Quo vadis - pytania o cel i sens (wideo, nowe zdjęcia)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (33)

Jestem cynikiem, bo mam dziurawy płaszcz; jestem stoikiem, bo biedę znoszę cierpliwie, a jestem perypatetykiem, bo nie posiadając lektyki chodzę piechotą od winiarza do winiarza i po drodze nauczam tych, którzy obiecują za dzban zapłacić – tak prezentowała się jedna z postaci „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Któż wystawiał o sobie takie świadectwo, wiedzą ci, którzy dotarli za Zamek, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu 2016.

„Pan Tadeusz”, „Śluby panieńskie”, „Trylogia” i „Lalka” – to książki, które do tej pory były prezentowane w Kazimierzu, jak w całej Polsce, podczas Narodowego Czytania. W tym roku w drodze głosowania wytypowano kolejną lekturę – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jej akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie za czasów cezara Nerona i przedstawia dzieje pierwszych chrześcijan, a na ich tle historię miłości Ligii i Winicjusza, który uczy się odróżniać miłość od pożądania, altruizm od egoizmu, Boga od bóstwa.

Tym razem w role postaci z książki wybranej na Narodowe Czytanie wcielili się uczniowie dwóch zespołów szkół z Lubelszczyzny – miejscowego Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej z Niemiec. Barwne stroje z epoki i ruiny kazimierskiego Zamku pobudzały wyobraźnię tych, którzy zechcieli przystanąć czy przysiąść i posłuchać.

- Wierzę zawsze w to, w co mi wierzyć potrzeba – mówił cytowany na oczątku Chilon Chilonides – bohater, któremu pisana była inna jednak niż tylko łotrowska historia.

„Quo vadis” to powieść, która na pytanie postawione w tytule – o cel i sens – daje optymistyczną odpowiedź i pozwala raźniej patrzeć w przyszłość. Jednak przypomniana podczas Narodowego Czytania piosenka z filmu „Quo vadis” przestrzega przed zbytnim optymizmem, bo przecież „co ma przeminąć, to przeminie, a co ma zranić do krwi zrani”, ale radzi, by sensu i celu upatrywać właśnie tam, gdzie Winicjusz – w miłości.

„Nie pytaj świata o recepty, które uleczą ludzkość całą
miast pytać raczej poproś szeptem
by się ta jedna uśmiechała.”


Quo vadis, Domine? ..

Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki – Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.


Fot. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę