Kuncewiczówka się otwiera po lockdownie

W lutym na odwiedzających Dom Kuncewiczów czekają nie lada niespodzianki.
W pokoju dziennym (I piętro) prezentujemy trzy obrazy olejne Leska Nowosielskiego. To zimowe widoki z Kazimierza Dolnego. Prace powstały w pierwszej połowie lat 80. XX w. , a nasz oddział pozyskał je z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.
Artysta (1918 -1999) był cenionym malarzem i ceramikiem. Studiował na wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, a w czasie II wojny światowej uczył się malarstwa u Jana Burczaka, cenionego malarza i grafika, zaprzyjaźnionego m.in. ze Stanisławem Skoczylasem. Po zakończeniu wojny w Gliwicach Nowosielski założył i prowadził zakład chemiczny. Nie zrezygnował z twórczości artystycznej. W roku 1949 odbyła się pierwsza indywidualna wystawa jego twórczości.
Nowosielski dzielił artystyczne pasje na malarstwo oraz ceramikę. Najpierw wykonywał dekoracje na porcelanie (mini kolekcję naczyń kawowych dekorowaną przez Nowosielskiego ma w swojej ofercie słynna fabryka w Ćmielowie, a kolekcjonerzy poszukują serwisów, bombonierek i wazonów Nowosielskiego z fabryk w Chodzieży i Pruszkowie). Potem zaczął tworzyć kompozycje z kafli, dekorowanych autorskimi płaskorzeźbami. Tu przydało się doświadczenie chemika, bo prace Nowosielskiego charakteryzowała niezwykle oryginalna kolorystyka. Ich forma i treść także wzbudzały zainteresowanie. Uwagę odbiorców przykuwały m.in. prace, odwołujące się do ważnych wydarzeń historycznych. Wśród poruszanych tematów znalazły się Bitwa pod Grunwaldem, zbrodnia katyńska, powstanie warszawskie, męczeństwo w Auschwitz. Kompozycja ceramiczna poświęcona wybuchowi bomby w Hiroszimie, znajduje się w Centrum Pamięci Hiroszimy w Tokio.
Techniki warsztatu ceramicznego Nowosielski przenosił również do malarstwa. Dlatego jego obrazy olejne wyglądają jak pokryte reliefem, tworząc dodatkowy efekt  światło-cienia. Taki charakter mają prace, prezentowane w Domu Kuncewiczów.
Żoną Leszka Nowosielskiego była Hanna Modrzewska-Nowosielska (1917-2008), plastyczka, ceramiczna i scenografka. Przez ponad 50 lat pracowali wspólnie w Galerii Ogród, w Podkowie Leśnej. Dziś ich spuścizną opiekuje się córka, Ewa.
W kuchni Domu Kuncewiczów pojawiła się nowa zastawa stołowa (Ćmielów, lata 70. XX w.), a obok zlewu, wyposażonego w kran z epoki znajduje się nie lada unikat, czyli elektryczna kuchenka. Nie brakuje też starych opakowań po smakołykach luksusowych oraz oryginalnych butelek po mleku i oranżadzie.
W galerii „Pracownia” do końca lutego pozostaje z nami wystawa fotografii Ogólnopolskiego Pleneru Lekarzy.

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie/
Dom  Kuncewiczów

Skomentuj

Mapa

Muzea

Dom Kuncewiczów / Muzeum Nadwiślańskie ul. Małachowskiego 19


Pokaż stopkę