Tunel w Kuncewiczówce

Skomentuj (4)

Nocą muzeum żyje swoim życiem. Co tam się dzieje? Tylko raz w roku z możemy zobaczyć ten swego rodzaju „kwiat paproci”. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów 19 maja poprzez „Tunel” pojawi się sama Gospodyni willi „Pod wiewiórką”. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

Maria Kuncewiczowa, jakiej nie znamy, objawi się nam nocą 19 maja w willi „Pod wiewiórką”. Stanie się to za sprawą spektaklu „Tunel” wg scenariusza Wandy Konopińskiej Michalakowej kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.

- Maria Kuncewiczowa tak naprawdę nie jest znana – mówi Wanda Konopińska – Michalak – kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Nieznane są pewne jej sekrety, nieznane są pewne cechy jej charakteru, nieznane są pewne jej przygody. Jest osobą, można powiedzieć, tajemniczą i obdarzoną nieprawdopodobną wyobraźnią – twierdziła nawet, że potrafi … latać! I kto wie – może naprawdę potrafiła? – uśmiecha się pani Wanda.

Motywem przewodnim spektaklu, który pokaże Kuncewiczową w różnych fazach życia: od dzieciństwa aż po starość, jest przemijanie. W skład przedstawienia wchodzi projekcja Albumu rodzinnego Marynki, który obejmuje ponad 200 fotogramów. Są to zdjęcia osób oraz miejsc zamieszkania pisarki i jej bliskich. Wiele z nich dotyczy dawnej Rosji, dokąd los rzucił jej przodków.

W rolę Marii wcieli się mieszkająca w Kazimierzu, gdzie prowadzi Cafe Faktoria i Manufakturę czekolady, Marta Neuman-Lubicka, aktorka występująca m.in. w wielu serialach, takich jak: „Na dobre i na złe”, „Na Wspólnej”, „Kasia i Tomek”, ”Pensjonat pod różą”, „Lokatorzy” czy „Kryminalni”, a także w m.in. w filmie „Ryś”. Najbardziej jednak ceni teatr. Pracowała w Teatrze Nowym, Teatrze Studio i Laboratorium Dramatu. W Kazimierzu znana jest z roli Maryi w „Pastorałce” Leona Schillera.

- Ile jest Maryi w Marii Kuncewiczowej? Czy w ogóle można tak porównywać?

- Wydaje mi się, że jak najbardziej, z tym że sytuacja Maryi była zupełnie inna, bo ona nie miała grzechu pierworodnego – mówi Marta Lubicka. – Ale to nie zmienia faktu, ze wszyscy jesteśmy powołani do świętości. W życiu Marii Kuncewiczowej i jej twórczości widoczne jest ścieranie się dwóch wymiarów: ziemskiego życia i pragnienia duchowości, oderwania się od ziemskiej rzeczywistości. W Kuncewiczowej to się zderzało, jak w każdym z nas – mamy rodziny, dzieci, wirujemy miedzy obowiązkami a pragnieniem tego innego wymiaru. Zadajemy sobie pytania o sedno, pytania o sens, co jest tam dalej, później. I każdy z nas ma na pewno w sobie czystość wewnętrzną. W Marii Kuncewiczowej jest to widoczne zwłaszcza w „Listach do Jerzego”, które były dla mnie swego rodzaju drogowskazem…

Spektakl „Tunel” w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów już 19 maja o godzinie 21.00. Polecamy.

 

Noc Muzeów w Muzeum Nadwiślańskim 19 - 20 maja

godz. 20.00 - Sowy – świat nocnych łowców – wykład i prezentacja multimedialna Kaliny Łapińskiej- Muzeum Przyrodnicze

godz. 21.00 - spektakl Tunel w wyk. Marty Neuman-Lubickiej - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

 

- W lustrze muzeum (facebook na żywo) - Kamienica Celejowska

 

- W warsztacie złotnika - Muzeum Sztuki Złotniczej

 

- Słodka noc w zamku - Muzeum Zamek w Janowcu

 

- Noc z Sybillą - Muzeum Czartoryskich w Puławach

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę