W święto Marii

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym od lat obchodzone jest Święto Marii. Przypada ono 15 sierpnia.

- Tego dnia w pomieszczeniach ekspozycyjnych będziemy odtwarzać archiwalne nagrania radiowe z udziałem Marii Kuncewiczowej – zapowiadają organizatorzy. – Otrzymaliśmy je dzięki uprzejmości Radia Lublin.


Audycje literackie, które zostaną zaprezentowane w Kuncewiczówce, powstały w latach 70. i 80. XX wieku, a ich autorem jest Jan Nowacki. Składają się one z wypowiedzi autorki „Cudzoziemki" na temat własnej twórczości i fragmentów omawianych tekstów. Co ważne, obydwie audycje zostały zarejestrowane we wnętrzach Domu Kuncewiczów.

W najbliższy poniedziałek 15 sierpnia o godzinie 15.00 rozpocznie się spotkanie z dr Alicją Szałagan – historykiem literatury z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.


- Tematu do rozmowy dostarczy książka „Maria Kuncewiczowa – przybliżenia. Szkice biograficzne". Znajdują się w niej szkice, przybliżające niektóre wątki z życiorysu Kuncewiczowej oraz ich powiązania z twórczością pisarki – czytamy w zapowiedzi. – Wiele z nich powstało z okazji świąt Marii Kuncewiczowej, obchodzonych w naszym muzeum.


Godzinę później, o 16.00 na tarasie Domu Kuncewiczów odbędzie się monodram w wykonaniu Joanny Staneckiej.


Aktorka jest absolwentką łódzkiej Szkoły Filmowej i Teatralnej. Obecnie występuje głównie poza granicami Polski, uczestnicząc w międzynarodowych projektach dramatyczno –literackich. W Kazimierzu Dolnym artystka zaprezentuje monodram „Cudzoziemka" na postawie książki Marii Kuncewiczowej. Jak piszą organizatorzy, jest to widowisko, do którego Joanna Stanecka chętnie wraca.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

 

Program jest częścią projektu „Multimedialna książka Życia: klasyczny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim", realizowanego w oddziale Dom Kuncewiczów.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę