Na majówkę do Żmijowisk? Ależ tak!

Skomentuj (2)

To już tradycja. W długi majowy weekend grodzisko w Żmijowiskach tętni życiem. Prezentacje, prelekcje, oprowadzanie po terenie archeologicznego skansenu, ale przede wszystkim niezwykły klimat. Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”.

Dla wszystkich miłośników wycieczek i spędzania czasu na łonie natury, mamy bardzo ciekawą propozycję. Otóż, tradycyjnie już, jak co roku, w pierwszych dniach maja 2019 na grodzisku Żmijowiska odbędą się „Spotkania z archeologią”. Będzie to inauguracja kolejnego letniego sezonu.

- W tych dniach w godzinach od 10.00 do 16.00 na gości czekać będą archeolodzy – pracownicy Muzeum, którzy oprowadzą po terenie archeologicznego skansenu oraz przy ognisku opowiedzą o dziejach tego miejsca, w którym już w IX wieku osiedlili się nasi słowiańscy przodkowie – zapowiadają organizatorzy. - Ale nie tylko archeolodzy z kazimierskiego Muzeum będą mieli okazję podzielić się swoją wiedzą.

W tym roku gościem specjalnym będzie dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Codziennie, w godzinach 13.00 – 15.00 prowadzona będzie na prezentacja połączona z prelekcją nt. "Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy  w świetle ostatnich badań archeologicznych". Dzięki niej poznamy wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 2016-2017 na grodzisku w Kłodnicy, oddalonym od Żmijowisk o niespełna 2 km. A są to bardzo ciekawe informacje, bo w trakcie badań odkryto tam jeden z najbogatszych w Europie zbiorów nasion wczesnośredniowiecznych roślin uprawnych oraz szereg spektakularnych zabytków z końca X oraz początku XI w.

- W dniu 1 i 2 maja będzie można spotkać w Grodzisku Żmijowiska łuczników, którzy chętnie wprowadzą gości w arkana sztuki łuczniczej – zapowiadają organizatorzy. - Dodatkowo, 1 maja ok. godz. 18.00 wygłoszą referat na temat broni miotanej w dawnych wiekach. Chętni będą mogli go wysłuchać w Siedlisku Żmijowiska, naszej bazie terenowej w centrum wsi, odległej od grodziska o ok. 1,5 km. Uczestnictwo w całości imprezy jest nieodpłatne – zapraszamy!

Grodzisko Żmijowiska to jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Skansen jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, jednak to właśnie latem teren dawnego grodu tętni życiem. Możecie się o tym przekonać w dniach 1 – 3 maja 2019 podczas „Spotkań z Archeologią”.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Tomuś Czereśniak
    Uchowały się wczesnośredniowieczne nasiona zbóż a plagą wówczas były szczury i myszy ? Ciekawe jak to zrobili ?
    • Archeolog
      Ciekawe pytanie - odpowiedź prosta! Nasion zbóż do spożycia (nie do siewu) przechowywano lekko uprażone w głębokich jamach ziemnych wymoszczonych słomą, plecionką, korą. Te z Kłodnicy zachowały się zapewne dlatego, że spichlerz się spalił i tak "zakonserwowane" ziarenka raczej gryzoniom nie smakowały.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę