Na weekendowy spacer

Skomentuj (13)

zobacz więcej (11)

Biało i mroźno. Ale słonecznie. Wierzcie albo i nie, ale zimowy Kazimierz w taką pogodę naprawdę zachęca do spacerów. Korzeniowy Dół czy wąwozy wokół Kuncewiczówki wyglądają wcale nie mniej urokliwie niż latem. A może nawet bardziej? Warto to sprawdzić.

Sobota 26 lutego


Godz. 20.00 – U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Rzeszów Klezmer BandKnajpa "U Fryzjera”


Niedziela 27 lutego


Godz. 9.00 – Zawody Narciarskie w Slalomie GigancieStok Narciarski Parchatka


Zawodnicy startować będą w trzech grupach wiekowych: od 2001 r., 200 – 1995, 1994 i starsi. Zgłoszenia chętnych do udziału w imprezie do godziny 9.00.


Godz. 17.00 – Niedziela Literacka z SzymborskąDom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Opiekunka kazimierskiego klubu czytelników prof. dr hab. Zofia Mitosek opracowała mały zestaw wierszy Szymborskiej, który uzupełnią utwory polskiej noblistki najbardziej lubiane przez dyskutantów - w związku z tym prośba, by ci, którzy wybierają się na "Niedzielę Literacką z Szymborską" do Kuncewiczówki, przynieśli tekst swojego ulubionego wiersza noblistki.
Wspomniany zestaw wierszy można otrzymać drogą mailową przed spotkaniem, pisząc na adres kuncewiczowka@kazimierz-muzeum.pl


Przez cały weekend trwają:

 

 

Zobacz również:

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • pijany znad grodarza
  kazimierzanka. zechciej odczytać 21 postulatów "Solidarności"
 • xyz
  Piękne zdjęcia!
 • W. Michalak, Dom Kuncewiczów
  Zapraszam na dyskusje literackie. Obchodzimy Rok Miłosza, kolejnego pisarza, którego dotyczy "Kultura podejrzeń". Programy jemu poświęcone zaplanowaliśmy na 7 marca, 30 kwietnia i 17 września. Odważnych dyskutantów proszę tylko o jedno, za Maxem Ehrmannem: "Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci. Oni też mają swą opowieść."
 • kazimierzanka
  "Partia. Należąc do niej, z nią działać, z nią marzyć, z nią w planach nieulękłych, z nią w trosce bezsennej - Wierz mi to najpiękniejsze, co się może zdarzyć w czasie naszej młodości - gwiazdy dwuramiennej."
  A kto to mówi?
  A kto podpisał Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego???
 • W. Michalak, Dom Kuncewiczów
  Myślę, że jednostronne interpretowanie wiersza do niczego nie prowadzi. Trzeba wysłuchać innych, którzy mają odmienne zdanie. Szkoda, że dyskutanci "Jan" i "REA" nie przyszli na spotkanie z poezją Szymborskiej do Domu Kuncewiczów. Tam jest znakomite miejsce do dyskusji - rzeczowej, spokojnej i wielostronnej. Dom Kuncewiczów bada "Dzieje inteligencji polskiej XIX i XX wieku", analizuje więc postawy twórców wobec totalitaryzmu. Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czy wiersz "Nienawiść" musi być koniecznie odczytywany w odniesieniu do polskiej rzeczywistości? Jeśli tak, to dlaczego? Czy młody - dajmy na to - Peruwiańczyk, który przeczyta ten utwór po angielsku, nie będzie miał innych skojarzeń? A że chętnie czytają w świecie Szymborską, to fakt, którego nikt nie podważy. Nie powinni czytać?
 • Jan
  Szymborska nigdy od komuny się nie odcięła ,po upadku broniła jej nadal.Po 1989 r. Sejm RP debatował nad lustracją,wtedy napisała wiersz "Nienawiść" ,stając w obronie TW SB ,ponieważ jak się potem okazało wielu pochodziło z jej środowiska.Wiersz ten ukazał się na pierwszej stronie GW, której antylustratorem jest jej naczelny . Pani Krysiu ,skoro chce Pani sięgnąć do żródeł to nic prostrzego proszę się skontaktować z p. Szymborską.
 • Krys.2
  Ks. Józef Tischner: Niebiańskie ideały i ziemskie złudzenia za „Znak” 1999 nr 2

  >[…] Aby zamykać rachunki z komunizmem, potrzeba nie tylko zrozumieć, czym on był, ale również zdać sobie sprawę z tego, czym jest wolność od niego. Nikt nie rodzi się z gotową formą wolności w duszy. Człowiek jest tylko potencjalnie wolny. Naprawdę wolny dopiero się staje. A staje się dzięki temu, że może obserwować formy swego własnego zniewolenia, które następnie zrzuca z siebie. Doprawdy nie to jest interesujące, że ktoś, kto ledwo wyszedł z okresu dziecięctwa, napisał wiersz o Stalinie. Naprawdę interesujące jest to, że potem już nic podobnego nie napisał. […] Kto odkryje w każdym z osobna człowieku i artyście jego wewnętrzne „wydarzenie wolności”, ten przestanie się „babrać w hańbach” […]<
 • Krysytna
  Nie mam problemu z internetem, ale niektórzy forumowicze mają problemy z odpowiedzialnością za to, co piszą. Czy mogę prosić o dane bibliograficzne książki, w której zamieszczono te wiersze "o Leninie i Stalinie"? To , że coś jest w sieci, to mało. Sięga się do źródeł.
 • Jan
  Krysiu ,masz problemy z internetem,podpowiadam: wpisz w google wiersze Szymborskiej o Leninie i Stalinie i będzie wszystko jasne. Wtedy będziesz wiedział więcej o tej żydokomunistce.Powodzenia.
 • krystyna
  Nie byłam na "Niedzieli Literackiej", ale mam nadzieję, że przybyli "fan" i "REA". I że doczytali anonse, w których mówiono, żeby przynieść także wiersze, które się nie podobały. Nie ma to jak ostra dyskusja! Lepsze to niż podgryzanie z ukrycia. "Fanie", a jak brzmi ten wiersz o Stalinie?
 • REA
  Wierszyki tej piewczyni komunizmu być powinny wycofane z poskich książek dla naszych dzieci.Dość że komunę wychwalała pod niebiosy to brała aktywny udział w szkalowanie polskich patriotów ,którzy stawiali aktywny opór nieludzkiemu systemowi.W wierszu "lenin"porównywała tego mordercę do o zgrozo cytuję "nowego człowieczeństwa Adama"
 • fan ignorancji i wiewiórek
  Ja zamierzam przynieść mój ulubiony utwór Wielkiej Poetki napisany na cześć Dobroczyńcy Narodów - Józefa Stalina. Chciałbym również podyskutować nad pięknym tekstem pisanym prozą skazującym niewinnych ludzi na lata wiezienia a nawet karę śmierci. Oczekuje światłych komentarzy zwłaszcza od genialnej pani Profesor.
 • wiewiórka
  Zapraszam do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów nie tylko na ucztę poetycką, ale i na kawę, herbatę i ciasteczka.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę