Temat na weekend: Śladami Witkiewicza

Skomentuj (4)

zobacz więcej (21)

Choć prognozy pogody póki co są optymistyczne, chłodne dni zbliżają się coraz większymi krokami. Jak więc wykorzystać polską złotą jesień? Spacerując i podziwiając, nie tylko przyrodę, ale i również kazimierską architekturę.  ATRAKCJE NA WEEKEND

Wybitnych postaci, które wywarły wielki wpływ na wygląd Kazimierza Dolnego było wiele. Jedną z nich był bez wątpienia architekt - Jan Koszczyc Witkiewicz. Choć mieszkał tu jedynie kilka lat, pozostawił po sobie szkice i zrealizowane projekty budowli, które określiły charakter Miasteczka. Jesteście ciekawi jego prac? Zapraszamy na krótki spacer po nadwiślańskim Miasteczku.

 

ZOBACZ MAPKĘ

 

Wycieczkę rozpocząć możemy na Rynku. Tu, obok pomnika psa, tuż przy kazimierskiej Farze znajduje się Dom Kifnera. Przyglądając się budynkowi, zaobserwować możemy połączenie bieli kazimierskiej opoki i czerwieni dachówek. Są to charakterystyczne cechy stylu Witkiewicza, który pasje architektoniczne łączył z pasjami wychowawczymi.

 

Teraz ruszamy w kierunku Wisły. Przy ul. Nadwiślańskiej mieści się Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Budynek ten znają chyba wszyscy, którzy choć raz przespacerowali się z Rynku nad Wisłę. Niedawno minęło 90 lat od założenia tej szkoły, jednej z najstarszych szkół w regionie.

 

Szkołą ta ma dość bogatą historię. W 1918 r. Witkiewicz założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych w Nałęczowie, by po roku przenieść ją do Kazimierza nad Wisłą. Tu zajęcia warsztatowe odbywały się początkowo na terenie dawnej garbarni przy ulicy Nadwiślańskiej (gdzie obecnie znajduje się szkoła), natomiast sale lekcyjne, kuchnię, stołówkę i internat umieszczono w opuszczonym Klasztorze Reformatów.

 

Na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia Witkiewicz zaprojektował i wybudował przy współudziale uczniów dla swej szkoły budynki, które do dziś wzbudzają zainteresowanie przechodniów. Choć szkoła w ciągu tych 90 lat znacznie się rozbudowała, przybyły tu nowe budynki projektowane m.in. przez Karola Sicińskiego, wciąż jeszcze można tu odnaleźć adnotacje na szkolnych murach: ”Uzdajał Jan Koszczyc Witkiewicz”.

 

Przy ul. Nadwiślańskiej znajduje się jeszcze jedno dzieło Witkiewicza – Willa Opoków. Przechodząc na ul. Bulwar obejrzeć możemy też Willę Kwiecińskich – również dzieło tego architekta.

 

Jeżeli stąd pójdziemy nad Wisłę, to tuż za mostkiem na Grodarzu skręćmy w lewo. Tu na ulicy Senatorskiej bieleje budynek dawnej łaźni miejskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów w całym Miasteczku. Idąc dalej, możemy skręcić w ul. Krakowską. Tam, tuż pod klasztorem oo. Reformatów znajduje się dom Wermana. Warto tu się zatrzymać na chwilę. Pod murami klasztoru stoi kapliczka z Matką Bożą zaprojektowana przez Koszczyca w stylu góralskim. W tym stylu architekt pozostawił w Kazimierzu również willę Potworowskich usytuowaną na zboczu przy ulicy Krakowskiej.

 

Jan Koszczyc Witkiewicz pozostawił po sobie trwały ślad w architekturze Kazimierza. Jednak nie tylko w nadwiślańskim Miasteczku możemy oglądać jego dzieła. Chcąc zobaczyć więcej zapraszamy np. do Nałęczowa.

 

Weekend w Kazimierzu

 

Piątek 30 września

Godz. – Austeria Kazimierska - Restauracja: Jesienne Smaki Austerii Kazimierskiej

 

"Jesienne Smaki Austerii Kazimierskiej " to jesienna propozycja menu w naszej restauracji. Poza główną kartą dań, co tydzień w każdy piątek przygotowujemy dla Państwa zestawienie nowych dań opartych o warzywa i owoce, które występują o tej porze roku. Austeria Kazimierska propaguje i zachęca wszystkich Państwa do spożywania produktów świeżych i nie mrożonych szczególnie, gdy przed nami zima.

 

Sobota 1 października

Godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela NeoKlez – Knajpa "U FRYZJERA"

 

Niedziela 2 października

Godz. 15.00 - Piłka nożna - lubelska klasa A ORŁY Kazimierz - POWIŚLAK KOŃSKOWOLA - Stadion KKS Orły w Bochotnicy

Godz. 17.00 – Niedziela Literacka: Mario Vargas Llosa "Rozmowa w katedrze" - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

 

Przez cały weekend trwać będą:

 • Wystawa "Żydowski Kazimierz" – Synagoga
 • Wystawa obrazów fotograficznych "Hartwig - Dorys - Magierski. Kazimierz nad Wisłą" – Kamienica Celejowska
 • Wystawa malarstwa Jana Dobkowskiego – Galeria Klimaty w Mięćmierzu 
 • STFZ.EKO - wystawa prac polskich artystów złotników i projektantów - Muzeum Sztuki Złotniczej

Fot. AS

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Wątły
  Zsatanawiam się czy Pani inspektor w swoim wlasnym domu chciala by mieć takie okna tzn. każde inne ale cóż takie okna jaki dyrektor szkoły i takie okna jaka Pani inspektor. Kasiorkę biorą ale sami nie wiedzą za co.
 • Glejt
  Turysta, a co Ci przeszkadza wywieszone pranie? Póki co to miasto jeszcze żyje, to nie jest skansen, a skoro ludzie tam mieszkają to dlaczego nie mają suszyć prania? Ty mokre spodnie od razu wkładasz na tyłek? Nie ośmieszaj się! Zaś co do okien to masz rację - są nowe a że budynek zabytkowy to mieszkańcy nie mają zupełnie nic do gadania (właścicielem budynku jest szkoła), ew remontami "zarządza" puławski inspektor nadzoru budowlanego Elżbieta Dudzińska - więc jeśli ktoś tu wykazał się niekompetencją to tylko ta pani. Jak wiesz jednak nie ma u nas odpowiedzialności urzędniczej więc można robić różne babole a i tak "nic mi nie zrobicie"
 • turysta
  Szkoda,że trwały ślad w architekturze domku na terenie Szkoły nad Wisłą niszczą dzisiejsi właściciele prawdopodobnie w porozumieniu z Władzami Pu law /inspektor nadzoru / konserwator wojewódzki itp. Proszę sprawdzic jakie okna są wstawione od strony ulicy Nadwiślańskiej i od strony boiska widok od Wisły. Zdjęcie domku dyrektora z widocznym praniem super p.AS
 • Iza
  Proponuję temat: Śladami Sicińskiego. Im szybciej tym lepiej, póki stoi szkoła ...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę