Aktualności dla "grodzisko żmijowiska"

Na Grodzisku Żmijowiska, z lekkim opóźnieniem, rozpoczął się sezon letni. Za nami już Spotkania z Archeologią, przed nami wykopaliska na grodzisku, Weekendy z Archeologią Doświadczalną i Słowiańskie Babie Lato. Zapowiada się niezwykle ciekawie. O szczegółach - poniżej.
Grodzisko w Żmijowiskach co roku zapraszało gości na cykliczne imprezy. Jedną z nich były majowe Spotkania z Archeologią, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Ten sezon jest zdecydowanie inny od poprzednich. Z wiadomych względów. Dlatego też inne są terminy poszczególnych wydarzeń. Nie powinno więc dla nikogo zaskoczeniem, że majowe Spotkania z Archeologią odbędą się w ...czerwcu! Zapraszamy do Żmijowisk!

Początek września to taki wyjątkowy czas, kiedy nawet powietrze zdaje się pachnieć jakoś inaczej. Pachnie ono zarówno końcem lata, jak i początkiem jesieni. Soczystymi śliwkami, jabłkami i wrzosem. Szczególnie w niektórych miejscach, tych oderwanych nieco od wielkich miast. Takich, jak na przykład Grodzisko Żmijowiska. Tak, tam ten zapach jest doskonale wyczuwalny. Szczególnie teraz.

Próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, działania etnobotaniczne, odtwarzanie pełnego procesu wytwarzania chleba oraz sposobów przechowywania surowców spożywczych, łucznictwo, tkactwo, garncarstwo a także słowiańska kuchnia.  Tak wygląda program 15. edycji Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

W Żmijowiskach

W Żmijowiskach tętni życie. Na terenie dawnego grodu trwa budowa pieców, suszenie ziół oraz ... szycie butów. A to dopiero początek tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

W ostatnich dniach na Lubelszczyźnie realizowano zdjęcia do jednego z odcinków nowej serii „Ugotowanych”. Tym razem ekipa filmowców zawitała do Puław oraz do… Żmijowisk.

Życie naszych przodków, choć coraz nam bliższe, nadal skrywa mnóstwo tajemnic. Cóż mogą na przykład oznaczać pozostałości szkieletu znalezione we wnętrzu chaty?  

Tegoroczny sezon na Grodzisku Żmijowiska można uznać za rozpoczęty! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia o dość intrygującej nazwie „Rekognoskowanie miejsc tych...”.

To już 10 lat!

Warsztaty Archeologii Doświadczalnej już od dziesięciu lat odbywają się corocznie na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jakie były tegoroczne, rocznicowe warsztaty? I dlaczego warto odwiedzić to otwarte muzeum tematyczne? O tym poniżej…

Pokaż stopkę