Rekognoskowanie miejsc tych...

Skomentuj (1)

Tegoroczny sezon na Grodzisku Żmijowiska można uznać za rozpoczęty! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia o dość intrygującej nazwie „Rekognoskowanie miejsc tych...”.

Ostatni weekend marca to idealny czas na pierwszą wiosenną wycieczkę. A Grodzisko Żmijowiska oddalone o kilkanaście kilometrów od Kazimierza Dolnego to wymarzone miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że właśnie teraz przez trzy dni od 24 do 26 marca dawna osada znów tętni życiem.
„Rekognoskowanie miejsc tych...” – właśnie pod taką intrygującą nazwą w oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w Żmijowiskach organizowane przez CyvilBande Regiment spotkanie członków grup rekonstrukcyjnych odtwarzających realia XVII-wiecznego wojska.

- Zjadą do Żmijowisk zbrojni z całej Polski, w tym także nasi dotychczasowi partnerzy z Drużyny Grodów Czerwieńskich i Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – zapowiadają organizatorzy. – Na trzy dni rozbiją obozowisko w Grodzisku Żmijowiska, skąd odbywać będą w pełnym uzbrojeniu z epoki przemarsze po okolicy, czyli właśnie rekognoskowanie.
Tak więc przyjeżdżając do Żmijowisk w tym czasie będziemy mieli niecodzienną możliwość obejrzenia z bliska regimentu cudzoziemskiego oraz życia obozowego w XVII w. Rezerwujcie swój czas i to nie tylko na ten weekend. Wstęp wolny!

Na Żmijowiskach sezon 2017 właśnie się zaczyna. Co w tym roku będzie się tam działo?

Na przełomie kwietnia i maja 30.04 - 3.05 w godz. 10.00 - 16.00 odbędą się  doroczne Spotkania z Archeologią, w tym budowa rekonstrukcji pieca kuchennego z X wieku, a ponadto łucznictwa i gra terenowa typu Larp.

Kolejne wydarzenie to Dni Otwarte Funduszy Europejskich zaplanowane na 20 maja. Popołudniem, w godz. 15.00 - 18.00 będzie można w towarzystwie archeologa zwiedzić dawną osadę. Impreza ta połączona jest z przejazdem kolejką wąskotorową z Karczmisk do Polanówki.

Nieco później, bo od 15 do 18 czerwca odbędą się kolejne Spotkania z Archeologią. Tym razem w ramach ogólnopolskiej imprezy historycznej "Wilczy Trop". Jej organizator to Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Drużyna Grodów Czerwieńskich. Wtedy też w Żmijowiskach będzie można zobaczyć rekonstrukcje realiów wczesnego średniowiecza: obozowisko, przemarsze, kuchnia czy potyczki wojów.

Przełom sierpnia i września 28.08-3.09 przyniesie nam kolejną edycję Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

Kilka dni później, 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się impreza podsumowująca tegoroczny sezon, czyli "Słowiańskie Babie Lato".


Fot. Z archiwum organizatorów

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę