Aktualności dla "Kuncewiczówka"

27 stycznia minęła 64 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince. Z tej okazji udostępniamy naszym czytelnikom wstrząsający esej Jerzego Kuncewicza, opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego”.

Kuncewiczówka, w której od 2005 roku działa Muzeum Nadwiślańskie, powoli powraca do dawnej świetności. Zakończono drugi etap remontu i adaptacji Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na budynek muzealny.

Serhij Borszczewski i Olena Katajewa z Kijowa oraz Nina Horik z Łucka – pisarze ukraińscy – będą gośćmi Kuncewiczówki w niedzielę 19 października podczas spotkania "Nasi sąsiedzi: Ukraina i Białoruś".

Ścieżkami opisanymi w książce „Mój Kazimierz” 20 września w Kuncewiczówce poprowadzą nas po Miasteczku uczestnicy spotkania poświęconego pamięci Mirosława Dereckiego – dziennikarza i pisarza, który odkrywał i utrwalał nie tylko dawny Lublin, ale i dawny Kazimierz.

1 sierpnia 2008 roku mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji publikujemy esej Jerzego  Kuncewicza „Warszawa walczy i śpiewa podziemne marsze i piosenki żołnierskie”, napisany w Londynie w dwudziestym dniu Powstania.

Dziś 22 lipca mija 64 rocznica likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji prezentujemy esej Jerzego Kuncewicza opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” w 1944 r.

W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji przypominamy esej Jerzego Kuncewicza "Nauka Grunwaldu", opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” 15 lipca 1944 r., a więc na kilkanaście dni przed wyzwoleniem Ziemi Lubelskiej spod okupacji hitlerowskiej.

W piątek, 19 października 2007 roku, do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przyjedzie jeden z najpopularniejszych polskich twórców: pisarz – legenda, prawdziwie wolny i niezwykle popularny. To Marek Nowakowski. Jego spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 17.00

Akt oskarżenia

W ostatni weekend września br. w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Królikowskim, który promował swoją najnowszą książkę, pt. „Akt oskarżenia”.

W Kuncewiczówce nie ma biurka Marii Kuncewiczowej, stołu Wyczółkowskiego, lustra w złoconej ramie, serwantek, komody, kompletu stołowego w salonie, mebli kuchennych, foteli, stolików i zydelków oraz większości krzeseł. Gdzie zniknęły?

W Kuncewiczówce rozpoczyna się cykl wydarzeń poświęconych bratankowi Marii Kuncewiczowej - wybitnemu pisarzowi Janowi Józefowi Szczepańskiemu (1919-2003). Pierwsze spotkanie już w sobotę 6 października o godzinie 17.00

1 września, w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Domu Kuncewiczów rozpoczęto czas rozważań na temat jednego z najokrutniejszych konfliktów zbrojnych i jego konsekwencji w historii świata.

Zbliża się 68. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowano z tej okazji program patriotyczno-artystyczny pt. "Sprawa honoru".

Dziękuję za różę

W Kuncewiczówce w niedzielę, 19 sierpnia 2007 roku, o godzinie 17, rozpocznie się polska prapremiera dramatu Marii Kuncewiczowej pt. „Dziękuję za różę”. Jest to dar miejscowego środowiska artystycznego dla pisarki, której talentowi w dużej mierze zawdzięczamy sławę miasteczka Kazimierz Dolny.

Kiedy  natura osiąga najbujniejsze stadium - 15 sierpnia każdego roku - w Kuncewiczówce szczególnie serdecznie  wspomina się Marię Kuncewiczową.  Święto Kuncewiczowej AD 2007 rozpocznie się w Willi pod Wiewiórką o godzinie 17.

Kaukaski dywanik

W Kuncewiczówce w ramach letnich warsztatów filmowych trwają zdjęcia do filmu „Kaukaski dywanik”. Większość aktorów-amatorów stanowią uczestniczy poprzedniej edycji warsztatów, którym spodobała się taka forma spędzania wolnego czasu w kręgu sztuki Marii Kuncewiczowej.

Ogrody Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów kryją rozmaite sekrety, w tym niezwykłe okazy botaniczne i pamięć o minionych czasach. Tajemnicom ogrodu "Willi pod Wiewiórką" poświęcony jest program artystyczny, przygotowany z okazji 18. rocznicy śmierci Marii Kuncewiczowej. Zostanie on pokazany publiczności w niedzielę, 15 lipca 2007 r. o godz. 17.

Wielka Pani występuje w obronie wrażliwości i żarliwości, bierze na siebie ciężary, mówi wieloma językami, objaśnia świat, sławi go, choć jest okaleczony, pociesza, przekracza granice, niechętnie zajmuje się polityką. Pojawia się od czasu do czasu w Kuncewiczówce. W sobotę, 30 czerwca br., przeżywała tam szczególną uroczystość.

Ze skromnego budżetu przeznaczonego w roku 2007 na działalność Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów udało się wygospodarować pieniądze na realizację filmu pod roboczym tytułem "Kaukaski dywanik", który opowie o życiu twórców "Willi pod Wiewiórką".

Błyskawice, pioruny i ulewne deszcze nie przeszkodziły uczestnikom balu dla dzieci w Domu Kuncewiczów. Ponad 40 „Obywateli Globu” z opiekunami bawiło się w sobotę, 2 czerwca 2007 roku, w „Willi pod Wiewiórką”.

Pokaż stopkę