XI Święto Wina w Janowcu

XI edycja Święta Wina to coroczna lubelska impreza winiarska. Skupia turystów i miłośników polskiego winiarstwa z całego kraju oraz gości z zagranicy. W Janowcu winiarze spotykają się z klientami, restauratorami, sommelierami, blogerami i sympatykami wina. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w formule trzydniowej. Planowane jest nasycenie programu spotkaniami i prelekcjami badaczy historii polskiego winiarstwa. Przewidywane są także prezentacje książek i kiermasz publikacji związanych z tematyką kulturowego i religijnego znaczenia winorośli. Ważnym elementem będzie prezentacja podejmowanych działań związanych z rekonstrukcją winnicy zamkowej. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Gmina Janowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu, Fundacja Polskie Wino.
Program szczegółowy:

11 czerwca:
Wycieczka Winobusem do winnic Małopolskiego Przełomy Wisły
wyjazdy od godziny 11:00 z parkingu w Kazimierzu Dolnym, ul. Puławska 54, przy Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Organizator: Eat Polska, telefon: +48 661 368 758.

12 czerwca
11:00 Msza Święta w intencji winiarzy, poświęcenie win z rocznika 2020 w kościele parafialnym w Janowcu.
11:45 Barwny korowód z figurą św. Urbana, patrona winiarzy, ulicami Janowca do Zamku.
12:15 Oficjalne rozpoczęcie Święta Wina / Przywitanie Gości / Odegranie hejnału Janowca / Prezentacja Winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły / degustacja win / piknik w parku z widokiem na dolinę Wisły / Jarmark Janowiecki na przedzamczu / Produkty regionalne i tradycyjne, kulinaria oraz wyroby rzemiosła ludowego.
13:00 Panele dyskusyjne i prezentacje poświęcone historii i kulturze wina / wino i kuchnia regionalna / Kulturowe i gospodarcze znaczenie winiarstwa i enoturystyki w aspekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku.
15:00 Zapowiedź książki: Prof. Wojciech Włodarczyk „Wino znad Wisły. Historia regionu winiarskiego Małopolskiego Przełomu Wisły ostatnich dwustu lat” – spotkanie z autorem.
16:00 Ogłoszenie wyników panelu degustacyjnego i listy win, które otrzymują Znak Karty Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły.
19:00 Zamknięcie pierwszego dnia Święta Wina.
20:00 Koncert: Krzysztof Kiljański – Swing Time.
W programie wokalista zaprezentuje największe przeboje z repertuaru Franka Sinatry - artysty, którego twórczość stanowi klasykę muzyki jazzowej i jest wyznacznikiem najwyższego poziomu wykonawczego, smaku artystycznego i elegancji. Krzysztof Kiliański z muzykami przybliżają publiczności te wzorce i spopularyzują utwory, których nikt w Polsce nie wykonywał w tak szerokim zakresie. Wystąpią: Łukasz Poprawski (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka, flugelhorn), Paweł Perliński (fortepian), Andrzej Łukasik (kontrabas), Marcina Jahr (perkusja).
Koncert w ramach Festiwalu JAZZNOWIEC.
[Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasie Zamku w Janowcu w przedsprzedaży od 29 maja i przed koncertem].

13 czerwca
10:00-17:00 Prezentacja Winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły / degustacja win / piknik w parku z widokiem na dolinę Wisły
Panele dyskusyjne i prezentacje poświęcone historii i kulturze wina / wino i kuchnia regionalna / projekt odnowy winnicy zamku w Janowcu.
Jarmark Janowiecki na przedzamczu / Produkty regionalne i tradycyjne, kulinaria oraz wyroby rzemiosła ludowego.
17:00 Zamknięcie XI Święta Wina – Janowiec 2021
Ponadto:
10:00-17:00
Możliwość zwiedzenia zamku, skansenu i wystaw muzealnych:
- wystawa historyczna w zamku w tzw. Domu Północnym: „Budowa, rozbudowa i konserwacja Zamku w Janowcu” oraz „Fajans
holenderski. Motywy zdobnicze XVII w.– XX w. Ze zbiorów Jana Jaworskiego” / Dwór z Moniak: „Wnętrza ziemiańskiego dworu” / Spichlerz z Podlodowa: „Życie między dwoma brzegami” – wystawa etnograficzna.
* Uwaga: organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia w związku z panującą sytuacją epidemiczną.

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie oddział Zamek w Janowcu


Pokaż stopkę