Powracają literackie niedziele

Skomentuj (7)

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

Do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. Tym razem jednak społecznie, choć nadal pod auspicjami Muzeum.

- Zależy mi bardzo na kontynuowaniu naszej czytelniczej akcji, nawet w tak skromnym wydaniu – mówi prof. Zofia Mitosek, która Niedziele Literackie jako swój projekt autorski prowadzi od 2007 r.

Niedziele Literackie w Domu Kuncewiczów skupiają liczne grono miłośników literatury i to z tak zwanej „górnej półki”, co w dzisiejszych czasach – gdy statystyki podają, że 63 % Polaków nie czyta książek – urasta do swoistego fenomenu czytelniczego. Przychodzą na nie kazimierzacy, przyjeżdżają puławianie czy lublinianie.

- „Niedziele Literackie” mają niezwykłą aurę: podobna atmosfera panuje na Sorbonie i Uniwersytecie Warszawskim, na uczelniach, w których pracowała i pracuje prof. dr hab. Zofia Mitosek – pisała o Niedzielach Literackich była kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów Wanda Michalakowa. –Kazimierskie seminaria literackie, które prowadzi, są pasjonujące. Decyduje o tym nie tylko osoba moderatorki, ale i dzieła, które są przedmiotem dyskusji.

Choć słowa te pochodzą z początku działalności klubu, nie straciły na swojej aktualności. Także w kwestii doboru lektury. Profesor Zofia Mitosek na miesiące wakacyjne wybrała lektury z literatury współczesnej, jak zwykle znaczące.

26 czerwca - Ryszard Kapuściński „Imperium”

31 lipca - Amos Oz „Opowieść o miłości i mroku”

28 sierpnia - Michel Houellebecq „Uległość”

25 września - Haruki Murakami „Kronika ptaka nakręcacza”.

Polecamy te kazimierskie spotkania czytelnicze, które osadzone we wnętrzach przedwojennej Willi pod Wiewiórką przenoszą nas w klimat dawnych inteligenckich salonów, gdzie czas – zamiast wszechobecnej telewizji czy komputerów i coraz bardziej wszechstronnych komórek – wypełniała literatura i sztuka oraz bezpośrednia rozmowa o niej.

Spotkania odbywać się będą tradycyjnie w Kuncewiczówce zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • XDF
  Promocja czytelnictwa, czy swojej osoby?
 • Poziomka
  @M.K., @Ksenia, @Moran skąd taka złośliwość? Zamiast "kąsać" na forum, idźcie na czerwcowe spotkanie. Myślę, że lektura Kapuścińskiego dobrze Wam zrobi. I będzie się można przekonać naocznie, czy podczas tych społecznych Niedziel Pani Profesor przykłada się mniej. I podzielcie się tą wiedzą z resztą czytelników Portalu, o ile będziecie mieli/ miały możliwość porównania. Ja też się wybiorę. I podyskutujemy. Do zobaczenia :-)
  • pijany znad Grodarza
   poszedłbym, ale ten Artur Domosławski...... . Co on najlepszego narobił.
 • Moran
  A ja myślałam, że te panie juz nie bedą straszyc :O
 • M.K.
  Bedzie skromniej, bo nie zgarnie kilkuset złotych? To znaczy co? Będzie mniej sie przykładać? Ja dziekuje za taką promocję czytelnictwa :))
 • Ksenia
  A to nowość, bo myślałam, że p. prof. Mitosek nie brała za te spotkania pieniążków. O naiwności! :)
  • XXS
   Za pracę ludzie dostają pieniądze. To chyba jest normalne, prawda? Czy dla Pani to coś dziwnego??

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę