Temat na weekend: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj (2)

zobacz więcej (9)

Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.

Początki muzealnictwa w Kazimierzu związane są z Towarzystwem Przyjaciół Kazimierza i Kamienicą Celejowska, gdzie od 1926 r. miłośnicy Miasteczka zaczęli gromadzić zbiory artystyczno – historyczne, które jednak uległy rozproszeniu. Muzeum z prawdziwego zdarzenia zaczęło tu funkcjonować dopiero w 1966 r. początkowo jako Muzeum Regionalne, potem jako Muzeum Kazimierza Dolnego, by wreszcie uzyskać dzisiejszą nazwę – Muzeum Nadwiślańskie.

Dziś Muzeum Nadwiślańskie liczy 4 oddziały w samym Kazimierzu oraz 3 oddziały zamiejscowe – w Janowcu, Żmijowiskach i Puławach, w których zgromadzono łącznie ponad 20 tysięcy eksponatów z dziedziny sztuk pięknych, rzemiosła artystycznego, historii, etnografii, przyrody i literatury. Warto się przyjrzeć niektórym z nich, a także budynkom, w których się one znajdują. Zapraszamy więc na spacer – z parasolem – na wszelki wypadek…

 

ZOBACZ MAPKĘ

 

Zacznijmy od najbardziej chyba okazałego, a bezsprzecznie największego obiektu muzealnego – Muzeum Przyrodniczego na ulicy Puławskiej. Mieści się ono w dawnym spichlerzu zbożowym Mikołaja Przybyły. Dojdziemy tu wałem wiślanym (Aleją Kazimierza Wielkiego) w kierunku Puław. Warto się tam wybrać, by obejrzeć nie tylko ekspozycję muzealną, ale również storczykową więźbę dachową na ostatniej kondygnacji. W środku warto też zwrócić uwagę na wystawę „Tajemnice wymarłego świata”, która stanowi próbę rekonstrukcji życia, jakie istniało w okolicach Kazimierza Dolnego przed 65 milionami lat. Kto uwierzy, że wtedy szumiało tu ciepłe morze?

Opuszczając Muzeum Przyrodnicze, kierujemy się w stronę miasta. Tuż za spichlerzem zauważymy jeszcze jeden budynek Muzeum - tzw. dom wójtowski z Modliborzyc z drugiej połowy XIX wieku. Dalej idziemy ulicą dr Tyszkiewicza w kierunku przystanku autobusowego i wchodzimy w ulicę Podzamcze. Tu po lewej stronie w dawnej rządcówce z Gościeradowa z II poł. XVIII w znajduje się siedziba dyrekcji Muzeum Nadwiślańskiego i biblioteka.

Dochodzimy do ulicy Nadwiślańskiej tuż przy jej wylocie na Rynek. Tu kierujemy się w stronę Fary. Po jej prawej stronie u stóp Góry Trzech Krzyży stoi piętrowy budynek dawnej dzwonnicy, mieszczący dziś Muzeum Sztuki Złotniczej – jedyne muzeum złotnictwa w Polsce. Najstarsze eksponaty pochodzą z X w. – najnowsze – to dzieła sztuki współczesnej. Warto zwrócić uwagę chociażby na eleganckie lavabo biskupie Ch. Kretscha, które zainspirowało twórców logo Muzeum.

Teraz idziemy przez Rynek w kierunku południowym. Za Grodarzem skręcamy w prawo. Jesteśmy na Nadrzecznej i wkrótce stajemy przed najpiękniejszą chyba kazimierską Kamienicą Celejowską. Znajdują się tu zbiory malarstwa pokazujące historię Kazimierza jako kolonii artystycznej. Wśród autorów są m.in. takie nazwiska jak Tadeusz Pruszkowski, Władysław Śliwiński czy Władysław Skoczylas.

A teraz czeka nas dość długa wędrówka ulicą Nadrzeczną do ostatniego i jednocześnie najmłodszego w Kazimierzu oddziału muzeum, który obrósł w legendę. Willa pod Wiewiórką, znana bardziej jako Kuncewiczówka, znajduje się niemalże u wylotu Wąwozu Małachowskiego. Najłatwiej tam dotrzeć, wchodząc w bramę hotelu Dom Dziennikarza. Mijamy budynek w stylu PRL-u i wchodzimy na teren ogrodu Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Drewniana willa wg projektu Karola Sicińskiego przeniesie nas w świat autorki „Dwóch księżyców” Marii Kuncewiczowej, dla której Kazimierz był azylem – tu wracała ze swoich licznych zagranicznych podróży. O szczegółach historii domu i czasach pisarki i jej męża opowiedzą pracownicy muzeum.

