Powrót do Kazimierza Dolnego - wystawa Jana Michalaka

„Wystawa indywidualna 'Powrót do Kazimierza Dolnego' Jana Michalaka, jak znaczna część dotychczasowej twórczości artysty, obraca się w kręgu rodzinnego miasta: Kazimierza Dolnego. Położona nad Wisłą, w wojewódzctwie lubelskim, miejscowość ta uznawana jest za jedno z najbardziej sugestywnych i artystycznie żywych miejsc w Polsce. Już od wczesnych lat dwudziestych ubiegłego wieku, pisarze, poeci i malarze starali się określić genius loci Kazimierza, zgłębiając jego legendy i fakty, rzeczywistość i fantazję. Jan Michalak wyrósł w rodzinie, która w sposób szczególny zapisała się w kulturalnej historii tego miasta, urodził się w słynnej rodzinie artystów Michalaków. Jan (rocznik 1979 ) kultywuje tradycje i artystyczne poszukiwania poprzednich pokoleń, stosując własne, innowacyjne spojrzenie. Jak jego przodkowie jest malarzem, który nie stroni jednak od użycia innych środków, aby wzbogacić efekt malarskiej ekspresji, które pozostaje jego ulubionym środkiem wyrazu. Na tegoroczną wystawę, która uprzednio inaugurowała 15 edycję Festiwalu Corso Polonia w Rzymie w roku 2017 dedykowango właśnie Wiśle, artysta przygotował i stworzył prawdziwą “panoramę” Kazimierza Dolnego. Na wystawę składają się obrazy olejne, rzeźby i krótkie instalacje video. Ideą artysty było poprowadzenie widza w świat polskiego miasteczka. Jan Michalak osiągnął swój cel dzięki zadziwiającej grze perspektyw – tak charakterystycznej dla jego prac – i mistrzowskiemu użyciu kolorowych odcieni. Bawiąc się perspektywą artysta oddaje istotę miasta, jego ducha, z którym jak nietrudno się domyślić, jest silnie związany uczuciowo. Z płócień wyłania się miasto zjawiskowe, plątanina zakątków i zaułków, obrazów codziennych i przede wszystkim architektura miejska przedstawiona w sposób symboliczny lecz z wielką precyzją i konsekwencją. W obrazach Jana czas jest nieokreślony, jakby zawieszony. Podróż do serca Kazimierza Dolnego odbywa się także poprzez prawdziwą instalację pejzażową, z wykorzystaniem rzeźb i drewnianych modeli architektonicznych, stylistycznie powiązanych z obrazami, które przedstawiają układ miasta i jego najważniejsze elementy.” (Anna Jagiełło)

 

Źródło: Dwabrzegi.pl

 

Mapa

Galerie

DOM MICHALAKÓW - GALERIA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Długi Weekend majowy 2021 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę