Aktualności dla "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów"

Zapraszam cię do kina

Grażyna Torbicka, festiwal „Dwa Brzegi”, aktorzy i gwiazdorzy, czyli zapraszamy Was do kazimierskiego kina. No i tu pojawia się problem, bo … gdzie jest to kino? 

W sobotę 21.09.2016 r., pomimo jesiennej pogody, odbyło się w naszym Miasteczku długo wyczekiwane otwarcie siłowni w plenerze. Wstęgę przecięli: burmistrz Kazimierza pan Andrzej Pisula, wiceburmistrz Kazimierza Dolnego pan Hubert  Banaszek, pani radna Ewa Wolna i pan radny powiatowy Marcin Pisula.

Leśne spotkania

Przyszła już jesień. Zwierzęta zaczynają intensywne przygotowania do zimy. Postanowiłam zapytać wiewiórkę, czy gromadzi już zapasy.

Od kilku lat pod domy ludzi coraz bliżej  podchodzą dziki, które do tej pory zamieszkiwały okoliczne lasy.

Nie miałeś jeszcze okazji odwiedzić Muzeum Czartoryskich w Puławach? Teraz jest niepowtarzalna okazja, by to zrobić bezpłatnie. W najbliższą sobotę, 8 października Dzień Otwarty w Muzeum Czartoryskich, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

28 września 2016 r. w Domu Kuncewiczów/o/Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym odbędą się Warsztaty kreatywnego pisania. Do udziału w nich zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zaangażowanych w tworzenie gazetek szkolnych (wydawanych metodą tradycyjną bądź umieszczanych w Internecie).

Niedzielne spotkanie ze Stanisławem Turskim – krajoznawcą, wieloletnim szefem lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, autorem licznych przewodników turystycznych, miłośnikiem Kazimierza właśnie połączone było z inauguracją Szlaku Marii Kuncewiczowej.

Jestem cynikiem, bo mam dziurawy płaszcz; jestem stoikiem, bo biedę znoszę cierpliwie, a jestem perypatetykiem, bo nie posiadając lektyki chodzę piechotą od winiarza do winiarza i po drodze nauczam tych, którzy obiecują za dzban zapłacić – tak prezentowała się jedna z postaci „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Któż wystawiał o sobie takie świadectwo, wiedzą ci, którzy dotarli za Zamek, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu 2016.

O religii, kulturze oraz samotności, która dotyka coraz to większą część społeczeństw europejskich rozmawiali uczestnicy Niedzieli Literackiej, która odbyła się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Tym razem omawianą lekturą była głośna książka „Uległość” Michela Houellebecqa.

W święto Marii

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym od lat obchodzone jest Święto Marii. Przypada ono 15 sierpnia.

W niedzielne popołudnie 7 sierpnia w Domu Kuncewiczów – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się wernisaż wystawy prac Piotra Fąfrowicza, którego prace – nierzadko związane z Kazimierzem – należą do najbardziej rozpoznawalnych na rynku sztuki.

Muzeum Nadwiślańskie organizuje w sobotę 16 lipca spotkanie z prof. Dorotą Kudelską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wybitną badaczką życia i twórczości Jacka Malczewskiego. 

W niedzielę 3 lipca w Muzeum Nadwiślańskim odbędzie się spotkanie z Adamem Wiesławem Kulikiem – poetą, prozaikiem, reporterem oraz twórcą filmów dokumentalnych i edukacyjnych. Opowie on o swojej fascynacji twórczością Leona Wyczółkowskiego oraz zaprezentuje swoje filmy opowiadające o malarzu i jego zwązku z Lubelszczyzną.

Niedziela z Imperium

Lekturą „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczął się wakacyjny cykl Niedziel Literackich” prowadzony przez prof. Zofię Mitosek w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

W połowie maja Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Nadwiślańską Noc Muzeów.

Okazuje się, że trzeba znać nie jeden język, a liczne jego odmiany – język intymnych zwierzeń, język uroczystych wystąpień, język rzetelnych negocjacji, język rodzinnego spotkania. Tych trudnych języków uczy nas literatura – poezja i proza – mówi prof. Piotr Wojciechowski. W Kuncewiczówce zakończyły się właśnie Warsztaty Kreatywnego Pisania.

Jakie wiersze pisze przyrodnik? I jakim przyrodnikiem jest poeta? Jak umiejętnie połączyć ze sobą te dwie pasje, by ze sobą współgrały zamiast rywalizować? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w najbliższą sobotę 21 listopada w Kuncewiczówce.

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego liczy sobie już 10 lat. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w ostatnią sobotę.

Arni i Dobek – postacie z książki Grażyny Lutosławskiej „Jak Arni i Dobek ratowali świat” zajrzeli do kazimierskiej Willi pod Wiewiórką razem z autorką. Powiedziały magiczne „Dzień dobry” i weszły do wyobraźni kazimierskich dzieci.

Pokaż stopkę