Z książką u Kuncewiczów

Skomentuj (4)

Spotkanie z „Leśnikiem” Marii Kuncewiczowej 23 stycznia rozpoczęło trzeci rok istnienia „Niedziel Literackich”. Kolejna „Niedziela” w lutym dotyczyć będzie poezji Wisławy Szymborskiej.

"Leśnik" Marii Kuncewiczowej, zgodnie z przewidywaniami, podzielił dyskutantów na zwolenników i krytyków tego dzieła. Wszyscy jednak zgodni byli co do stałego miejsca tej książki wśród ważnych utworów podejmujących tematykę polskiej tożsamości i rozumienia patriotyzmu. Kluczowym dla zrozumienia powieści, stwierdzono, jest wypowiedź jednego z bohaterów, księdza Lwigórskiego: „Pani nie wiesz i ja nie wiem! Co byś, człowieku, nie zrobił, Polakiem będąc, nie jedną masz ludzką nazwę, ale piętnaście nazw.”
 
Ustalono lektury na następne spotkania. Są to:
 
Luty. Poezja Wisławy Szymborskiej
Marzec. Mariusz Szczygieł - Zrób sobie raj
Kwiecień. Amoz Oz - Czarownik swojego plemienia
Maj. Janusz Głowacki - Good bye, Dżerzi
Czerwiec. John Maxwell Coetzee - Hańba
Wrzesień. Mario Vargas Llosa - Rozmowa w katedrze
 
Kto przyjmie zaproszenie na dyskusję o poezję Szymborskiej, powinien przynieść na lutowe spotkanie swój ulubiony wiersz noblistki. Osiemnastosobowa grupa stałych dyskutantów serdecznie zaprasza do Domu Kuncewiczów.

 

"Niedziele Literackie" to autorski projekt prof. dr hab. Zofii Mitosek. Ten swoisty klub czytelniczy liczy już blisko 20 osób.


Źródło: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę