Żyć jak Słowianie

Skomentuj (1)

zobacz więcej (20)

Jak wyglądała kultura materialna we wczesnym średniowieczu? Odpowiedzi na to i inne pytania można było znaleźć podczas „Spotkań z Archeologią”, które odbyły się na terenie Grodziska Żmijowiska.

Dobiegły końca czerwcowe „Spotkania z Archeologią” organizowane na terenie Grodziska Żmijowiska. To już druga w tym sezonie edycja tego wydarzenia. Przez cztery dni archeolodzy z Muzeum Nadwiślańskiego oprowadzali gości po skansenie i cierpliwie odpowiadali na zadawane, czasem naprawdę trudne, pytania dotyczące zarówno życia Słowian, jak i funkcjonowania dawnego grodu.

Dodatkową atrakcją była impreza zatytułowana "Wilczy trop", podczas której  rekonstruktorzy odtwarzali kulturę materialną wczesnego średniowiecza. Uczestnicy „Spotkań z Archeologią” mieli więc niepowtarzalną okazję, by podpatrzeć realia życia słowiańskiego grodu i wioski.

- „Wilczy trop” to impreza organizowana cyklicznie już od 9 lat przez Drużynę Grodów Czerwieńskich z Lubelszczyzny – mówi Sławomir Kniaź, prezes drużyny. – Jest to impreza zamknięta dla rekonstruktorów. Zasady są mniej więcej takie, że staramy się przez kilka dni funkcjonować praktycznie bez użycia współczesnych elementów ekwipunku, odzienia itd.

Na tych kilka dni rekonstruktorzy zapominają o swojej codzienności, o pracy, rachunkach czy zakupach. Tu obowiązują stroje wczesnośredniowieczne, jedzenie przygotowuje się w glinianych naczyniach przy ognisku, a śpi się w drewnianych chatach, namiotach czy też w terenie, np. w lesie. W tym niecodziennym zlocie biorą udział całe rodziny, więc nie brakuje też małych dzieci. Spoglądając na te niby zwyczajne scenki, na tych kilka osób siedzących przy ognisku, ma się wrażenie jakbyśmy wybrali się w odległą podróż i mogli podejrzeć naszych przodków. Fascynujące przeżycie…

- Grodzisko Żmijowiska jest bardzo malowniczym miejscem – mówi Sławomir Kniaź. – Dzięki fajnej okolicy i dużemu oddaleniu od wszelkich współczesnych zabudowań da się poczuć ten specyficzny klimat. Śpimy w namiotach i chatach, ogień rozpalany przy użyciu krzesiwa, nie zapalniczek. Wszystko po to, by spróbować jak najwierniej odtworzyć to dawne życie.

W sumie w imprezie wzięło udział ok. 60 osób z całej Polski – rekonstruktorów, miłośników historii, prawdziwych hobbystów.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Handryx
    "Impreza zamknięta dla rekonstruktorów", "udział bierze ~ 60 osób z całej Polski". W podobnych "komunach" imprezowali hipisi (Dzieci Kwiaty) na przełomie lat 60/70 XXw. Nasi Marszałkowie Sejmu tam wówczas bywali: Terlecki - "Pies", Kuchciński "Penelopa".

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę