardziej odpowiednią lokalizację z dala od budynków – mówi Kamil Seroka. – A my dopiero w momencie, gdy już rusza budowa, dowiadujemy się, że powstaje nam wieża o blisko 50 m wysokości!
Do gminy Kazimierz Dolny wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej już w ubiegłym roku.
- Odmówiliśmy wszczęcia postępowania związanego z wydaniem odpowiednich dokumentów środowiskowych, ponieważ nie mieściło się to w naszych kompetencjach – mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – O wydaniu pozwolenia na budowę zostaliśmy poinformowani po jego wydaniu przez starostwo.
Pozwolenie na budowę inwestor uzyskał w lipcu b.r. Na jakiej podstawie? Czekamy na odpowiedź starostwa w Puławach - rzecznik prasowy jest w tej chwili na urlopie.
- Złożę w tej sprawie interpelację na najbliższej sierpniowej sesji Rady Powiatu, chociaż podejrzewam, że skoro zostało wydane pozwolenie, zostały spełnione normy prawne – mówi radny Rady Powiatu Marcin Pisula. – Jestem jednak oburzony formą załatwiania całej sprawy. Mieszkańcy powinni być o tej inwestycji poinformowani dla zwykłych zasad dobrosąsiedzkich.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę