Na warsztaty do Żmijowisk

Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.

Już po raz trzynasty na terenie Grodziska Żmijowiska odbędą się Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem potrwają one tydzień, od 28 sierpnia do 3 września. Mimo tego, że tegoroczna edycja będzie sporo krótsza od poprzednich, program jest naprawdę bogaty.

- Opierając się na wieloletnich obserwacjach zarówno środowiska naukowego zainteresowanego archeologią doświadczalną, jak i dynamicznie rozwijającej się sfery rekonstrukcji archeologicznej opierającej swą spektakularną działalność właśnie na eksperymentach, postanowiliśmy do tworzenia i realizacji tegorocznych Warsztatów zaprosić tych, którzy zechcieliby przyjechać do Żmijowisk i podzielić z nami i innymi uczestnikami swoimi umiejętnościami oraz wiedzą w dziedzinie odtwarzania kultury materialnej głównie wczesnego średniowiecza, ale także innych epok – zapowiadają organizatorzy.

Zaproszenia skierowane zostały zarówno do archeologów, muzealników, jak i studentów archeologii, pasjonatów archeologii doświadczalnej oraz bractw i stowarzyszeń rekonstruktorskich. Odzew był duży. Autorzy programów zgłoszonych do realizacji przyjadą m.in. z Pruszcza Gdańskiego, Węgorzewa, Szczecina i Tarnowa. Będą też goście z zagranicy: Kijowa (Ukraina) i Destne (Czechy).

- Bardzo nas ucieszył szeroki i entuzjastyczny wręcz odzew na naszą propozycję zmiany formuły tworzenia programu merytorycznego Warsztatów – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Jesteśmy bardzo ciekawi, jak zaproponowane eksperymenty zaprezentują się w praktyce. Zresztą, nie tylko nas to interesuje – ciągle spływają zgłoszenia chętnych do czynnego udziału w działaniach warsztatowych. Spotkamy się więc w Grodzisku Żmijowiska we wcale okazałym gronie. Przypominamy, że koszt uczestnictwa w Warsztatach to 10 zł od osoby za jeden dzień, a prace eksperymentalne na terenie Grodziska Żmijowiska prowadzone będą codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00. Zapraszamy!

Program Warsztatów Archeologii Doświadczalnej 2017:

28 sierpnia – 3 września

•    wytwarzanie szkła metodami z XII wieku
•    garncarstwo wczesnośredniowieczne IX – X wiek
•    garncarstwo wczesnośredniowieczne – wytwarzanie i szkliwienie naczyń
•    spacery botaniczne – rozpoznawanie roślin jadalnych dziko rosnących

28 – 30 sierpnia
•    szycie kory brzozowej za pomocą szydła kościanego i łyka roślinnego
•    sycenie miodu pitnego

30 sierpnia
•    magazynowanie surowców jadalnych metodami wczesnośredniowiecznymi

1 – 3 września
•    nodia – syberyjskie ognisko łowieckie długopalące

2 września
•    ceramika średniowieczna – techniki wytwarzania naczyń kulistodennych i prażnic

2 - 3 września
•    budowa wieloosobowego świdra ogniowego do rytualnego niecenia ognia

grodzisko żmijowiska dojazd

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę