Spotkanie z prof. Dorotą Kudelską

Skomentuj (2)

Muzeum Nadwiślańskie organizuje w sobotę 16 lipca spotkanie z prof. Dorotą Kudelską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wybitną badaczką życia i twórczości Jacka Malczewskiego. 

Tematem spotkania, które odbędzie się o godz. 15.00 w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku, będą portrety autorstwa Jacka Malczewskiego. Dr. hab. Dorota Kudelska, prof. KUL, polonistka i historyk sztuki opowie o sposobie ich malowania, związku modela z pejzażem oraz zawartej w obrazach symbolice. Doskonałym tłem dla wykładu będzie wystawa „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich", na której prezentowane są dzieła Malczewskiego.

 

Druga część spotkania odbędzie się o godz. 16.30 w Domu Kuncewiczów, gdzie autorka opowie jak pisze się „sensacyjne prace naukowe”, chętnie czytane i nagradzane przez fachowców od literatury. 

 

Prof. Kudelska przez szereg lat konsekwentnie zajmowała się życiem i twórczością Jacka Malczewskiego w świetle, nieznanej badaczom oraz nieopracowanej, ogromnej i rozproszonej korespondencji artysty – czytamy w informacji prasowej. -  Efektem tych badań stała się publikacja „Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego” (2009), uhonorowana nagrodą Nowych Książek.

 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu badawczego pn. "Zakopane w Kazimierzu". Dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Multimedialna Książka Życia: klasyczny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim". 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę