W Kuncewiczówce na jasełkach (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (12)

Choć pogoda za oknem kapryśna, w drewnianej wilii położonej na jednym ze wzgórz w Kazimierzu Dolnym jest magicznie, dostojnie i świątecznie. Wszystko to za sprawą młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, którzy w Kuncewiczówce przedstawili jasełka.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Dzieli nas od nich już tylko mały kroczek. W naszych domach pojawiają się świąteczne ozdoby, w kuchni zaś pachną pierniki i pomarańcze z goździkami. Zostało jeszcze przygotować kilka potraw, ubrać choinkę, nakryć do stołu. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów już są Święta. W drewnianej willi pachną zielone choinki przyozdobione kolorowymi bombkami, a delikatne światełka nadają wnętrzu jeszcze cieplejszej barwy. Aż trudno uwierzyć, że właściciele tego domu nie żyją od ponad dwudziestu lat. Bo w Kuncewiczówce tętni życie!

W piątkowe popołudnie w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyły się bożonarodzeniowe jasełka. Program okolicznościowy "Święta noc" przygotowany został na podstawie książeczki pt. "Jasełka i scenki na Boże Narodzenie" pod redakcją ks. Eugeniusza Marciniaka. Przedstawienie zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, która nosi imię Marii Kuncewiczowej.

- Jedyna w Polsce szkoła imienia Marii Kuncewiczowej, Szkoła Podstawowa w Rzeczycy zaszczyciła nas swoją obecnością, by zaprezentować nam program artystyczny zatytułowany „Święta Noc”- mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Jest to wyjątkowy rok, gdyż obchodziliśmy dwie ważne, choć bardzo smutne rocznice. W tym roku przypada dwudziesta piąta rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej i trzydziesta Jerzego Kuncewicza. Byli to ludzie, którzy kochali dzieci i bardzo się dziećmi opiekowali. Z całą pewnością jest to również dla naszych patronów wielkie wydarzenie.

Wśród gości oglądających jasełka znaleźli się m.in.: burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, radny powiatu puławskiego Marcin Pisula, profesor Adam Wołek czy też Krzysztof Makuch - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Dom Kuncewiczów
    W Jasełkach wystąpił syn naszego muzealnego kolegi Sebastiana Załuskiego - Michał. Bardzo nas to ucieszyło.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę