Aktualności dla "Kuncewiczówka"

W Domu Kuncewiczów posłuchać będziemy mogli poezji Julii Hartwig – przed nami pierwsza w tym roku „Niedziela Literacka”. Ale chyba nie ostatnia?

Choć pogoda za oknem kapryśna, w drewnianej wilii położonej na jednym ze wzgórz w Kazimierzu Dolnym jest magicznie, dostojnie i świątecznie. Wszystko to za sprawą młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, którzy w Kuncewiczówce przedstawili jasełka.

Kilkadziesiąt osób zgromadzone w piątkowe, świąteczne popołudnie w Kuncewiczówce miało okazję przeżyć coś niezwykłego. Wybitna aktorka Zofia Kucówna czytała "Listy do Jerzego" autorstwa Marii Kuncewiczowej. Było podniośle, czasami zabawnie, a przede wszystkim – bardzo wzruszająco.

We wtorek 15 lipca 2014 r. przypada 25. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się odczyt Edwarda Balawejdera pt. "Maria Kuncewiczowa – o Jerzym, współtwórcy jej świata".

W najbliższą sobotę, 21 czerwca w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów wystawiona zostanie miniatura teatralna „Kobiety Mickiewicza”. Zaprezentują ją studentki puławskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Książka życia

Fascynujące opowieści są i będą czytane przez miłośników literatury uczestniczących w „Niedzielach Literackich”, które organizuje Dom Kuncewiczów, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Program prowadzi wybitna znawczyni literatury, prof. dr hab. Zofia Mitosek, z urodzenia kazimierzanka.

W majowy sobotni wieczór spotykamy się w ogrodzie Kuncewiczów, gdzie już za chwilę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie. Już wszyscy czekają. Płonie ognisko.  Niespokojnie strzelają drwa i sypią się skry. Co się wydarzy?

Tunel w Kuncewiczówce

Nocą muzeum żyje swoim życiem. Co tam się dzieje? Tylko raz w roku z możemy zobaczyć ten swego rodzaju „kwiat paproci”. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów 19 maja poprzez „Tunel” pojawi się sama Gospodyni willi „Pod wiewiórką”. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

W marcu powędrują Przez cztery klimaty. W kwietniu poznają Lato przed zmierzchem. W maju będzie Król kier znów na wylocie. A po czerwcowym zadumaniach nad poezją Herberta pochylą się nad W poszukiwaniu straconego czasu. Jak widać, znana jest lista lektur Niedziel Literackich na rok 2012. Czy można się dołączyć do klubu? Oczywiście!

Schulz o Kuncewiczowej

Już niebawem w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów pojawią się wyjątkowi goście. A wszystko to za sprawą równie wyjątkowego spotkania. By dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Kuncewiczówki.

Choć prognozy pogody póki co są optymistyczne, chłodne dni zbliżają się coraz większymi krokami. Jak więc wykorzystać polską złotą jesień? Spacerując i podziwiając, nie tylko przyrodę, ale i również kazimierską architekturę.  ATRAKCJE NA WEEKEND

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym to miejsce wielu niezwykłych spotkań. Na jedno z nich zapraszamy Państwa w sierpniu. Będzie to program specjalny o hospicjach nie tylko w literaturze pięknej.

Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.

Na weekendowy spacer

Biało i mroźno. Ale słonecznie. Wierzcie albo i nie, ale zimowy Kazimierz w taką pogodę naprawdę zachęca do spacerów. Korzeniowy Dół czy wąwozy wokół Kuncewiczówki wyglądają wcale nie mniej urokliwie niż latem. A może nawet bardziej? Warto to sprawdzić.

Rusza kolejna edycja „Paszportów Republiki Globu”, programów edukacyjnych dla młodzieży w Domu Kuncewiczów. Nazwa cyklu, który zapoczątkowano w roku 2007, nawiązuje do tytułu książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938. Na pytanie „Po co komu paszport w strefie Schengen?” odpowiadamy: w Kuncewiczówce rozdają paszporty do krainy muz.

Spotkanie z „Leśnikiem” Marii Kuncewiczowej 23 stycznia rozpoczęło trzeci rok istnienia „Niedziel Literackich”. Kolejna „Niedziela” w lutym dotyczyć będzie poezji Wisławy Szymborskiej.

Wąwóz Małachowskiego od wielu lat czeka na nowy chodnik. Pierwsze koty za płoty – rok temu położono tu nowe płyty chodnikowe w dolnej części ulicy, dalej – prowadzi stary chodnik, który praktycznie trzeba omijać, schodząc na jezdnię – bo znikł pod zwałami osuwającej się ze zboczy ziemi. Na nowy pasaż jednak na razie nie ma co liczyć.

Klematis

Ukazał się czwarty numer czasopisma literackiego Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów „Klematis”. Jest to wersja „economic”: czarno-biała, o znacznie mniejszej objętości (40 stron), lecz  bogata w treść. Polecamy.

Dziura w mózgu

Dramat Anny Bocian-Czyż "Zdradliwy kwiecień, czyli dziura w mózgu" wystawiony będzie w najbliższą sobotę w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym. Tego dnia (15 sierpnia) w Kuncewiczówce obchodzone jest Święto Marii.

"Wyspa klucz" to kolejna książka Małgorzaty Szejnert, po którą sięgają uczestnicy spotkań z wielką literaturą w Domu Kuncewiczów. Dyskusje o książce toczyć się będą w obecności Autorki, która będzie gościem specjalnym Niedzieli Literackiej w Kuncewiczówce 28 czerwca o godz. 18.00.

Pokaż stopkę