Pożegnanie lata w Żmijowiskach

zobacz więcej (11)

Za nami kolejna edycja warsztatów archeologicznych, przed nami – Słowiańskie babie Lato. Na Grodzisku Żmijowiska tętni życie.

- Tegoroczne warsztaty były rewelacyjne – podsumowuje Paweł Lis, kierownik Oddziału Grodzisko Żmijowiska. - I mam tu przede wszystkim na myśli realizatorów, którzy przyjeżdżają do Żmijowisk  bardzo dobrze przygotowani. Najważniejszym elementem naszych działań była próba pozyskania szkła. Nie do końca się ona powiodła, bo piec zaczął w pewnym momencie pękać z powodu zbyt wysokiej temperatury. Jest to kolejne doświadczenie, z którego musimy wyciągnąć wnioski, tym bardziej, że w roku ubiegłym sytuacja była diametralnie inna – temperatura nie chciała rosnąć.

Efektownie wyglądał także proces wytwarzania chleba: mielenie mąki na żarnach kamiennych, wyrób ciasta i sam wypiek w piecu glinianym. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także spacery etnobotaniczne oraz pokazy barwienia wełny barwnikami roślinnymi, pokazy garncarstwa i oczywiście kuchnia słowiańska. Ciekawym eksperymentem, którego efekty poznamy w marcu 2020 roku jest magazynowanie produktów spożywczych w jamie ziemnej. Nie zawiedli również czescy partnerzy z Muzeum Archeologicznego w Uhrinovie, prezentujący swoje umiejętności obróbki drewna na historycznej tokarni oraz historyczne kowalstwo.

I choć za nami już 15. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, zbyt długo nie musimy czekać na kolejne wydarzenie w tym niezwykle malowniczym miejscu...

Już w najbliższą niedzielę, 8 września o godzinie 16.00  na terenie grodziska odbędzie się Słowiańskie Babie Lato. Jest to doroczna impreza, którą Muzeum Nadwiślańskie przy wsparciu Gminy Wilków podsumowuje kolejny sezon działalności swojego oddziału terenowego w Żmijowiskach. W programie zaplanowano m.in. oprowadzenie gości po skansenie archeologicznym, pokaz pozyskiwania żelaza w piecu dymarskim, realizowany przez przedstawicieli Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie a także poczęstunek przy ognisku. Będzie można również po raz kolejny spróbować smaku chleba wypiekanego w rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego pieca. Wstęp jest wolny.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę