Spotkanie z prof. Dorotą Kudelską

Skomentuj (2)

Muzeum Nadwiślańskie organizuje w sobotę 16 lipca spotkanie z prof. Dorotą Kudelską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wybitną badaczką życia i twórczości Jacka Malczewskiego. 

Tematem spotkania, które odbędzie się o godz. 15.00 w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku, będą portrety autorstwa Jacka Malczewskiego. Dr. hab. Dorota Kudelska, prof. KUL, polonistka i historyk sztuki opowie o sposobie ich malowania, związku modela z pejzażem oraz zawartej w obrazach symbolice. Doskonałym tłem dla wykładu będzie wystawa „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich", na której prezentowane są dzieła Malczewskiego.

 

Druga część spotkania odbędzie się o godz. 16.30 w Domu Kuncewiczów, gdzie autorka opowie jak pisze się „sensacyjne prace naukowe”, chętnie czytane i nagradzane przez fachowców od literatury. 

 

Prof. Kudelska przez szereg lat konsekwentnie zajmowała się życiem i twórczością Jacka Malczewskiego w świetle, nieznanej badaczom oraz nieopracowanej, ogromnej i rozproszonej korespondencji artysty – czytamy w informacji prasowej. -  Efektem tych badań stała się publikacja „Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego” (2009), uhonorowana nagrodą Nowych Książek.

 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu badawczego pn. "Zakopane w Kazimierzu". Dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Multimedialna Książka Życia: klasyczny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim". 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę