O badaniach w Kłodnicy, naszych słowiańskich przodkach i łucznictwie...

zobacz więcej (24)

Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.

Położone pomiędzy łąkami, lasami i polami uprawnymi. Nad rzeką Chodelką. Niewielkie grodzisko w Żmijowiskach, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Miejsce spotkań miłośników archeologii i wszystkich tych, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Od lat w pierwszych dniach maja na terenie dawnego grodu odbywają się „Spotkania z archeologią”, które są swego rodzaju inauguracją sezonu letniego.

W programie tegorocznych „Spotkań z archeologią” oprócz możliwości porozmawiania z pracownikami Muzeum Nadwiślańskiego i zwiedzenia terenu archeologicznego skansenu oraz wysłuchania opowieści przy ognisku o dziejach tego miejsca, w którym już w IX wieku osiedlili się nasi słowiańscy przodkowie, wszyscy chętni mogą także wysłuchać prelekcji nt. "Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy w świetle ostatnich badań archeologicznych". Prelekcję połączoną z prezentacją przygotował dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

- Zostałem zaproszony przez ekipę z Muzeum Nadwiślańskiego, żebym opowiedział o badaniach grodziska w Kłodnicy, które prowadziliśmy przez dwa lata (2016 – 2017) i znaleźliśmy tam bardzo dużo ciekawych rzeczy – mówi dr Łukasz Miechowicz. - Znaleźliśmy tam budynek a w nim 5,5 tys. skorup. Między tymi skorupami było mnóstwo szczątków roślin: bobiku, pszenicy, prosa, soczewicy, grochu i jest to w tej chwili największy znany zbiór roślin z tego z okresu, tj. X i XI wiek.

Oprócz tych skorup i roślin archeolodzy znaleźli na miejscu także bardzo dużo zabytków metalowych, m.in. arabskie dirhemy, krzesiwo żelazne, bransoletę oraz  zapinkę podkowiastą.

- Przebadaliśmy do tej poru pół budynku, dalsza część jest zajęta przez uprawy – mówi dr Łukasz Miechowicz. -  Musimy więc czekać aż konserwator zabytków coś z tym zrobi i umożliwi nam ponowne wejście na ten teren. Ale jeśli chodzi o sam zbiór zabytków archeologicznych, roślin, metali to w zachodniej Lubelszczyźnie jest to jedno z największych odkryć archeologicznych.

O badaniach prowadzonych w Kłodnicy możemy posłuchać jeszcze zarówno 2, jak i 3 maja o godzinie 13.00.

Dodatkową atrakcją dwóch pierwszych dni „Spotkań z archeologią” jest możliwość poznania łuczników, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania a także pozwolą, byśmy spróbowali swoich sił w strzelaniu z łuku.

Grodzisko Żmijowiska jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, jednak podczas tego rodzaju imprez tętni tam życie. Warto się o tym przekonać. Z różnych względów. Na pewno nie będziecie żałować.

„Spotkania z archeologią” trwają od 1 do 3 maja. Archeolodzy są na miejscu w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę