Majówka 2007 w Janowcu

Skomentuj (1)
Tegoroczna janowiecka Majówka to impreza, na której gościć będą Maciej Maleńczuk i Wojciech Waglewski w duecie "Koledzy" oraz legenda "polskiej muzyki świata" - grupa Osjan. Zagrają w czasie długiego weekendu 2 i 3 maja o godzinie 19:00 w zabytkowej Stodole przy Dworze na terenie Muzeum Zamek w Janowcu.
Koncerty "Kolegów" mają z założenia charakter swobodnej improwizacji, muzycznego spotkania.

- Duety, bez użycia elektrycznego instrumentarium, często przybierają charakter muzycznej improwizacji, cechuje je żywiołowa, pełna emocji atmosfera. Każdy nasz koncert jest nową przygodą, nowym niezwykłym wyzwaniem – mówi Wojtek o swych wystąpieniach z Maćkiem.

Koncerty Maleńczuka i Waglewskiego to proste, akustyczne gitarowe granie, które obecnie powraca do łask w Europie i za Oceanem. Bardzo na luzie… Ale, gdy tylko Maleńczuk zaczyna śpiewać, gdy zaczyna gadać, wspominać, żartować, zmyślać - trochę o pieśniach, trochę o swoim życiu, zdajemy sobie sprawę, że obok Waglewskiego siedzi tego dnia jeden z najważniejszych, ostatnich polskich pieśniarzy... A gdy do głosu w solówkach gitarowych dochodzi Waglewski, nie ma wątpliwości, że przy Maleńczuku siedzi tego dnia piekielnie zdolny wirtuoz, o zdumiewającej intuicji i ogromnym doświadczeniu... Zapraszamy!

Pierwszy wspólny koncert Maleńczuka i Waglewskiego zdarzył się w Warszawie, podczas XIII Festiwalu Filmowego FeFe Felliniada, choć wcześniej było już kilka wspólnych spotkań. Maleńczuk z Homo Twist zagrał na słynnym koncercie „Voo Voo w Kamieniołomach” w Kazimierzu nad Wisłą w roku 1995 (nagroda Teleekxpressu za koncert roku 1995). Śpiewał też na płycie „Flota Zjednoczonych Sił. Najlepsi śpiewają Voo Voo”. W tym samym okresie Waglewski wystąpił gościnnie na drugiej płycie Homo Twist („Homo Twist”).

Wojciech Waglewski – ur. 21.04.1953 r. w Nowym Sączu. Założyciel i lider Voo Voo. Kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, wokalista i producent muzyczny. "Pomiędzy Voo Voo" znajduje i czas na współpracę (występy, bądź produkcje muzyczne) z artystami tak odmiennymi jak: Martyna Jakubowicz, Renata Przemyk, Maria Peszek, Antonina Krzysztoń, Lech Janerka, Maciej Maleńczuk, zespoły: Raz, Dwa, Trzy, Atrakcyjny Kazimierz. Wciąż współtworzy legendę „polskiej muzyki świata” – grupę Osjan.

Maciej Maleńczuk - ur. 14.08. 1961 r. w Wojcieszowie koło Złotoryi – pieśniarz, poeta i gitarzysta; artysta rockowy. W latach 1986–2005 był wokalistą zespołu Püdelsi, z którym nagrał kilka płyt. W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się rok później. Przez lata skład tego bandu zmieniał się kilkakrotnie, ale przekaz – rock, ferment, energia i poezja – pozostały niezmienne... Występuje i nagrywa również solo. Pierwszą solową płytę wydał w roku 1998.

W styczniu tego roku wspólne nagrania zrealizowali Maciej Maleńczuk i Wojciech Waglewski. Owoc tej współpracy nazwano „Koledzy”. Taki też tytuł ma jedna z kilku piosenek Wojciecha Waglewskiego: „Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim” – zgodnie śpiewają obaj panowie, nieco podpowiadając, czym dla nich stało się to wydarzenie… Zderzenie tych dwóch osobowości, jak i zebrany na okoliczność tego spotkania repertuar, to mieszanka iście wybuchowa! Przywołajmy tylko niektóre „tropy tej płyty”: Światowe bluesy, Johnny Cash’a - "Ring of fire" i pieśni Stanisława Grzesiuka - "Bal na Gnojnej" , "Komu dzwonią”, "Niech żyje wojna”. Maleńczuk znany, mniej znany, najnowszy, lecz zawsze wyrazisty - piosenkowy albo pieśniarski..., wreszcie Waglewski znany nam doskonale – np. z „Bo Bóg dokopie”, albo z nowej muzyki do filmu Bogusława Lindy, ale i premierowy i z zupełnie nieznanym obliczem… Szykuje się murowany hit! Wielobarwny acz oszczędny, wręcz ascetyczny formalnie. Na linii pierwszej, niekiedy z rozrywką prześmiewczą, radykalnie przyglądającą się i naszej „klasie politycznej”… Kiedy indziej z prawdziwymi songami – „ponad-klasowymi”, „ponad-politycznymi” i ujmującymi. Na płycie, prócz głosów i gitar Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego, parę razy usłyszeć też będzie można trąbki Antoniego „Ziuta” Gralaka i harmonijkę ustną Bartosza Łęczyckiego, najlepszego harmonijkarza 2005 w Polsce wg. czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Premiera płyty, ściślej - wydawnictwa specjalnego z książeczką zawierającą ekskluzywne wywiady z Maleńczukiem i Waglewskim planowana jest na kwiecień b.r.! w Bibliotece Gazety Wyborczej.

Osjan - legenda „polskiej muzyki świata”.

Jacek Ostaszewski – flety proste
Radek Nowakowski – conga
Wojciech Waglewski – gitara

W grze zespołu Osjan obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna. W tej muzyce centralne miejsce zajmuje rytm - najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach element muzyki, ale równie ważnym elementem jest tu cisza pomiędzy dźwiękami... Celem poszukiwań Osjana zawsze były najbardziej podstawowe i uniwersalne elementy muzyki. Osjan to żywiołowość i nie mniejsza koncentracja. To prostota (wynikająca choćby z prostoty używanych akustycznych instrumentów) i niezwykle wyrafinowanie (płynące nie tylko z wirtuozowskich umiejętności muzyków). Osjan - legenda „polskiej muzyki świata” - powstał na początku lat 70-tych. Założycielami i pierwszymi członkami byli Jacek Ostaszewski (flety proste) oraz Marek Jackowski (gitara). Po odejściu w 1975 roku Marka Jackowskiego skład zespołu ulegał częstym zmianom. Zaowocowało to współpracą z Donem Cherry i Tomaszem Stańko właśnie. "Klasyczny skład" uformował się na przełomie lat 70. i 80. Oprócz lidera Osjana odtąd tworzyli: Wojciech Waglewski (gitara), Milo Kurtis (bębny) oraz Radosław Nowakowski (conga). Dziś (już bez Kurtisa) grupa koncertuje okazjonalnie, wciąż jednak każdy swój występ traktując jak święto... Bo tak było zawsze...

Majówka 2007 w Janowcu nad Wisłą

2 maja g.19.00 Koncert duetu Maciej Maleńczuk i Wojciech Waglewski
Podczas koncertu będzie można kupić płytę duetu Maleńczuk / Waglewski pt. " Koledzy, „ która ukaże się w sprzedaży dopiero 7 maja

3 maja g.19.00
Koncert kultowej formacji Osjan

Miejsce koncertów: Muzeum Zamek w Janowcu - zabytkowa Stodoła przy Dworze

Bilety:

Ceny: 30 zł - przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu
Rezerwacja drogą elektroniczną imprezy@janowiec.com
Warunkiem utrzymania internetowej rezerwacji jest opłacenie
przelewem za bilety do dnia 30 kwietnia 2007 r. na konto:
Millenium 08 1160 2202 0000 0000 4096 7058
Mirosław Olszówka ul. Rybna 4/ 15, 20-011 Lublin
W rezerwacji i na przelewie należy wpisać: nazwisko, ilość biletów oraz jakiego koncertu dotyczy wpłata.
Bilety do odbioru przed koncertem.

Produkcja koncertu: Kition Art Mirosław Olszówka
Sprawy organizacyjne dotyczące koncertu: Małgorzata Frysztak tel. 0 693 671 555

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę