Dziura w mózgu

Skomentuj (2)

Dramat Anny Bocian-Czyż "Zdradliwy kwiecień, czyli dziura w mózgu" wystawiony będzie w najbliższą sobotę w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym. Tego dnia (15 sierpnia) w Kuncewiczówce obchodzone jest Święto Marii.

„Sztuka lubelskiej autorki Anny Bocian nawiązuje do osławionego stwierdzenia Bohumila Hrabala, że świat jest „wielką knajpą”. Autorka osadza swój dramat w czasach współczesnych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, zaznaczając w didaskaliach, iż odbywa się tutaj nieustający „bankiet w tempie delirium”. Uczestniczą w nim przedziwne dramatis personae: Dwie Tuje – kobiety na pośmiertnym, Tru – kochanek chwil, Bunio – chyba poeta, Eminencja, Anioł, Diabeł – postaci spoza czasu, Listonosz czyli Daremny Wisielec – jednak osoba nieistotna, Baletnica i Lotnik, Forsycja i Organista, Mamucha i Rzeźbiarz Pięknych Kobiet, Stary Sopran – kochanka Organisty, Lubow – uwodzicielka bogatych facetów, Śnieżka Kałasznikow. Mamy więc pewność, iż obcujemy z groteską i teatrem absurdu. Po lekturze tekstu oczywistym się staje, że metafora Kazimierza jako wielkiej knajpy ma swoją logikę i solidny ładunek komizmu. Dla nas, jako realizatorów, wielką wartość ma przede wszystkim fakt, że Kazimierz doczekał się swojego teatralnego wizerunku. Ponadto realizacja dramatu przez grupę wolontariuszy, których dziennikarze już nazwali Teatrem Marii i Jerzego Kuncewiczów, ma walor integrujący ludzi z kazimierskiej kolonii artystycznej. Zespół ciągle powiększa się, a o zagranie roli zabiegają ludzie z różnych miejscowych środowisk.” – Tak przeczytać możemy w recenzji utworu, którą napisała Wanda Konopińska-Michalak, szefowa Domu Kuncewiczów.

 

Spektakl odbędzie się 15 sierpnia br. o godzinie 16.00 w Domu Dziennikarza (sala konferencyjna). Podczas uroczystości pojawią się również pieśni związane z Matką Boską Zielną. Całość potrwa ok. 1,5 godziny. Zapraszamy!

 

 
Oto lista aktorów, którzy wezmą udział w spektaklu:
1.    Krystyna Kubalska-Sulkiewicz – historyk sztuki, redaktor, pedagog;
2.    Ewa Wolna – polonistka, pedagog, animatorka kultury;
3.    Anna Bożenna Matusiak – tłumaczka tekstów literackich;
4.    Marcin Pisula – historyk, pedagog, polityk;
5.    Maja Garbal – studentka filologii polskiej UMCS;
6.    Marek Andała – artysta plastyk, członek-założyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu;
7.    Robert Sulkiewicz – przedsiębiorca, twórca Festiwalu Klezmerskiego w Kazimierzu Dolnym;
8.    Tadeusz Michalak – architekt, redaktor naczelny „Brulionu Kazimierskiego”;
9.    Piotr Tutek-Fąfrowicz – artysta plastyk;
10.  Halina Kołodziejska – malarka;
11.  Błażej Janik – historyk;
12.  Zbigniew Bagiński – dyrektor Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, polityk;
13.  Olga Kuckiewicz-Doraczyńska – architekt;
14.  Michał Sulkiewicz – scenograf;
15.  Ewa Jemioł – inżynier metalurg;
16.  Joanna Zamorowska-Fąfrowicz – marszandka;
17.  Jolanta Brennenstuhl – marszandka;
18.  Anna Śniechórska – kulturoznawca;
 
 
Szefową Zespołu Teatralnego i Scenografką jest Danuta Wierzbicka.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Wiewiórka
    Zapraszamy na stronę www Muzeum Nadwiślańskiego: w "Aktualnościach" i pod "Było - Dom Kuncewiczów" umieszczono 20 zdjęć z przedstawienia.
  • Dom Kuncewiczów
    W związku z przedstawieniem Kuncewiczówka bedzie jutro pracowała krócej. Zamykamy muzeum o 14.30.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę