Wybudują piec do wytopu szkła?

Skomentuj (2)

Jak wygląda średniowieczny piec do wytopu szkła? Z czego był zbudowany? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższych dniach w Grodzisku Żmijowiska.

W najbliższy weekend 1 – 3 czerwca na terenie Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym prowadzona będzie budowa pieca do wytopu szkła według średniowiecznych opisów. Pierwsze przygotowania do tego eksperymentu już poczyniono. Otóż wczesną wiosną, bieżącego roku dwóch członków tarnowskiego Bractwa Gladii Amici pojawiło się na terenie dawnego grodu, by wybrać i przygotować miejsce do budowy takiego właśnie pieca. Oprócz tego cały czas zgromadzone są materiały potrzebne do wykonania pieca, ale także do późniejszego doświadczalnego pozyskiwania szkła.

Co było potrzebne? Około 1,5 tony granitowych „polnych” otoczaków, około 1 tony gliny „piecowej” oraz 1 metr sześcienny drewna bukowego, z którego powstanie popiół niezbędny do przeprowadzenia procesu przetworzenia na szkło kwarcowego piasku. Próby wytopu szkła zostaną podjęte podczas tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, czyli pod koniec sierpnia.

Na razie jednak trzeba wybudować piec.

- Zadania tego podejmie się w na początku czerwca kilku osobowa grupa rekonstruktorów z Bractwa Gladii Amici, którzy zamieszkają w chatach w Grodzisku Żmijowiska i rozpoczną budowę pieca – zapowiadają organizatorzy. – Jak przy każdym działaniu eksperymentalnym trudno przewidzieć, jak będą postępowały prace, ile potrwają, jakim skończą się rezultatem. Właśnie ta nieprzewidywalność działań, towarzyszące im emocje, a niekiedy wręcz dramatyzm, czyni archeologię doświadczalną tak spektakularną i ciekawą. Z tego też powodu wszystkich, którzy zechcą się tym poczynaniom przyjrzeć lub nawet włączyć się w nie, serdecznie zapraszamy!

 

Wstęp wolny.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę