Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wernisaż i wystawa Kazimierskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzieła

Data: 1 lutego - 29 lutego

Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12

405 lat Kamienic Przybyłowskich. Wspomnienie twórczości Edwarda Rodzika

Data: 29 lutego

Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12

Koncerty na Trzecim Księżycu: Michał Kowalonek [Snowman/exMyslovitz]

Data: 29 lutego

Miejsce: Trzeci Księżyc lokalne bistro Mały Rynek jatki

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Bez kompleksów

Po tragicznym występie w Niedrzwicy, drżeliśmy o wynik konfrontacji Orłów ze Stalą Kraśnik. Z matematycznego punktu widzenia szykował się pogrom (wszak Stal zgłasza aspiracje III ligowe). Na szczęście matematyka nie ma nic wspólnego z piłką nożną i dzięki temu byliśmy świadkami emocjonującego widowiska.

Co się dzieje?!

Wydawało się, że wszystko co najgorsze mamy już za sobą. Słaba postawa w meczu z Granitem, pierwsza porażka w dodatku na własnym stadionie (0-2 z Cisami Nałęczów) – to była przeszłość. Wyjazdowe spotkanie z ostatnim w tabeli Orionem Niedrzwica miało poprawić nam nastroje....
W związku z tym, że 4 października ogłoszono Światowym Dniem Zwierząt, któremu patronuje święty Franciszek, na kazimierskim rynku pod pomnikiem kundla Werniksa zebrała się w sobotę grupa miłośników rasowych i kundlowatych czworonogów.
W ostatnią sobotę 2 października na kazimierskim rynku ponownie pojawiły się stare samochody – tym razem zabytkowe mercedesy. Piękne auta można było podziwiać podczas konkursu elegancji, który odbył się w ramach III Ogólnopolskiego Zlotu Zabytkowych Mercedesów.
1 października ujawniono w końcu wyniki konkursu na organizację w Toruniu cyklicznej imprezy filmowej o charakterze międzynarodowym. Żaden z oferentów nie uzyskał aprobaty komisji konkursowej.

Wielkie nieba !

9 października 2004 o godzinie 17.00 w Domu Michalaków w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się promocja powieści Wandy Michalak pt. "Wielkie nieba!" z ilustracjami Jana Michalaka. Książkę opublikowało Wydawnictwo Opus; współwydawcą jest L-Print Zbigniewa Lemiecha. W promocji weźmie udział Wiesław Komasa – aktor i profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
W Galerii Letnia trwa wystawa Ewy Zarzyckiej i Danuty Wierzbickiej zatytułowana "Własne życie motywu kazimierskiego, czyli walka dobra ze złem". Wernisaż odbył się 25 września.
Po raz kolejny w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się koncert z cyklu „Spotkanie przy fortepianie”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „W stronę sztuki”, wspierające utalentowanych artystycznie młodych ludzi.

Święto Jesieni 2004

W niedzielę, 26 września 2004 r., Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Lubelskim Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli już po raz szósty zorganizowało imprezę pod hasłem "Święto jesieni".
Kazimierskie kościoły pięknieją z dnia na dzień. Błyszczą obrazy na remontowanym kościele ojców reformatów. Jaśnieje nad miastem ukryta dotąd w dole i szarościach Święta Anna. Trwają prace dokumentacyjne w Farze. Fundatorzy kościołów mogą spoczywać w spokoju widząc, jak kazimierskim świątyniom wraca blask siedemnastowiecznej świetności.

Gdzie jest Grodarz?

Od pewnego czasu kamienne koryto kazimierskiego potoku jest puste. Sprawia to raczej przygnębiające wrażenie. Rzeczka, która towarzyszyła miastu od średniowiecza przestała płynąć. Dlaczego?

Ślady pamięci

W Kamienicy Celejowskiej trwa do końca października wystawa malarstwa Miry Żelechower Aleksiun "Dziedzictwo – Ślady Pamięci cd.", której uroczyste otwarcie nastąpiło 19 września, kilka dni po rozpoczęciu żydowskiego nowego 5765 roku.
Zachwyciła nas kresową tęsknotą, unikalnym smakiem i kolorem - powiedział Stasys Eidrigevicius, przewodniczący Komisji Turniejowej oceniający nalewki domowe. W prestiżowej kategorii nalewek z akcyzą nie do pobicia okazała się Kiermusianka wyprodukowana przez Polmos Toruń według recepty Andrzeja Żamojdy, dziedzica Dworku nad Łąkami w Kiermusach.

Abstrakcja liryczna

Mimo że wiek XX nazywany bywa wiekiem brzydoty, jej obrazy niosą element piękna, uspokajają, emanują ciepłem – tak o twórczości Marii Szurmiej mówił toruński historyk sztuki Andrzej Ściepura podczas otwarcia wystawy malarki w Domu Michalaków.

Kazimierz Kotliński

Kuncewiczówka jak zwykle przyciąga swoim klimatem twórców działających nie tylko w Polsce czy dalekim świecie, ale także tych znanych tylko w regionie. Tak było i tym razem – w sobotę 11 września 2004 r. W willi „Pod wiewiórką” miał miejsce wieczór autorski Kazimierza Kotlińskiego – emerytowanego dyrektora Zespołu Szkół Chemicznych w Puławach.

Freilach bawi

"Knajpa u Fryzjera" nie tylko zapewnia swoim gościom ucztę dla podniebienia, ale i troszczy się o to, co dla ducha. W sobotę 18 września tradycyjne żydowskie potrawy można było zjeść przy muzyce klezmerskiej w wykonaniu zespołu "Freilach"..

Święto Jesieni

W niedzielę 26 września już po raz szósty w Kazimierzu zagości "Święto Jesieni". Na imprezę zapraszają Muzeum Przyrodnicze i Lubelski Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Wzory kazimierskich kogutów nie są już własnością piekarza Cezarego Sarzyńskiego. Taki wyrok wydał sąd przy Urzędzie Patentowym w Warszawie. Oznacza to, że od uprawomocnienia się wyroku, koguty będzie mógł wypiekać każdy.
Polskie Towarzystwo Botaniczne przyznało Oddziałowi Muzeum Przyrodnicze medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego za upowszechnianie wiedzy botanicznej.

ORŁY LIDEREM !

Bardzo obawialiśmy się niedzielnej konfrontacji z Opolaninem. Przecież dopiero co – w ostatnią środę – podopieczni trenera Kosowskiego rozgromili 6-1 wicelidera Stal Poniatowa. Trener Ryszard Kuśnierz znalazł jednak receptę na pokonanie rywala zza miedzy...
Pokaż stopkę