Jubileusz w Domu pod Wiewiórką (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (11)

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego liczy sobie już 10 lat. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w ostatnią sobotę.

Spotkanie w Kuncewiczówce z okazji 10 lecia istnienia Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w strukturach Muzeum Nadwiślańskiego miało odświętny charakter, ale tutaj każde spotkanie jest świętem, jak świętem jest zetkniecie zwykłego życia z niezwykłą literaturą.
W trakcie spotkania zaprezentowano spot w reżyserii Barbary Szewczyk promujący program czytelniczy Domu Kuncewiczów "Książka Życia".  Zdjęcia do tego dwuminutowego filmu realizowane były w Warszawie i Kazimierzu. Wkrótce będzie go można obejrzeć w Internecie.

Wanda Michalak zaprezentowała nowy wydawany w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów numer czasopisma „Klematis”, w którym zobaczymy między innymi: plakaty wyróżnione w konkursie na plakat jubileuszowy Kuncewiczówki, opowiadanie Josefa Škvoreckiego „Bóg w dom” w tłumaczeniu obecnego podczas spotkania Jana Stachowskiego, tekst Jerzego Żurawskiego „Moje związki z Willą pod Wiewiórką i jej Gospodarzami widziane zza biurka dyrektora muzeum”, gdzie jest wyeksponowana rola Tadeusza Rozłowskiego w pozyskaniu tego obiektu jako siedziby oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego, tekst Włodzimierza Boleckiego „Czesław Miłosz – Józef Mackiewicz – paralela”, wiersz „Nad grobem Stefana Czarnieckiego” Wiktora Kowalczyka czy wiersze Macieja Krzysztofa Wasilewskiego.

- W numerze znalazły się najciekawsze, dotychczas niepublikowane teksty pozyskane przez Dom Kuncewiczów w latach 2011 – 2015 – powiedziała, zapowiadając 9 – 10 numer „Klematisu”, Wanda Michalak, kierownik placówki.

Spotkanie jubileuszowe było także okazją do przyjrzenia się literaturze czeskiej z punktu widzenia tłumacza. Z wykładem, który wpisuje się w realizowany przez Kuncewiczówkę cykl poświęcony literaturom państw ościennych – „Sąsiedzi”, wystąpił Jan Stachowski.

Uroczystości zakończył utrzymany w klimacie lat międzywojennych koncert Magdaleny Boduły i Mateusza Murawskiego.

Były oczywiście kwiaty dla wszystkich związanych z Kuncewiczówką, w tym dla Wandy Michalak kierownika Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów od początku jego istnienia jako oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. Jubileusz Domu jest podsumowaniem jej działalności w tym miejscu i zbiega się niestety z odejściem pani kierownik na emeryturę.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę