Ta ostatnia niedziela...?

Skomentuj (16)

W Domu Kuncewiczów posłuchać będziemy mogli poezji Julii Hartwig – przed nami pierwsza w tym roku „Niedziela Literacka”. Ale chyba nie ostatnia?

„Niedziele Literackie” odbywające się od 2007 roku w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym to cykl wyjątkowych spotkań z wybitnymi dziełami literackimi. Od samego początku spotkania prowadzone przez prof. dr hab. Zofię Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego cieszą się zainteresowaniem wśród miłośników „książek z górnej półki”.

- Nie wyobrażam sobie życia bez książek i trudno mi zrozumieć osoby, które przechodzą obojętnie obok tego niezwykłego „bytu"- mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Czytanie oczywiście uczy, rozwija wyobraźnię i wrażliwość, lecz również daje poczucie jedności tym, którzy pochylają się nad wspólną lekturą, mimo że często różnią się w ocenie tekstu. "Niedziele Literackie", które już ósmy rok odbywają się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – literackim oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, są naszą, zaprzyjaźnionych czytelników, radością.  Mamy też przeświadczenie, że robimy coś, co nie jest powszechne: pod okiem wybitnej polonistki – prof. dr hab. Zofii Mitosek czytamy wielką literaturę – wybranych wspólnie klasyków, noblistów literackich, laureatów prestiżowych nagród, jednym słowem dzieła z najwyższych półek.

Lista książek, przeczytanych przez grupę miłośników literatury obejmuje już ponad 60 pozycji. Średnia liczba uczestników spotkania to kilkanaście osób, lecz zdarza się, że przychodzi ich znacznie więcej. Dyskusje bywają fascynujące.
25 stycznia o godzinie 17.00 odbędzie się pierwsza w tym roku „Niedziela Literacka". Tym razem spotkanie poświęcone będzie poezji Julii Hartwig – wybitnej poetce, pisarce, eseistce i tłumaczce urodzonej w Lublinie w 1921 r.
„Niedziele Literackie” mimo swojej niewątpliwej wyjątkowości nie wszystkim jednak się podobają, nie każdemu wydają się być potrzebne. Organizatorzy cyklu spotkań musieli zawalczyć o to, by wydarzenie mogło być kontynuowane. Na szczęście cykl spotkań z „wybitną literaturą” będzie kontynuowany.

- Przeżywaliśmy ciężkie chwile – mówi Wanda Michalak. – W połowie ubiegłego roku dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego, Pani Agnieszka Zadura, postanowiła „Niedziele Literackie" zlikwidować.  W czasach popadania ludzi we wtórny analfabetyzm, a także usilnych starań o „reanimację" czytelnictwa, taki pomysł wydawał się nam, delikatnie mówiąc, niefortunny – toteż z zapałem stanęliśmy w obronie naszych „Niedziel". Na razie udało się cykl utrzymać, choć odrzucono naszą prośbę o udostępnienie na zimę hallu w nowym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego, żebyśmy nie musieli pokonywać trudnej i niebezpiecznej drogi przez Wąwóz Małachowskiego. Szkoda, że przybysze do Kazimierza nie mogą zobaczyć przez oświetloną witrynę znakomitego "produktu promocyjnego": ludzi siedzących nad książkami pod hasłem: "Kazimierz czyta w zimowym salonie..."

Zapewne dla wielu osób dotarcie do oddalonej od centrum Miasteczka Kuncewiczówki nie jest łatwe. O ile łatwiej byłoby przyjść do siedziby Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku. Jednak jestem pewna, że miłośników comiesięcznych spotkań z literaturą, ale i ze sobą nawzajem to nie zniechęci. 25 stycznia, gdy na zewnątrz będzie już ciemno, w drewnianej willi na wzgórzu, przy przyjemnym świetle spotkają się zagorzali wielbiciele wspólnego czytania, analizowania i milczenia. Początek spotkania o godzinie 17.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • pijany znad Grodarza
  "41,7% Polaków oświadczyło, że w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 2,5% więcej, niż dwa lata wcześniej. Do 12,3% wzrósł odsetek czytających od 3 do 6 książek (2012 r. - 10,8%), 1-2 książki - 16,4 % (2012 r. - 15,7 %) oraz więcej niż 7 książek - 11,3 % ( 2012 r. - 11,1%).

  Do 34,1% zmalała grupa osób, które ostatnio przestały czytać (2012 r. - 47,1%) . Powiększyło się natomiast grono osób, które kupują książki - z 29,6% do 40%.

  Wyniki te oznaczają, że - po gwałtownym spadku, jaki odnotowano pomiędzy 2006 a 2008 r. - obecnie można mówić o zatrzymaniu negatywnego trendu.

  Kto czyta najwięcej? Osoby między 15 a 19 rokiem życia (71%) oraz uczniowie i studenci (73%) - w obu tych grupach najliczniej występują czytelnicy regularni i intensywni. Po książki sięga aż 80% dzieci matek z wykształceniem wyższym, z czego aż 32% należy do czytelników intensywnych. Ponadto - osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (54%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców (ponad 50%). Najmniej natomiast czytają osoby powyżej 60 roku życia (34%), mieszkańcy wsi (34%), rodziny o dochodzie mniejszym niż 2 tys. zł (30%) oraz emerytowani rolnicy (14%).

  Wyniki badań oczywiście nie są imponujące. Dlatego konieczna jest dalsza promocja na rzecz stałego wzrostu czytelnictwa w Polsce. Jest to strategicznym celem ogłoszonego w ubiegłym roku przez MKiDN Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

  Źródło: Biblioteka Narodowa
 • pijany znad Grodarza
  Hmm. Już nie będę pytał i odpowiadał : " dlaczegoś biedny boś głupi", tylko :"dlaczegoś biedny boś nie czytał".
  Tak patrzę na to co napisałem i stwierdzam, że to jest TO SAMO.
 • Mysz Biblioteczna
  Z tekstu Aleksandry Klich (Wyborcza): [...]książka otwiera umysł, uczy mierzenia się z życiowymi problemami, a ci, którzy czytają, mają szanse na dobrą pracę, wyższe zarobki i - w konsekwencji - lepsze życie. Nie czytasz, to lądujesz w byle jakiej robocie albo na bruku. Na rynku, który wymaga elastyczności i samodzielności, jesteś pasywny i bezradny.

  W czasach transformacji mogliśmy nie czytać - szybka kasa przyszła do nas wraz ze zmianą ustroju. Wystarczyło trochę sprytu, znajomości, siły przebicia. Dlatego wiele fortun zbudowali byli partyjni prominenci i cwaniaki o byczych karkach. Dziś tak łatwo nie jest. By osiągnąć cel, wykreować projekt, stworzyć startupową firmę, trzeba podejmować decyzje, które wymagają otwartego umysłu.

  Poznając fabuły, przerabiamy różne scenariusze życia własnego i społecznego. Człowiek nieczytający jest gorzej zsocjalizowany, bo nie zna inności. I nie wie, jak współpracować. A to dziś klucz do sukcesu.

  Bogaci są bogaci, bo czytają. Biedni biednieją, bo tego nie robią. Prof. E.D. Hirsch, założyciel amerykańskiej Core Knowledge Foundation, wykazał, że istnieje zależność między bogactwem słownictwa budowanym poprzez czytanie a wysokością zarobków. Amerykańska klasa średnia lat 80. była biedniejsza od tej z lat 50. i 60., bo mniej czytała.[...]


 • Lex
  Na szczęście są ludzie, którzy czytają ze zrozumieniem, a nawet między wierszami!
 • Wanda Michalak
  Oczywiście w spisie lektur jest pomyłka: przeczytaliśmy je od r. 2007 do stycznia 2015 włącznie.
 • Dom M. i J. Kuncewiczów
  Garść ważnych informacji o „Niedzielach” i ich twórczyni (wraz ze spisem książek przeczytanych przez ‘”jej” klub czytelniczy przy domu Kuncewiczów). Prof. dr hab. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego, visiting professor na Sorbonie i innych uczelniach Francji i Kanady, kazimierzanka z urodzenia, w r. 2014 otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe. „Niedziele Literackie” powinny przynieść Pani Profesor nagrodę za promocję czytelnictwa.

  „Niedziele Literackie”: spis lektur z lat 2007-2017
  1.Shalom ASH - Miasteczko
  2.Andrzej BART - Rewers
  3.Joanna BATOR - Ciemno, prawie noc
  4.Miron BIAŁOSZEWSKI - Chamowo
  5.Miron BIAŁOSZEWSKI - Tajny dziennik
  6.Michał BUŁHAKOW - Mistrz i Małgorzata
  7.Iwan BUNIN - Lekki oddech
  8.Truman CAPOTE - Śniadanie u Tiffany’ego
  9.Agatha CHRISTIE - Zabójstwo Rogera Ackroyda
  10.John Maxwell COETZEE - Hańba
  11.Joseph CONRAD - Jądro ciemności
  12.Fiodor DOSTOJEWSKI - Biesy
  13.Fiodor DOSTOJEWSKI - Łagodna
  14.William FAULKNER - Absalomie, Absalomie
  15.John FOWLES - Kochanica Francuza
  16.Max FRISCH - Homo Faber
  17.Carlos FUENTES - Śmierć Artemia Cruz
  18.Julia Hartwig - Wybór poezji
  19.Jarosław HASZEK - Przygody dobrego wojaka Szwejka
  20.Janusz GŁOWACKI - Good bye, Dżerzi
  21.Zbigniew HERBERT - Wybór poezji
  22.Bohumil HRABAL - Obsługiwałem angielskiego króla
  23.Bohumil HRABAL - Wesela w domu
  24.Henry James - W kleszczach lęku
  25.Hanna KRALL - Król kier znów na wylocie
  26.Maria KUNCEWICZOWA - Cudzoziemka
  27.Maria KUNCEWICZOWA - Fantomy
  28.Maria KUNCEWICZOWA - Leśnik
  29.Maria KUNCEWICZOWA - Tristan 1946
  30.Milan KUNDERA - Nieśmiertelność
  31.David Herbert LAWRENCE - Kochanek lady Chatterley
  32.Doris LESSING - Lato przed zmierzchem
  33.Tomasz MANN - Buddenbrookowie
  34.Tomasz MANN - Lotta w Weimarze
  35.Tomasz MANN - Józef i jego bracia, t. I
  36.Alice MUNRO - Widok z Castle Rock
  37.Vladimir NABOKOV - Lolita
  38.Amoz OZ - Pantera w piwnicy
  39.Marcel PROUST - W poszukiwaniu straconego czasu, t. I
  40.Jarosław Marek RYMKIEWICZ - Żmut
  41.Tadeusz RÓŻEWICZ - Matka odchodzi
  42.José de Sousa SARAMAGO - Ewangelia według Jezusa Chrystusa
  43.Eric Emmanuel SCHMITT - Oskar i pani Róża
  44.Eric Emmanuel SCHMITT - Trucicielka
  45.Eric Emmanuel SCHMITT - Ewangelia według Piłata
  46.Winfried Georg SEBALD - Wojna powietrzna i literatura
  47.Andrzej SZCZEKLIK - Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny
  48.Mariusz SZCZYGIEŁ - Gottland
  49.Mariusz SZCZYGIEŁ - Zrób sobie raj
  50.Małgorzata SZEJNERT - Czarny ogród
  51.Małgorzata SZEJNERT - Wyspa klucz
  52.Wisława SZYMBORSKA - Wybór poezji
  53.Lew TOŁSTOJ - Anna Karenina
  54.Mario Vargas LLOSA - Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
  55.Mario Vargas LLOSA - Rozmowa w katedrze
  56.Melchior WAŃKOWICZ - Przez cztery klimaty
  57.Virginia WOOLF - Do latarni morskiej
  58.Vigrinia WOOLF - Pani Dalloway


  Kazimierz Dolny, 27 stycznia 2015


 • Gosia
  Czasami ważniejsze jest to co czujemy czytając..... zrozumiemy może to pózniej.
 • korzeń
  Przejdziem Wisłę... Trzymamy kciuki! korzeń
 • Dom Kuncewiczów
  Do osoby o nicku LEX: każdy Pana / Pani post (obojętnie czy życzliwy, czy nie) to kolejna porcja promocji na rzecz Domu Kuncewiczów: dziękujemy za powiększanie liczby odsłon.
 • Lex
  Jak widać, można czytać całe tomy... bez rozumienia słów!
 • Dom Kuncewiczów
  Niestety, nie "wgrało się". Proszę więc samodzielnie poszukać na Youtube: Semino Rossi - "Perfidia".
 • Dom Kuncewiczów
  Ponieważ nie doczekaliśmy się do tej pory wyjaśnienia słowa "perfidia", przesyłamy klAsyczną piosenkę pod tym właśnie tytułem: oto "perfidia".
 • pijany znad Grodarza
  Myślę sobie, a nawet jestem pewny, że to nic nie ma wspólnego z myśleniem, no bo cóż ten nieborak WIDZI?.
  " widzisz?. Nie widzę. A widzisz"
 • Dom Kuncewiczów
  Prosimy o wyjaśnienie, co osoba o pseudonimie LEX miała na myśli.
 • Lex
  Jak widać, czytanie nie chroni przed perfidią...
 • Dom Kuncewiczów
  Spotkanie dotyczące "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Fot. Cezary Ciszewski.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę