Tych trudnych języków uczy nas literatura (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

Okazuje się, że trzeba znać nie jeden język, a liczne jego odmiany – język intymnych zwierzeń, język uroczystych wystąpień, język rzetelnych negocjacji, język rodzinnego spotkania. Tych trudnych języków uczy nas literatura – poezja i proza – mówi prof. Piotr Wojciechowski. W Kuncewiczówce zakończyły się właśnie Warsztaty Kreatywnego Pisania.

Warsztaty Kreatywnego Pisania były zwieńczeniem programu promocji czytelnictwa "Książka Życia” realizowanego w roku 2015 przez Muzeum Nadwiślańskie – oddział Dom Kuncewiczów.

- Hasło "Książka Życia" ma kilka warstw semantycznych: sugeruje ważność książki, jej nobilitującą rolę, wybór tej najważniejszej, a także szansę spisania własnego losu. Tak zatytułowany program stanowi kontynuację pracy edukacyjnej wśród przedstawicieli różnych pokoleń prowadzonej w literackim oddziale Muzeum Nadwiślańskiego od roku 2005 (data powstania oddziału) – mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Kuncewiczów. – Projekt "Książka Życia”, realizowany w roku 2015, ma poszerzyć zakres oddziaływania przez założenie telewizji internetowej, tworzonej przez kreatywnych amatorów w różnym wieku. Celem jest przygotowanie realizatorów do działania kanału o nazwie "Tylko Literacka Telewizja Internetowa", która miałaby powstać w roku 2016.

W ramach projektu „Książka Życia” w Kuncewiczówce przez cały mijający właśnie rok 15 odbywały się różne inicjatywy takie jak: konkurs na plakat promujący Oddział Dom Kuncewiczów, warsztaty kreatywnego filmowania, produkcja spotu filmowego promującego czytelnictwo, wykłady z prezentacjami multimedialnymi, spotkania autorskie, dyskusje literackie, koncerty muzyczne, wystawy czy zakończone właśnie warsztaty kreatywnego pisania. W tych ostatnich wzięli udział głównie uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, którzy zmagali się z trudną materią wierszy Wisławy Szymborskiej, co prowadzący warsztaty prof. Piotr Wojciechowski określił jako „podróż przez kosmos poetyckiego słowa Wisławy Szymborskiej, przez światy jej myśli i wrażliwości”.

Zakończenie warsztatów miało miejsce w minionym tygodniu w Kuncewiczówce. Wyróżnienia otrzymali: Eliza Murat i Sylwia Marczyńska oraz Kaja Bryś, Jakub Kwaśny, Małgosia Pokraka, Michał Teodorowicz. Za najaktywniejszą uczestniczkę Warsztatów Kreatywnego Pisania 2015 uznano Katarzynę Gurmińską, studentkę Dziennikarstwa i Medioznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim jednak wręczono nagrody wyróżnionym, z wykładem o roli literatury w życiu człowieka wystąpił prof. Wojciechowski, który powiedział miedzy innymi:

- Młode Polki, a w szczególności młodzi Polacy, czytają zbyt mało, a do tego nie czytają wielkich książek, wielkiej literatury. Co więcej – jeśli nawet coś czytają, nie mają gdzie ani kiedy rozmawiać o przeczytanych książkach, rozmawiać serio. Bezradność językowa to podstępny rodzaj upośledzenia. Można żyć i latami nie odczuwać, że coś nie jest w porządku. A potem przychodzi chwila, kiedy musimy mówić i ponosimy klęskę. Nie potrafimy odezwać się na zebraniu – stajemy się wykluczeni ze społeczeństwa obywatelskiego, nie potrafimy brać udziału w demokracji. Skrzywdzeni przez biurokrację nie umiemy się poskarżyć. Wezwani na świadka w sądzie – nie potrafimy zeznać prawdy. Zakochani – nie potrafimy mówić o swoim uczuciu. Kiedy widzimy, że ktoś płacze, nie znajdujemy słów pociechy. Kiedy zakładamy przedsiębiorstwo – nie umiemy negocjować ani z bankiem, ani z klientami, ani z pracownikami. Wszyscy niby mówimy po polsku. Ale okazuje się, że trzeba znać nie jeden język, a liczne jego odmiany – język intymnych zwierzeń, język uroczystych wystąpień, język rzetelnych negocjacji, język rodzinnego spotkania. Tych trudnych języków uczy nas literatura – poezja i proza. Jeśli ich nie znamy – pozostają nam języki łatwe – wrzask kibiców, wrzawa manipulowanego wiecu, przekleństwa i bełkoty przy mokrym od piwa stole.

Świadomość tego, jak ważna jest literatura w naszym życiu, musi sprawić, by zapowiadana przez Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów „Tylko Literacka Telewizja Internetowa”, którą prof. Wojciechowski już nazwał Literacką Televisłą Kazimierską, rozpoczęła nadawanie programów w roku 2016. Po prostu inaczej być nie może.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę