Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Nocne zwiedzanie Kazimierza©

Data: 23 października

Miejsce: Studnia na środku rynku

Zwiedzanie z kustoszem Zamku w Janowcu

Data: 25 października

Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie oddział Zamek w Janowcu

Koncerty na Trzecim Księżycu: Erith

Data: 26 października

Miejsce: Trzeci Księżyc lokalne bistro Mały Rynek jatki

Restaurant Week w Kazimierzu

Data: 31 października

Miejsce: Restauracja Bajgiel ul. Lubelska 4a

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Jakość dróg w Kazimierzu pozostawia wiele do życzenia. Już przy wjeździe do miasta straszy koleinami ul. Puławska. Ulice Tyszkiewicza, Witkiewicza, Nadrzeczna, Czerniawy, Krakowska są pełne dziur. Ulica Lubelska – do niedawna rozkopana - stanowiła poważne zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza dzieci idących tędy do szkoły. Co na to władze miasta?

Obrazy zza parasoli

Pod świętym Krzysztofem na kazimierskim rynku można było nabyć wyroby wiklinowe – teraz to miejsce zajęli od 12 czerwca – malarze. Tu aż mieni się od kolorów zamkniętych na płótnach ustawionych na stojakach jeden obok drugiego. Olbrzymia galeria pod gołym niebem - w sumie ścisk i tłok, spotęgowany tym, że biegnie tędy droga dojazdowa na Mały Rynek.
Aż 74 stare auta zaprezentowały się na kazimierskim rynku podczas konkursu elegancji 13 czerwca 2004 r. Impreza zgromadziła tłumy widzów.

Jaga Bronowska

"Puszka Pandory, czyli nadzieja na dnie i pewna herbaciana róża" – tak swoją wystawą zatytułowała Jaga Bronowska. Wernisaż odbył się w sobotę 19 czerwca w Domu Michalaków.
Już po raz piąty Muzeum Przyrodnicze - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zorganizowało DNI WISŁY.

Zwierzęta z bajek

Fragmenty utworów literackich, ilustracje do bajek i baśni, okazy naturalne oraz ryciny i zdjęcia zwierząt, a wszystko to zaprezentowane w scenerii bajkowego lasu. Takie atrakcje czekają na wystawie „Zwierzęta z bajek” w Muzeum Przyrodniczym.
W dniach 25 i 26 maja w budynku Liceum Ogólnokształcącego odbyły się konferencje metodyczne dla nauczycieli uczących przedmiotów informatycznych. Organizatorzy spotkań to: Zakład Systemów Informatycznych Politechniki Lubelskiej, PTI-Polskie Biuro ECDL, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Następnie nauczyciele uczestniczyli w VII Seminarium Nauczycieli Informatyki i Technologii Informacyjnej.
Grafiki do koreańskiej bajki "Chłopiec z doniczką bez kwiatów" zaprezentowała 29 maja w sali z amorkiem Kazimierskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Szewczuk, studentka grafiki Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Wystawę wpisaną w cykl imprez organizowanych przez Muzeum Przyrodnicze pt. „Święto bajki” otworzyli - Monika Dudzińska, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, oraz Wiktor Kowalczyk, kierownik Muzeum Przyrodniczego - oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Derbowe baty

Na ten mecz czekali wszyscy kibice – i ci w Puławach, i ci w Kazimierzu. Niektórzy podobno czekali od paru lat... Niestety kibice Orłów będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o tym, co się wydarzyło - pierwsze w historii derby z Wisłą rozegrane na naszym terenie, zakończyły się sromotną porażką drużyny Orłów 0-5...
Około 60 pojazdów z całej Polski weźmie udział w XVIII Lubelskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych w konkurencji Samochody i Motocykle, który odbędzie się dniach 10 – 13 czerwca 2004 r. w Kazimierzu nad Wisłą. Impreza jest traktowana jako 5 Runda Mistrzostw Polski. Patronuje jej marszałek Województwa Lubelskiego oraz burmistrz miasta Kazimierza Dolnego.
W najbardziej prestiżowym i tłumnie odwiedzanym miejscu w Paryżu na placu przed ratuszem Hotel de Ville, w czasie IX Święta Chleba w dniach 13–16 maja zaprezentowali się polscy piekarze, w tym Cezary Sarzyński z Kazimierza Dolnego.
Zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą Muzeum Nadwiślańskie inauguruje w tym sezonie organizację Warsztatów Archeologii Doświadczalnej. Odbędą się one w dniach 19-29 lipca 2004 w Bielsku k. Chodlika pod hasłem: „Wczesnośredniowieczna ceramika naczyniowa. Produkt – sprzęt – zabytek”.

Uczta melomana

Niedzielny (16 maja) koncert w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym śmiało można nazwać wydarzeniem artystycznym sezonu. W ramach Polsko – Izraelskiego Festiwalu Przyjaźni przed kazimierską publicznością wystąpiła orkiestra smyczkowa Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrygenta z Izraela Simcy Heleda.

Kazimierz na sportowo

13 maja kazimierski Rynek i przyległe do niego uliczki zamieniły się w wielką bieżnię. W dziewiątych już biegach ulicznych o puchar burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego uczestniczyło 593 zawodników nie tylko z terenu naszej gminy, ale także z Janowca, Żyrzyna, Kurowa, Osin czy nawet odległego Baranowa.
Po nienajlepszych występach Orłów, nasi kibice zaczęli brać pod uwagę nawet możliwość spadku do A klasy. A tu nagle niespodzianka - trzy wygrane z rzędu, w tym dwie na wyjeździe!
To automatyczne skojarzenia, zwłaszcza dla maturzystów, także kazimierskich, którzy w liczbie 107 od 11 maja zdają egzaminy dojrzałości w obydwu miejscowych szkołach średnich - Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Euroklapa

7 maja mieszkańcy Kazimierza mieli szansę spotkać się z urzędnikami Parlamentu Europejskiego. Goście zarezerwowali rejs statkiem po Wiśle, podczas którego chcieli przybliżyć zasady funkcjonowania Parlamentu. Niestety nikt z władz miasta nie powitał delegacji, zaś informacja o imprezie nie została przekazana mieszkańcom.

Łukasz Morawski

Spontaniczność i swoboda rozsadzająca płótno – niemal do rozrzutności... Oko i ręka ustokrotnione w swoich błyskawicznych niezawodnych decyzjach. Obrazy te nie potrzebują żadnych słów, by uzasadnić swoje ekscytujące trwanie - tak o malarstwie Łukasza Morawskiego wypowiada się prof. Zdzisław Jurkiewicz. Chcących przekonać się o prawdziwości tych słów zapraszamy do końca maja na wystawę do Domu Michalaków.
Po raz pierwszy w Kazimierzu zaprezentowano prace Jana Wydry. Wystawę zatytułowaną "Jan Wydra (1902-1937) Twórczość" można oglądać do końca czerwca w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego. Wernisaż odbył się w niedzielę 9 maja.

Matury 2004

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i połamania piór podczas trwających egzaminów dojrzałości!

Redakcja
Pokaż stopkę