Paszporty Republiki Globu

Skomentuj (5)

Rusza kolejna edycja „Paszportów Republiki Globu”, programów edukacyjnych dla młodzieży w Domu Kuncewiczów. Nazwa cyklu, który zapoczątkowano w roku 2007, nawiązuje do tytułu książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938. Na pytanie „Po co komu paszport w strefie Schengen?” odpowiadamy: w Kuncewiczówce rozdają paszporty do krainy muz.

Przy układaniu programu „Paszportów” na rok 2011 uwzględniono przede wszystkim setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Nie wypadało jednak pominąć dwóch innych wybitnych ludzi kultury, którzy również urodzili się w r. 1911. Są to Stefan Kisielewski, publicysta, pisarz i muzyk, mający piękną kartę w dziejach inteligencji polskiej XX wieku, a także poeta Czesław Janczarski z grupy Wołyń, twórca literatury dla dzieci, m. in. słynnego „Misia Uszatka”.
 
Tegoroczny program prezentuje się w sposób następujący:
 
LUTY - Życie i dzieło dra Michała Bułhakowa.
MARZEC - Ojczyzna polszczyzna - piękno słowa w poezji i prozie Czesława Miłosza.
KWIECIEŃ - Z cyklu wielcy twórcy literatury dla dzieci i młodzieży: William M. Thackeray autor Pierścienia i róży (w dwusetną rocznicę urodzin).
MAJ - Kto czyta wiersze ks. Jana Twardowskiego?
CZERWIEC - Konkurs recytatorski: poezja Czesława Janczarskiego i Czesława Miłosza.
WRZESIEŃ - Święty Maksymilian w literaturze w 70. rocznicę śmierci Kolbego. (Uchwałą Senatu RP rok 2011 jest Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.)
PAŹDZIERNIK - Maria Skłodowska-Curie w autobiografii i powieści Ewy Curie. Program w stulecie przyznania Skłodowskiej nagrody Nobla.
LISTOPAD - Zaduszki poetyckie: poezja przyjaciół Kuncewiczów - Juliana Tuwima i Jana Lechonia.
GRUDZIEŃ - Karol Dickens: Opowieść wigilijna (wykład i spektakl teatralny).
 
Spotkania „Paszportowe” odbywają się, zgodnie z tradycją, w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, jednakże na prośbę uczestników, termin czasem ulega zmianie. Najbliższe spotkanie, o Bułhakowie, odbędzie się na przykład 14 lutego o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy.
Programy przygotowuje i prowadzi Ewa Wolna, pedagog i lektorka.

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Dom Kuncewiczów
  Stosownie do życzeń słuchaczy, poniedziałkowy program o Bułhakowie w Domu Kuncewiczów rozpocznie się o godz. 9, a więc o godzinę wcześniej niż planowano. Za zmianę serdecznie przepraszamy!
 • Dom Kuncewiczów
 • Dom Kuncewiczów
  Bułhakow - już 14 lutego, w poniedziałek.
 • Wiewiórka
  Dodatkowe informacje: w roku 1911, oprócz Czesława Miłosza, urodzili się znakomici artyści Stefan Kisielewski i Czesław Janczarski (twórca "Misia Uszatka, wybitny poeta). Także ich stulecie urodzin uczci Dom Kuncewiczów.
  O Maksymilianie Kolbem pisał bratanek Marii Kuncewiczowej, Jan Józef Szczepański.
  Wszystkich serdecznie zapraszamy na poniedziałkowe spotkania z literaturą w Kuncewiczówce.
 • Kazimiers
  To się zapowiada ciekawie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę