Wybudują piec do wytopu szkła?

Skomentuj (2)

Jak wygląda średniowieczny piec do wytopu szkła? Z czego był zbudowany? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższych dniach w Grodzisku Żmijowiska.

W najbliższy weekend 1 – 3 czerwca na terenie Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym prowadzona będzie budowa pieca do wytopu szkła według średniowiecznych opisów. Pierwsze przygotowania do tego eksperymentu już poczyniono. Otóż wczesną wiosną, bieżącego roku dwóch członków tarnowskiego Bractwa Gladii Amici pojawiło się na terenie dawnego grodu, by wybrać i przygotować miejsce do budowy takiego właśnie pieca. Oprócz tego cały czas zgromadzone są materiały potrzebne do wykonania pieca, ale także do późniejszego doświadczalnego pozyskiwania szkła.

Co było potrzebne? Około 1,5 tony granitowych „polnych” otoczaków, około 1 tony gliny „piecowej” oraz 1 metr sześcienny drewna bukowego, z którego powstanie popiół niezbędny do przeprowadzenia procesu przetworzenia na szkło kwarcowego piasku. Próby wytopu szkła zostaną podjęte podczas tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, czyli pod koniec sierpnia.

Na razie jednak trzeba wybudować piec.

- Zadania tego podejmie się w na początku czerwca kilku osobowa grupa rekonstruktorów z Bractwa Gladii Amici, którzy zamieszkają w chatach w Grodzisku Żmijowiska i rozpoczną budowę pieca – zapowiadają organizatorzy. – Jak przy każdym działaniu eksperymentalnym trudno przewidzieć, jak będą postępowały prace, ile potrwają, jakim skończą się rezultatem. Właśnie ta nieprzewidywalność działań, towarzyszące im emocje, a niekiedy wręcz dramatyzm, czyni archeologię doświadczalną tak spektakularną i ciekawą. Z tego też powodu wszystkich, którzy zechcą się tym poczynaniom przyjrzeć lub nawet włączyć się w nie, serdecznie zapraszamy!

 

Wstęp wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • szklarz amator
    Nie tyle popiół jest potrzebny, co otrzymywany z niego potaż, zanieczyszczona postać węglanu potasu K2CO3. Ale to odrębny temat. W XVI i XVII wieku z Kazimierza płynęły ogromne ilości potażu z lasów karpackich, najpierw do Gdańska a potem do Niderlandów.
  • Mao Zedong
    Naczelnik Państwa chory na kolano a naród małpiego rozumu dostaje. Eksperymenty z wytopem szkła - na razie. Później będą w każdej zagrodzie dymarki do szkła lub żelaza i komuny ludowe. Zjadą z nakazami pracy na wieś: profesorowie, aktorzy, artyści, dziennikarze (p.Soria też), no i sort Nr 2. Na razie będzie WIELKI SKOK a później łapanie wróbli i komarów.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę