Quo vadis - pytania o cel i sens (wideo, nowe zdjęcia)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (33)

Jestem cynikiem, bo mam dziurawy płaszcz; jestem stoikiem, bo biedę znoszę cierpliwie, a jestem perypatetykiem, bo nie posiadając lektyki chodzę piechotą od winiarza do winiarza i po drodze nauczam tych, którzy obiecują za dzban zapłacić – tak prezentowała się jedna z postaci „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Któż wystawiał o sobie takie świadectwo, wiedzą ci, którzy dotarli za Zamek, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu 2016.

„Pan Tadeusz”, „Śluby panieńskie”, „Trylogia” i „Lalka” – to książki, które do tej pory były prezentowane w Kazimierzu, jak w całej Polsce, podczas Narodowego Czytania. W tym roku w drodze głosowania wytypowano kolejną lekturę – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jej akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie za czasów cezara Nerona i przedstawia dzieje pierwszych chrześcijan, a na ich tle historię miłości Ligii i Winicjusza, który uczy się odróżniać miłość od pożądania, altruizm od egoizmu, Boga od bóstwa.

Tym razem w role postaci z książki wybranej na Narodowe Czytanie wcielili się uczniowie dwóch zespołów szkół z Lubelszczyzny – miejscowego Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej z Niemiec. Barwne stroje z epoki i ruiny kazimierskiego Zamku pobudzały wyobraźnię tych, którzy zechcieli przystanąć czy przysiąść i posłuchać.

- Wierzę zawsze w to, w co mi wierzyć potrzeba – mówił cytowany na oczątku Chilon Chilonides – bohater, któremu pisana była inna jednak niż tylko łotrowska historia.

„Quo vadis” to powieść, która na pytanie postawione w tytule – o cel i sens – daje optymistyczną odpowiedź i pozwala raźniej patrzeć w przyszłość. Jednak przypomniana podczas Narodowego Czytania piosenka z filmu „Quo vadis” przestrzega przed zbytnim optymizmem, bo przecież „co ma przeminąć, to przeminie, a co ma zranić do krwi zrani”, ale radzi, by sensu i celu upatrywać właśnie tam, gdzie Winicjusz – w miłości.

„Nie pytaj świata o recepty, które uleczą ludzkość całą
miast pytać raczej poproś szeptem
by się ta jedna uśmiechała.”


Quo vadis, Domine? ..

Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki – Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.


Fot. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę