Na majówkę do Żmijowisk? Ależ tak!

Skomentuj (2)

To już tradycja. W długi majowy weekend grodzisko w Żmijowiskach tętni życiem. Prezentacje, prelekcje, oprowadzanie po terenie archeologicznego skansenu, ale przede wszystkim niezwykły klimat. Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”.

Dla wszystkich miłośników wycieczek i spędzania czasu na łonie natury, mamy bardzo ciekawą propozycję. Otóż, tradycyjnie już, jak co roku, w pierwszych dniach maja 2019 na grodzisku Żmijowiska odbędą się „Spotkania z archeologią”. Będzie to inauguracja kolejnego letniego sezonu.

- W tych dniach w godzinach od 10.00 do 16.00 na gości czekać będą archeolodzy – pracownicy Muzeum, którzy oprowadzą po terenie archeologicznego skansenu oraz przy ognisku opowiedzą o dziejach tego miejsca, w którym już w IX wieku osiedlili się nasi słowiańscy przodkowie – zapowiadają organizatorzy. - Ale nie tylko archeolodzy z kazimierskiego Muzeum będą mieli okazję podzielić się swoją wiedzą.

W tym roku gościem specjalnym będzie dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Codziennie, w godzinach 13.00 – 15.00 prowadzona będzie na prezentacja połączona z prelekcją nt. "Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy  w świetle ostatnich badań archeologicznych". Dzięki niej poznamy wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 2016-2017 na grodzisku w Kłodnicy, oddalonym od Żmijowisk o niespełna 2 km. A są to bardzo ciekawe informacje, bo w trakcie badań odkryto tam jeden z najbogatszych w Europie zbiorów nasion wczesnośredniowiecznych roślin uprawnych oraz szereg spektakularnych zabytków z końca X oraz początku XI w.

- W dniu 1 i 2 maja będzie można spotkać w Grodzisku Żmijowiska łuczników, którzy chętnie wprowadzą gości w arkana sztuki łuczniczej – zapowiadają organizatorzy. - Dodatkowo, 1 maja ok. godz. 18.00 wygłoszą referat na temat broni miotanej w dawnych wiekach. Chętni będą mogli go wysłuchać w Siedlisku Żmijowiska, naszej bazie terenowej w centrum wsi, odległej od grodziska o ok. 1,5 km. Uczestnictwo w całości imprezy jest nieodpłatne – zapraszamy!

Grodzisko Żmijowiska to jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Skansen jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, jednak to właśnie latem teren dawnego grodu tętni życiem. Możecie się o tym przekonać w dniach 1 – 3 maja 2019 podczas „Spotkań z Archeologią”.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Tomuś Czereśniak
    Uchowały się wczesnośredniowieczne nasiona zbóż a plagą wówczas były szczury i myszy ? Ciekawe jak to zrobili ?
    • Archeolog
      Ciekawe pytanie - odpowiedź prosta! Nasion zbóż do spożycia (nie do siewu) przechowywano lekko uprażone w głębokich jamach ziemnych wymoszczonych słomą, plecionką, korą. Te z Kłodnicy zachowały się zapewne dlatego, że spichlerz się spalił i tak "zakonserwowane" ziarenka raczej gryzoniom nie smakowały.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę