Powracają literackie niedziele

Skomentuj (7)

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

Do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. Tym razem jednak społecznie, choć nadal pod auspicjami Muzeum.

- Zależy mi bardzo na kontynuowaniu naszej czytelniczej akcji, nawet w tak skromnym wydaniu – mówi prof. Zofia Mitosek, która Niedziele Literackie jako swój projekt autorski prowadzi od 2007 r.

Niedziele Literackie w Domu Kuncewiczów skupiają liczne grono miłośników literatury i to z tak zwanej „górnej półki”, co w dzisiejszych czasach – gdy statystyki podają, że 63 % Polaków nie czyta książek – urasta do swoistego fenomenu czytelniczego. Przychodzą na nie kazimierzacy, przyjeżdżają puławianie czy lublinianie.

- „Niedziele Literackie” mają niezwykłą aurę: podobna atmosfera panuje na Sorbonie i Uniwersytecie Warszawskim, na uczelniach, w których pracowała i pracuje prof. dr hab. Zofia Mitosek – pisała o Niedzielach Literackich była kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów Wanda Michalakowa. –Kazimierskie seminaria literackie, które prowadzi, są pasjonujące. Decyduje o tym nie tylko osoba moderatorki, ale i dzieła, które są przedmiotem dyskusji.

Choć słowa te pochodzą z początku działalności klubu, nie straciły na swojej aktualności. Także w kwestii doboru lektury. Profesor Zofia Mitosek na miesiące wakacyjne wybrała lektury z literatury współczesnej, jak zwykle znaczące.

26 czerwca - Ryszard Kapuściński „Imperium”

31 lipca - Amos Oz „Opowieść o miłości i mroku”

28 sierpnia - Michel Houellebecq „Uległość”

25 września - Haruki Murakami „Kronika ptaka nakręcacza”.

Polecamy te kazimierskie spotkania czytelnicze, które osadzone we wnętrzach przedwojennej Willi pod Wiewiórką przenoszą nas w klimat dawnych inteligenckich salonów, gdzie czas – zamiast wszechobecnej telewizji czy komputerów i coraz bardziej wszechstronnych komórek – wypełniała literatura i sztuka oraz bezpośrednia rozmowa o niej.

Spotkania odbywać się będą tradycyjnie w Kuncewiczówce zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • XDF
  Promocja czytelnictwa, czy swojej osoby?
 • Poziomka
  @M.K., @Ksenia, @Moran skąd taka złośliwość? Zamiast "kąsać" na forum, idźcie na czerwcowe spotkanie. Myślę, że lektura Kapuścińskiego dobrze Wam zrobi. I będzie się można przekonać naocznie, czy podczas tych społecznych Niedziel Pani Profesor przykłada się mniej. I podzielcie się tą wiedzą z resztą czytelników Portalu, o ile będziecie mieli/ miały możliwość porównania. Ja też się wybiorę. I podyskutujemy. Do zobaczenia :-)
  • pijany znad Grodarza
   poszedłbym, ale ten Artur Domosławski...... . Co on najlepszego narobił.
 • Moran
  A ja myślałam, że te panie juz nie bedą straszyc :O
 • M.K.
  Bedzie skromniej, bo nie zgarnie kilkuset złotych? To znaczy co? Będzie mniej sie przykładać? Ja dziekuje za taką promocję czytelnictwa :))
 • Ksenia
  A to nowość, bo myślałam, że p. prof. Mitosek nie brała za te spotkania pieniążków. O naiwności! :)
  • XXS
   Za pracę ludzie dostają pieniądze. To chyba jest normalne, prawda? Czy dla Pani to coś dziwnego??

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę