Słuchaj każda duszo miła (video)

zobacz więcej (15)

W majowy sobotni wieczór spotykamy się w ogrodzie Kuncewiczów, gdzie już za chwilę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie. Już wszyscy czekają. Płonie ognisko.  Niespokojnie strzelają drwa i sypią się skry. Co się wydarzy?

Wszystkie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w nocy z 18 na 19 maja były otwarte. Do północy można było zwiedzać ekspozycje i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Przecież to Noc Muzeów 2013.

Nic więc dziwnego, że i w Kuncewiczówce byli goście. Zwiedzali wnętrza domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, by w końcu zasiąść przy ognisku i … czekać. Za chwile coś miało się tu wydarzyć.

- …W Kazimierzu mieście sławnym
stało się w czasie niedawnym
roku tysiąc sześćsetnego
czterdziestego i czwartego
było maja dwudziestego
w południe dnia niedzielnego...

Już słychać pierwsze słowa pieśni wykonywanej przez podchodzących kolejno do ognia mężczyzn w zgrzebnych koszulach. Andrzej Farion, Andrzej Paluch i Paweł Puzio ucharakteryzowani na dziadów proszalnych wykonują „Pieśń nową o gwałtownym deszczu nigdy niesłychanym w Koronie Polskiej w Kazimierzu Dolnym w roku 1644”.

- Pieśń dziadowska to stara tradycja muzyczna praktykowana przez dziadów wędrownych, muzyków i opowiadaczy – mówi Karolina Oleksiewicz z Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. - Pojawiali się oni na jarmarkach, wędrując od wsi do wsi. Byli pośrednikami śpiewającymi różnorodne pieśni i przynosili nowiny z dalekiego świata mówiących o wydarzeniach współczesnych, historii, różnych poruszających dramatach. Proszę Państwa, ja więcej nie będę opowiadała, wyobraźmy sobie, że jesteśmy w jakimś miasteczku na drugim końcu Polski i jest koniec XVII wieku, gdzie przybywa właśnie trzech dziadów, którzy tak oto śpiewają o Kazimierzu Dolnym.

Zapraszamy na materiał wideo.

Pieśń nowa o gwałtownym deszczu nigdy niesłychanym w Koronie Polskiej w Kazimierzu Dolnym w roku 1644” została odnaleziona przez Artura Ziontka, literaturoznawcę z Akademii Podlaskiej w Siedlcach i była publikowana w kwartalniku literackim Klematis nr 7/ 2011. Numer jeszcze do nabycia w Domu Kuncewiczów.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę