Na majówkę do Żmijowisk

Archeologiczne eksperymenty, gry terenowe oraz rekonstrukcje historyczne – wszystko to znalazło się w programie pierwszej tegorocznej edycji "Spotkań z Archeologią”. Zapraszamy więc do Grodziska Żmijowiska na lekcje historii w plenerze.

Przed nami pierwsza tegoroczna edycja "Spotkań z Archeologią". Rozpocznie się ona w sobotę 29 kwietnia i potrwa do 3 maja. Przez kilka pierwszych majowych dni na terenie Grodziska Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbywać będą się rekonstrukcje archeologiczne, gry terenowe i pokazy historyczne.

- Podczas tegorocznych Spotkań z Archeologią motywem przewodnim i głównym zadaniem będzie zbudowanie z gliny i kamieni w jednej z chat możliwie wiernej rekonstrukcji pieca kuchennego, jaki udało nam się odkryć podczas wykopalisk w roku 2016 wraz z reliktami domostwa półziemiankowego, datowanego na wiek X – zapowiadają organizatorzy. – Będzie on niezwykle pomocny jako stałe wyposażenie tej chaty, zarówno w roli urządzenia grzewczego, tak ważnego podczas zamieszkiwania domostwa przez licznie zapowiadające się w tym roku grupy rekonstruktorskie, jak i jako sprzęt kuchenny do odtwarzania słowiańskich potraw podczas kolejnych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

A co jeszcze w programie?
Wiele ciekawych wydarzeń.

29 i 30 kwietnia na terenie grodu gościć będą specjaliści od broni miotanej, którzy wszystkich chętnych zapoznają z tajnikami dawnego łowiectwa.

W niedzielę i poniedziałek (30 kwietnia – 1 maja o godz. 12.00)
odbędzie się gra terenowa typu larp „Tajemnica słowiańskiej osady", która osadzona będzie nie w świecie magów i czarnoksiężników, a w realiach słowiańskiej wczesnośredniowiecznej wioski. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Kultury, a realizować je będą członkowie Klubu Gier Fantasy „HeX”.

Natomiast od poniedziałku do środy (1-3 maja), w Żmijowiskach pojawi się grupa naukowców z Warszawy, specjalizujących się w archeologii doświadczalnej i rekonstrukcji historycznej. Sporą atrakcją będzie przywieziony przez nich warsztat brązowniczy i tokarka do obróbki drewna oraz tatarak i korzenie sosny, z których wyplatane będzie m.in. obuwie, czyli tzw. „łapcie”. Warto dodać, że każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił i wykonać swoje własne „łapcie”.

- Nie zabraknie oczywiście wspólnego ogniska i archeologicznych opowieści o dawnych dziejach tego miejsca i o świecie dawnych Słowian – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska. – Serdecznie zapraszamy! Choć trzeba zdać się na łaskawość sił natury, których przychylność nigdy nie jest pewna, to mamy nadzieję, że jak co roku w Żmijowiskach zjawią się zarówno wypróbowani przyjaciele tego miejsca – a wielu z nich już swoją wizytę zapowiedziało – jak również ci, którzy dopiero pragną je poznać. Tych zapraszamy szczególnie w niedzielę i poniedziałek, kiedy to Grodzisko Żmijowiska wyjątkowo powinno się ożywić.

"Spotkania z Archeologią” odbywać się będą w dniach 29 kwietnia – 3 maja w godzinach  10.00-16.00. Wstęp jest wolny.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę