Aktualności dla "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów"

Tunel w Kuncewiczówce

Nocą muzeum żyje swoim życiem. Co tam się dzieje? Tylko raz w roku z możemy zobaczyć ten swego rodzaju „kwiat paproci”. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów 19 maja poprzez „Tunel” pojawi się sama Gospodyni willi „Pod wiewiórką”. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

Aż dziewięć dni odpoczynku może nas czekać w najbliższej przyszłości, jeśli tylko odpowiednio uda nam się połączyć czerwone kartki z kalendarza z urlopem. Synoptycy przewidują, że tegoroczna majówka będzie słoneczna i gorąca, więc pakujmy się i… do Kazimierza! Na pewno nie pożałujemy! ATRAKCJE NA WEEKEND.

Zakończyły się Warsztaty teatralne 2012. Podsumowanie pracy miało niecodzienny charakter. Zamiast finałowego przedstawienia miała miejsce prezentacja tych form, które ćwiczono podczas czterech dni zajęć. Szkoda, ze nie było wystarczająco miejsca, by mogła w nich uczestniczyć także publiczność.

Tegoroczny listopad niesie za sobą dwa długie weekendy. Ten pierwszy poświęcamy najczęściej tym, którzy odeszli. Drugi możemy spędzić na wiele różnych sposobów. My zachęcamy do wizyty w Kazimierzu Dolnym i ukojenia zmysłów pięknem jesieni. ATRAKCJE NA WEEKEND

Przed sklepem jubilera

"Przed sklepem jubilera" to tytuł dramatu Karola Wojtyły, który przedstawiony został w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Autorką adaptacji i reżyserem jest Ewa Wolna.

W salonie Kuncewiczów

Kazimierskie muzeum literackie rozpoczyna nowy rok edukacyjny, który nieprzypadkowo pokrywa się z kalendarzem szkolnym: programy artystyczne przygotowuje się przede wszystkim dla uczniów, lecz nie tylko. Bliskie spotkania z literaturą i sztuką odbywają się w dwóch cyklach programowych „Paszporty republiki Globu” i Niedziela Literacka”.

Dwoje niezwykłych twórców i dwa magiczne miasta – to temat ostatniego spotkania, jakie odbyło się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. A do tego doszli jeszcze wyjątkowi goście, którzy to spotkanie poprowadzili…

No i mamy jesień. Nie tylko w kalendarzu, ale i również za oknem. Mimo wszystko zachęcamy do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nasza propozycja? Zakończenie sezonu rowerowego 2011.

Kolejny weekend upłynie nam w atmosferze V Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Co jeszcze przed nami na dwóch filmowych brzegach Wisły?

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym to miejsce wielu niezwykłych spotkań. Na jedno z nich zapraszamy Państwa w sierpniu. Będzie to program specjalny o hospicjach nie tylko w literaturze pięknej.

Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.

Noc Muzeów to wydarzenie niecodzienne i wyjątkowe. Noc pełna atrakcji i niespodzianek. W Kazimierzu Dolnym tegoroczną muzealną imprezę rozpoczął spektakl teatralny – „Homo Artifex”.

Na weekendowy spacer

Biało i mroźno. Ale słonecznie. Wierzcie albo i nie, ale zimowy Kazimierz w taką pogodę naprawdę zachęca do spacerów. Korzeniowy Dół czy wąwozy wokół Kuncewiczówki wyglądają wcale nie mniej urokliwie niż latem. A może nawet bardziej? Warto to sprawdzić.

Weekend z serduszkiem

Dzień zakochanych już na dobre zadomowił się w polskim kalendarzu w środku zimy. I nie na wiele zdały się purytańskie protesty przeciwników obcej tradycji. Ich skutek był jedynie taki, że coraz bardziej popularna jest także rodzima czerwcowa Sobótka. Bo miłości w naszym życiu nigdy za dużo. A miłosne wyznania najlepiej brzmią w Kazimierzu.

Rusza kolejna edycja „Paszportów Republiki Globu”, programów edukacyjnych dla młodzieży w Domu Kuncewiczów. Nazwa cyklu, który zapoczątkowano w roku 2007, nawiązuje do tytułu książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938. Na pytanie „Po co komu paszport w strefie Schengen?” odpowiadamy: w Kuncewiczówce rozdają paszporty do krainy muz.

Spotkanie z „Leśnikiem” Marii Kuncewiczowej 23 stycznia rozpoczęło trzeci rok istnienia „Niedziel Literackich”. Kolejna „Niedziela” w lutym dotyczyć będzie poezji Wisławy Szymborskiej.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu miało w tym roku w Kazimierzu wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat był to dzień wolny od pracy. Tego wieczoru w dwóch kazimierskich świątyniach miały miejsce wydarzenia kulturalne kończące okres Świąt Bożego Narodzenia: koncert kolęd „Affabre Concinui” i „Pastorałka” Leona Schillera w wykonaniu miejscowego środowiska artystycznego.

Wąwóz Małachowskiego od wielu lat czeka na nowy chodnik. Pierwsze koty za płoty – rok temu położono tu nowe płyty chodnikowe w dolnej części ulicy, dalej – prowadzi stary chodnik, który praktycznie trzeba omijać, schodząc na jezdnię – bo znikł pod zwałami osuwającej się ze zboczy ziemi. Na nowy pasaż jednak na razie nie ma co liczyć.

Klematis

Ukazał się czwarty numer czasopisma literackiego Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów „Klematis”. Jest to wersja „economic”: czarno-biała, o znacznie mniejszej objętości (40 stron), lecz  bogata w treść. Polecamy.

Dziura w mózgu

Dramat Anny Bocian-Czyż "Zdradliwy kwiecień, czyli dziura w mózgu" wystawiony będzie w najbliższą sobotę w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym. Tego dnia (15 sierpnia) w Kuncewiczówce obchodzone jest Święto Marii.

Pokaż stopkę