Archiwum - listopad 2017

Dom Kuncewiczów zaprasza na wycieczkę szlakiem Dwóch Księżyców. Zainauguruje ona funkcjonowanie tej nowej trasy turystycznej w przestrzeni Kazimierza.

W Oddziale Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego otwarto w sobotę pokonkursową wystawę 17. Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017" zatytułowaną „Srebro i papier”.  Tuż po wręczeniu nagród.

Przedstawiciele różnorodnych instytucji, mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy Krwawej Środy. Kazimierz Dolny oddał cześć ofiarom tamtych dni.

Dwie artystki, dwie wystawy, różne prace. Co je łączy? Wspólny wernisaż. W Galerii Grabskich już w grudniu oglądać będzie można prace Marii Różańskiej i Marii Wojtiuk.

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Nadwiślańskim wyjątkowe wydarzenie. Otwarta zostanie prestiżowa wystawa biżuterii oraz ogłoszone zostaną wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017".

Warsztaty z dronem, spotkanie z baristą, szkolenie cukiernicze, zajęcia językowe w zawodzie hotelarza i logistyka – już od najbliższego poniedziałku w Koszczycu startuje II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych "Odkryj swój talent w Koszczycu".

Willa Agnieszka i Galeria Wirydarz zapraszają na wernisaż wystawy X Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Kazimierz Dolny 2017.

Jak zaplanować najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym? Podpowiedzi znajdziecie w naszym najnowszym zestawieniu miejskich imprez i wydarzeń kulturalnych.

Trzeci Księżyc zaprasza na piątkowy koncert. Tym razem na księżycowej scenie wystąpi Arek Zawiliński.

W wyjątkowym miejscu, wyjątkowi goście. Zbyt przesłodzone? Wcale nie. Przynajmniej jeśli mamy na myśli wieczór, kiedy to w Trzecim Księżycu wystąpił zespół NeoKlez.

99 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Kazimierz celebrował tę rocznicę u stóp klasztoru w odnowionym niedawno miejscu pamięci narodowej.

Na świętego Marcina najlepsza gęsina – o tym wiedzą już chyba wszyscy. Święto niepodległości jest więc doskonałą okazją, by spróbować tego delikatesu, jakim jest mięso z gęsi.

Śladami Kuncewiczów

„Kazimierz dwóch księżyców” to nowy szlak turystyczny obejmujący miejsca związane z Marią i Jerzym Kuncewiczami. Pierwsza prezentacja już za nami.

Po raz czwarty kazimierzacy zgromadzili się w Kazimierskim Ośrodku Kultury na Patriotycznym śpiewaniu. Było radośnie, było nostalgicznie, było uroczyście.

Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Kazimierza wybrali projekt do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Choć wybór nie był łatwy, zdecydowaną większość głosów uzyskał… skatepark!

Będzie drugi sezon

Pierwszy sezon serialu „W rytmie serca”, którego akcja toczy się w Kazimierzu Dolnym powoli dobiega końca. Telewizja Polsat zdecydowała jednak o jego kontynuacji. Zdjęcia już trwają.

Przed nami świąteczny weekend – jeśli spędzacie go w Kazimierzu Dolnym, skorzystajcie z przygotowanego przez nas zestawienia najciekawszych imprez i wydarzeń w mieście. Już teraz zobaczcie, co będzie się działo w tym czasie.

Tłumy odprowadzały ojca Bonifacego w tę ostatnią drogę. Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej nie mogło pomieścić wszystkich, którzy przyszli go pożegnać.

Jatki, systematycznie odczarowywane są muzyką. Tym razem usłyszymy muzykę klezmerską w energetycznym, zadziornym i młodym stylu. W Trzecim Księżycu zagra NeoKlez!

Jednym z atutów Kazimierza Dolnego jest jego wyjątkowa atmosfera. Odkryj ją podczas zbliżających się andrzejek, spędzając ten magiczny czas w naszym mieście. Sprawdź wybrane oferty kazimierskich hotelarzy – właściciele obiektów noclegowych przygotowali ciekawe promocje, którymi kuszą turystów.

W Zbędowicach w ostatnią niedzielę 5 listopada celebrowano 75. rocznicę pacyfikacji wsi Kolonia Zbędowice, która kończyła wydarzenia Krwawej Środy na tzw. Powiślu Lubelskim.

Zmarł Ojciec Bonifacy

W sobotę 4 listopada o godzinie 16.10 po blisko tygodniowym pobycie w puławskim szpitalu, gdzie tłumnie odwiedzali go kazimierzacy, zmarł ojciec Bonifacy Stanisław Kotrys. Niedawno świętował 50 - lecie kapłaństwa. Miał 74 lata.


Radni podczas ostatniej sesji zapoznali się z propozycją przystąpienia Kazimierza Dolnego do euroArt - największej europejskiej organizacji zrzeszającej ponad sto kolonii artystycznych. Czy Miasteczko odnowi swoje członkowstwo z nowym, rozbudowanym euroArt?

W ramach budżetu obywatelskiego do Urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski. Jeden dotyczy urządzenia miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży, drugi – upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Co wybiorą mieszkańcy? Tego dowiemy się już 9 listopada. 

Centralnym punktem celebrowania uroczystości Wszystkich Świętych w Kazimierzu jest msza święta na cmentarzu wśród posadzonych siedem lat temu dębów katyńskich. W tym roku ze względu na pogodę odbyła się ona we wnętrzach Fary. Tu także stanęła kazimierska młodzież w szarfach sztandarowych, upamiętniając ofiary Golgoty Wschodu. Tu wysłuchaliśmy kazania odwołującego się do ośmiu biblijnych błogosławieństw.

To jedni z najciekawszych przedstawicieli muzyki akustycznej i filmowej w Polsce. Grają w klimacie Nicka Cave’a czy Bon Iver. Koncert Henry David’s Gun już w sobotę 4 listopada w Trzecim Księżycu!

Archiwum