Do Miasteczka wrócimy tą sama drogą.

 

 

Cena biletu

Godziny pracy

od 1 maja do 30 września

Nieczynne

Dzień bez opłat

 

normalny

 

ulgowy

Muzeum Przyrodnicze

8 zł

5 zł

9.30 – 16.30

Poniedziałek

 

Sobota

Muzeum Sztuki Złotniczej

 

8 zł

 

5 zł

 

10.00 – 17.00

 

Poniedziałek

 

 

Czwartek

 

Kamienica Celejowska

 

8 zł

 

5 zł

10.00 – 17.00 wt. – czw.

10.00 – 18.00 pt. – sb.

10.00 – 15.00 – pn.

 

-

 

Wtorek

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

 

8 zł

 

5 zł

 

10.00 – 17.00

 

Poniedziałek

 

 

Piątek

Karnet na wszystkie ekspozycje muzealne w Kazimierzu Dolnym ważny 1 miesiąc od dnia zakupu – normalny 16 zł, ulgowy 10 zł.

 

Weekend w Kazimierzu


Piątek 8 lipca


godz. 19.00 – DancingSiwy Dym

 

Sobota 9 lipca


godz. 10.00 - Warsztaty dla dzieci - Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9

Impreza towarzyszy VI Festiwalowi Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. * Organizator: Fundacja Kazimierska. Wiek uczestników: 5 - 15 lat. Miejsce: Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9. * Efektem pierwszych zajęć będzie spektakl ”Było sobie miasteczko”.  Będzie także gra miejska, budowanie sztetl na plaży, nauka języka jidysz, przygotowywanie frotaży i mnóstwo innych atrakcji. Zajęcia plastyczne, muzyczne i edukacyjne oscylować będą wokół tematyki żydowskiej z akcentem na historię i zwyczaje Kazimierza. Zgłoszenia na warsztaty prowadzone w godzinach 11.00 – 13.00 (9 – 11 lipca) oraz 10.00 – 16.00 (12 – 16 lipca; w tym czasie obiad dla dzieci) – pod numerem telefonu 500 148 663. Liczba miejsc ograniczona.

 

godz. 19.00 - Akustyczny spacer po Miasteczku, którego już nie ma pt. „To mogło się wydarzyć także i teraz” - otwarcie projektu Jaśminy Wójcik w przestrzeni Kazimierza Dolnego

Projekt akustycznego spaceru po Kazimierzu zakłada prezentację rysunków Jaśminy Wójcik na fasadach kamienic. Stanowić będą one punkty na mapie spaceru dźwiekowego. Trasę stworzą miejsca - istniejące, bądź nie, w których kiedyś żyli Żydzi (m.in cheder, mykwa, dom cadyka, synagoga czy jatki koszerne).  Każdy uczestnik dysponować będzie mapką i instrukcją oraz jako personalnym przewodnikiem – zestawem mp3, dzięki czemu indywidualnie zapozna się z przedwojennymi wspomnieniami mieszkańców Kazimierza Dolnego). Miejsce: Rynek Główny.

 

godz. 19.30 - Letnie Wieczory Muzyczne 2011:  Recital organowy Marty Rogusz - Kościół Farny

 

W programie:
G. Böhm - Partita Ach wie nichtig, Ach wie flüchtig
J. P. Sweelinck - Fantasia Chromatica
J. K. Kerl - Passacaglia in d
D. Buxtehude - Nimm von uns, Herr, du Trauer Gott, Bux WV 207, versus I, II, III, IV
Scheidemann - Choralfantasie Jesus Christus, unser Heiland, der von uns
Mikołaj z Krakowa - Preambulum in F
Anonimus - Preambulum in d
Anonimus - Cantio Polonica
D. Buxtehude - Preludium in g BuxWV 163
Bilety
w cenie 15 zł do nabycia w siedzibie Kazimierskiego Ośrodka Kultury Rynek 14 (piętro Banku Spółdzielczego) lub na pół godziny przed koncertem, przy wejśćiu do kościoła.

 

godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Klezmaholics - Knajpa U Fryzjera


 

Przez cały weekend trwać będą:

 


Zobacz również:

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę