Podwieczorek w Domu Jerzego

Skomentuj (6)

Kolejny Podwieczorek u Kuncewiczów poświęcony w całości pamięci Jerzego Kuncewicza zgromadził w Willi pod Wiewiórką licznych gości, wśród których nie zabrakło i tych, którzy Pana Domu znali osobiście.

Gościem specjalnym spotkania był Jerzy Żurawski, zaprzyjaźniony z Marią i Jerzym Kuncewiczami. Jego długoletnia przyjaźń zaczęła się w 1972 r. podczas podobnego spotkania, kiedy to Kuncewiczowie w swoim domu dyskutowali z mieszkańcami Miasteczka w sprawie zachowania jego dotychczasowego charakteru. Żurawski, pełniący wówczas w Kazimierzu funkcję konserwatora zabytków, przyczynił się znacznie do tego, żeby nie powstały tutaj wielkokubaturowe budowle szpecące krajobraz. Jerzy Żurawski gościł potem niejednokrotnie w Willi pod Wiewiórką, dyskutując z Gospodarzami na różne tematy. On też namówił Kuncewiczów, by zgodzili się niektóre takie dyskusje zapisać. Tak też – na starym Grundigu – powstały nagrania głosu Gospodarzy, które dziś, oczyszczone dzięki uprzejmości pracowników Radia Lublin, stanowią bezcenną pamiątkę. Zebrani mieli okazję wysłuchać jednego z takich nagrań, gdzie Jerzy Kuncewicz snuje "Opowieść o miłości, domu i ogrodzie" – jak zatytułowali ten fragment autorzy Podwieczorku.

Podczas spotkania nie zabrakło także literackich wypowiedzi Gospodarzy. Wybrane wiersze Pana Jerzego recytowała Małgorzata Iłłakowicz, a fragmenty "Listów do Jerzego" Pani Marii odczytała Ewa Wolny.

W Pokoju Witolda można oglądać wystawę fotografii Jerzego Kuncewicza – często nieznanych szerszemu gronu zwiedzających Kuncewiczówkę.

Wśród gości wyróżniała się spora grupka młodych kazimierzaków, którzy uczestnicząc w tym swoistym spotkaniu z historią, realizowali jedną z podróży z wydawanym przez Kuncewiczówkę paszportem Republiki Globu - podróż w czasie.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę