Budujemy słowiański Chodlik!

zobacz więcej (7)

Niegdyś to była duma całej wsi. Dziś ma szansę stać się miejscem znanym daleko poza granicami tego miejsca – bo stoi w sercu archeologicznym Lubelszczyzny. Szkoła w Chodliku czeka na swoją drugą młodość. Pomóżmy stworzyć tu małe archeologiczne „Centrum Nauki Kopernik”!
Kotlina Chodelska pod kątem archeologicznego dziedzictwa kulturowego jest jednym z najbogatszym obszarów dzisiejszej Lubelszczyzny. Na jej terenie leży nie tylko znane szerzej jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu – Grodzisko Żmijowiska, ale także trzy inne grodziska słowiańskie: Kłodnica, Podgórz i największe z nich – Chodlik. Dziś to niewielka wieś w gminie Karczmiska niedaleko od Kazimierza Dolnego. W średniowieczu (VIII-Xw.) był tu ogromny gród plemienny stanowiący centrum ośrodka centralnego słowiańskiej wspólnoty opolnej. Dotąd zachowały się tu potężne nasypy ziemne obwałowań obronnych dochodzące do 2,5 m wysokości.
Badania na grodzisku od dekady prowadzi dr Łukasz Miechowicz, któremu udało się dokonać wielu cennych odkryć m.in. największy w Europie wczesnośredniowieczny spichlerz z cennymi, elitarnymi zabytkami z X i XI w.
Bazą dla tych badań jest dawny budynek szkoły podstawowej w Chodliku. Budynek powstał w 1961 r. i dawno nie przechodził remontu. Jest własnością gminy Karczmiska, która użycza go naukowcom na działalność naukową i edukacyjną.
- Stare drewniane okna są w znacznej części spróchniałe, brakuje w nich szyb, tynki odpadają od elewacji. Niesprawne są przewody kominowe, przez co nie da się budynku ogrzać – wewnątrz jest 8 niedziałających potężnych pieców kaflowych. Drobne usterki naprawiamy na bieżąco własnym rękoma, a i gmina pomaga jak może – mówi dr Łukasz Miechowicz. - Koszt całkowity remontu budynku z nadbudową piętra, centralnym ogrzewaniem, nowymi instalacjami itp. oscyluje pomiędzy 300 a 400 tys. zł.
Naukowcom marzy się tu powstanie parku kulturowego łączącego poprzez dobrze oznakowane ścieżki dydaktyczne stanowiska archeologiczne.
- Będzie to centrum naukowe, stawiające również na popularyzację nauki, organizację warsztatów, zajęć, konferencji itp. - słowem, otwarta stacja badawcza dla każdego, archeologiczne "Centrum Nauki Kopernik" na małą skalę. Miejsce wspólnych spotkań i debat archeologów, miłośników starożytności i poszukiwaczy „skarbów”, pasjonatów historii i Słowian, turystów, którym pobliski Kazimierz Dolny już się nieco opatrzył. Miejsce przyjazne i fajne, w którym zorganizujemy dla Was warsztaty archeologiczne, gdzie zobaczycie prace archeologów na żywo, posiedzicie z naukowcami przy jednym ognisku albo weźmiecie udział w wykopaliskach – bo czemużby nie! Miejsce, gdzie zorganizujemy świetne zajęcia popularnonaukowe dla dzieciaków! Jest to kontynuacja koncepcji profesora Aleksandra Gardawskiego, wieloletniego badacza Chodlika – opowiada dr Miechowicz.
Dotychczasowe poszukiwania funduszy u władz samorządowych różnego szczebla nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dlatego naukowcy zakasują rękawy i obiecują kolejny czyn społeczny na miarę tego, który doprowadził do powstania tutaj szkoły w 1961 r.
- Jeżeli zbierzemy 1000 – 2000 zł – naprawimy przewody kominowe i uruchomimy piece - damy szkole ciepło. Jeżeli zbierzemy więcej – do 25 000 zł – szkoła jest uratowana, ponieważ wymienimy najbardziej zniszczone okna i drzwi! Sprawdzimy dokładnie elementy konstrukcyjne dachu. Jeżeli część środków zostanie, przygotujemy za nie stałe wystawy zabytków i tablice edukacyjne – planuje Łukasz Miechowicz.
Po kilku dniach od ogłoszenia zbiórki na portalu zrzutka.pl pojawiły się pierwsze pieniądze – blisko 2200 zł.
- To dopiero początek zbiórki, a już możemy zacząć realnie działać! Bardzo Wam dziękuję za wsparcie! Już w kwietniu dokonamy przeglądu przewodów kominowych i zabiegów konserwacyjnych pieców, damy szkole ciepło! – cieszy się Miechowicz.
Do końca zbiórki pozostało jeszcze 115 dni. Czy uda się uzbierać środki na stworzenie tutaj parku kulturowego na miarę dawnego słowiańskiego wielkiego Chodlika?

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę